موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

ممانعت از خروج فرزند از کشور

با سلام بر دوستان و همراهان گرامی

در مطلب پیش رو که توسطگروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه می گردد به بررسی یکی از موضوعات دعاوی خانواده تحت عنوان ممانعت از خروج فرزند از کشور خواهیم پرداخت. در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

مواردی که برای جلوگیری از خروج فرزند از کشور می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • منظور از دعوی ممانعت از خروج فرزند از کشور چیست؟
  • تحت چه شرایطی می توان فرزند مشترک را از کشور خارج نمود؟
  • مرجع صالح به منظور رسیدگی به دعوی ممانعت از خروج فرزند از کشور کدام است؟
  • ممانعت از خروج فرزند از کشور چگونه است؟
  • چگونه فرزندم را ممنوع الخروج کنم؟
  • برای جلوگیری از خروج فرزند چه باید کرد؟

برای اخذ مشاوره می توانید با شماره های اعلامی در سایت ارتباط برقرار نموده و از مشاوره تخصصی با وکیل پایه یک دادگستری بهره مند گردید.

دعوی ممانعت از خروج فرزند از کشور در مواردی طرح می شود؛ که یکی از زوجین یاسایر اشخاص ذی حق (بر حسب مورد ولی قهری، قیم، شخصی که حضانت با اوست) تمایل به خروج فرزندشان از کشور ندارند، در این صورت نسبت به طرح دعوی ممانعت از خروج فرزند از کشور اقدام می نمایند. به منظور درک راحت تر موضوع مثالی می زنیم: فرض کنید؛ زوجین از یکدیگر جدا شده و حضانت فرزند مشترک با پدر می باشد. چنانچه پدر بدون رضایت مادر قصد خارج کردن فرزند از کشور را داشته باشد، مادر می تواند با طرح دعوی به خواسته ممانعت از خروج فرزند از کشور مانع از خروج فرزند شود.

می بایست بدانید، طرح دعوی ممانعت از خروج فرزند از کشور صرفاً از سوی پدر یا مادر طرح نمی شود؛ بلکه این امکان وجود دارد، دعوی مزبور از سوی سایر اشخاص ذینفع نیز طرح شود. توضیح اینکه؛ احتمال دارد، حضانت و نگهداری طفل با شخصی غیر از پدر یا مادر باشد یا اصلاً طفل داری قیم باشد، در این شرایط رضایت شخصی که حضانت بچه با اوست یا شخصی که قیومت را عهده دار است به منظور خروج فرزند از کشور لازم و ضروری خواهد بود.

خوب است بدانید، این محدودیت در خصوص فرستادن فرزند به محل دیگری به غیر از محل اقامت مقرر بین زوجین  یا محل اقامت قبل از وقوع طلاق نیز وجود دارد. به تعبیر دیگر، رضایت اشخاص ذی حق در تغییر محل زندگی فرزند در داخل کشور نیز لازم و ضروری خواهد بود.  در این مورد مثالی می زنیم: فرض کنید حضانت فرزند با مادرش باشد. در صورتی که محل زندگی پیش از طلاق تهران باشد، مادر نمی تواند بدون رضایت همسر سابقش محل زندگی فرزند را از تهران به تبریز منتقل نماید.

تحت چه شرایطی می توان فرزند را از کشور خارج  نمود؟ در واقع در بندهای پیشین دانستیم به منظور خروج فرزند از کشور اجازه اشخاص ذی نفع لازم و ضروری خواهد بود، حال باید دید تحت چه شرایطی می توان بدون اجازه اشخاص ذی حق فرزند را از کشور خارج نمود؟

در پاسخ خواهیم گفت، در صورت وجود شرایط ذیل می توان بدون رضایت سایر اشخاص ذی حق موجبات خروج فرزند از کشور را فراهم نمود:

  •  خروج فرزند از کشور بنا به مصلحت طفل باشد. برای مثال، خرج از کشور به منظور درمان بیماری یا ادامه تحصیل و یا شرکت در مسابقات علمی و ورزشی ضرورت داشته باشد.
  •  حق ملاقات اشخاص ذی حق در نظر گرفته شود.
  •  دادگاه موارد الف و ب را احراز نماید و با اخذ تامین مناسب اجازه خروج فرزند از کشور را صادر نماید.

پس دانستیم، در صورت عدم موافقت اشخاص ذی حق به منظور خروج فرزند از کشور با رعایت موارد فوق و اجازه دادگاه می توان موجبات خروج فرزند از کشور را صادر نمود.

مرجع صالح به منظور رسیدگی به دعوی ممانعت از خروج فرزند از کشور کجاست؟

در پاسخ باید بگوییم، موضوع این نوشتار طرح دعوی به منظور ممانعت از خروج فرزند از کشور می باشد. در واقع دانستیم، به منظور خروج فرزند از کشور نیاز به اجازه اشخاص ذی حق خواهد بود. حال اگر شخصی بدون رضایت اشخاص ذی حق بخواهد موجب خروج فرزند از کشور شود، شخص ذی حق می تواند با مراجعه به دادگاه و طرح دعوی ممانعت از خروج فرزند از کشور مانع خروج فرزند شود.

رسیدگی به دعوی مزبور در صلاحیت کدام دادکاه خواهد بود؟

در پاسخ به این سوال می گوییم، مطابق مقررات قانون حمایت خانواده رسیدگی به دعوی مزبور در صلاحیت ذاتی دادگاه خانواده خواهد بود.

در حال حاضر می توانید به منظور ثبت دادخواست خود به خوسته ممانعت از خروج فرزند از کشور به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه نمایید. البته توصیه و تاکید ما این است: اگر در دعوی مزبور قصد بهره گیری از وکیل دادگستری را ندارید دست کم تنظیم دادخواست را به وکلای رسمی دادگستری واگذار نمایید. این اقدام شما می تواند دست آوردهای فراوانی به همراه داشته باشد. از جمله: از اتلاف وقت و هزینه جلوگیری می کنید، چرا که عدم تنظیم دادخواست به نحو صحیح موجب می شود دادخواست از سوی دادگاه رد شده و وقت و هزینه شما تلف گردد. مورد بعدی اینکه، ازخدمات تخصصی و مشاوره یک وکیل رسمی دادگستری بهره مند می شوید، که خود موجب دلگرمی و حرکت در مسیرصحیح حقوقی خواهد بود. در بسیاری از پرونده های حقوقی اقدامات خودسرانه و از روی نا آگاهی مراجعه کنندگان به دادگستری موجب اتلاف وقت و هزینه اشخاص و دادگستری می گردد. در حالی که مراجعه به یک وکیل رسمی دادگستری پیش از طرح دعوی می تواند از بسیاری مشکلات بعدی جلوگیری به عمل آورد.  

امیدواریم، مطلب فوق که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه گردید مورد مطالعه و استفاده شما عزیزان واقع گردد. گروه وکلای نستوه با بهره گیری از دانش و تجربه وکلای مجرب همواره آماده و مشتاق است در دعاوی ممانعت از خروج فرزند از کشور به عنوان وکیل یا مشاور در کنارتان باشد. شما می توانید از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با گروه وکلای نستوه تماس بگیرید.

logo-samandehi