موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

موانع ازدواج

موانع ازدواج چیست؟
موانع ازدواج کدامند؟
چه مواردی شامل موانع ازدواج می باشد؟
موانع ازدواج و باید و نباید های آن کدامند؟
آیا در خصوص موانع ازدواج اطلاعاتی دارید؟
در خصوص موانع ازدواج گفتنی است که ازدواج یکی از مهمترین مواردی است که در دین اسلام به آن سفارش شده است ولی قبل از ازدواج اشخاص بایستی از موانع ازدواج نیز آگاه باشند تا موانع ازدواج باعث دلبستگی بین طرفین نشود، در خصوص موانع ازدواج  آثار آن بایست گفت که شاید موانع ازدواج به خانواده ها نیز سرایت دارد ولی در این مقاله موانع ازدواج از دید قانونگذار و موانع ازدواج قانونی و آثار آن مورد ارزیابی قرار می گیرد پس موانع ازدواج را از وکلای گروه وکلای نستوه  و همچنین موسسه حقوقی دادآوران نستوه بخواهید تا نسبت به موانع ازدواج بدانید و آثار قانونی و حقوقی موانع ازدواج را بخوانید.
درباره موانع ازدواج بدانیم...
دین مبین اسلام ازدواج را عامل حفظ نیمی از ایمان دانسته است و ازدواج را می توان ادامه سلسه نسل انسان به شمار آورد که این امر مقدس مورد تأکید اسلام و بزرگان سرزمین ما بوده که در طول زمان میان قبایل و طوایف گوناگون اشکال گوناگونی به خود گرفته است که در واقع به صورت عرف هایی درآمده است که بایستی با دید منطقی و جامع به آنها نگریست.
در قانون مدنی ایران تعریفی از ازدواج به میان نیامده اما در اصطلاح حقوقی می توان آن را اینگونه معرفی نمود: «ازدواج یک قراردادی است که به موجب آن زن و مرد با آزادی کامل با یکدیگر شریک شده و خانواده ای تشکیل می دهند.»
بی شک یکی از مسائل مهم و پیش روی جوانان وخانواده های آنها ازدواج می باشد که ممکن است برای دستیابی به آن با مشکلات و موانعی رو به رو شوند که با موانع ازدواج شهرت یافته اند.
قانون مدنی در مواد 1045 تا 1061 مباحثی را تحت عنوان موانع ازدواج مورد بررسی قرا داده است که می تواند از مهم ترین موضوعات حقوقی مربوط به ازدواج باشد.
در صورتی که شرایطی در زن و مرد وجود داشته باشد آن شرایط مانع از ازدواج آن ها می شود .

این موانع در حقوق ایران عبارتاست از:


1- موانع ازدواج در خصوص قرابت «نسبی، سببی،رضاعی»
2- موانع ازدواج در خصوص شوهر داشتن زن
3- موانع ازدواج در خصوص کفر
4- موانع ازدواج در خصوص عده زن
5- موانع ازدواج در خصوص احرام
6- موانع ازدواج در خصوص لعان
7- موانع ازدواج در خصوص طلاق برای سومین بار و آداب شرعی آن      
8- موانع ازدواج در خصوص خارجی بودن زن یا مرد
1-  موانع ازدواج در خصوص قرابت که در یک تقسیم بندی درحقوق ایران محارم به سه دسته تقسیم شده اند:
1- محارم نسبی
محارم نسبی به محارمی همچون خواهر و برادر و مادر و... گفته می شود که ماده 1045 قانون مدنی نکاح با اقارب و محارم نسبی را ممنوع اعلام کرده است و عده ای از پزشکان و دانشمندان معتقدند که ازدواج با اقارب نسبی موجب عقب افتادگی کودکان و بروز برخی از بیماری ها می گردد که در واقع علم ژنتیک نیز زیان بار بودن اینگونه ازدواج ها را اثبات کرده است.
2- محارم سببی
محارم سببی به محارمی همچون عمه و عمو و خاله و دایی و... گفته می شود که برابر مواد 1047 تا 1049 قانون مدنی افرادی ذکر شده اند که ازدواج با آنها ممنوع اعلام شده است.
3- محارم رضاعی
در لغت رضاع به معنای شیر خوردن آمده است و کودکی است که از زنی به غیر از مادر خود با شرایط خاص شیر بخورد که در نتیجه آن طفل به آن زن و بستگان او محرم می شود که همین امر در آیه 23 سوره نساء نیز بیان شده که می فرماید :« و امّهاتکم اللاتی ارضعنکم و اخواتکم من الرّضاعه» یعنی« مادرانی که شما را شیر داده اند و خواهران رضاعی شما.»
در حقوق اسلام قرابت رضاعی را از حیث موانع ازدواج در حکم قرابت نسبی قرار داده است که در این زمینه حدیثی از پیامبر اکرم (ص) نقل شده است که :« یحرم من الرّضاع ما یحرم من النّسب» یعنی رضاع از لحاظ حرمت نکاح در حکم نسب است.
2-  موانع ازدواج در خصوص شوهر داشتن زن
قانون مدنی در مواد 1050 و 1051 ازدواج با زن شوهر دار را باطل دانسته است و چنانه زن و مرد با علم به وجود علقه ی زوجیت و حرمت نکاح با یکدیگر ازدواج کنند علاوه بر بطلان آن باعث به وجود آمدن حرمت ابدی می گردد که حتی پس از انحلال نکاح نیز هیچ گاه زن و مرد نمی توانند با هم ازدواج نمایند.
شایان ذکر است که در قانون مجازات اسلامی در بخش تعزیرات نکاح زن شوهر دار با دیگری را جرم دانسته و مجازات هایی برای آنها با توجه به مواقعه «نزدیکی کردن» یا عدم مواقعه «نزدیکی نکردن» تعیین نموده است.
مطابق ماده 644 قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات در صورن مواقعه مرتکب به مجازات زنا و چنانچه منجر به مواقعه نگردد طرفین به 6 تا 2 سال حبس یا جزای نقدی از 3 تا 12 میلیون ریال محکوم خواهند شد.
3- موانع ازدواج در خصوص کفر
عبارت است از اعتقاد نداشتن و ناباوری به اسلام و اصول اسلامی.
قانون مدنی ایران با تبعیت از فقه اسلامی در ماده  1059 نکاح زن مسلمان با مرد غیر مسلمان را جایز ندانسته است اما اگر مرد مسلمان با زن غیر مسلمان «کتابیه یا اهل کتاب» ازدواج کند اشکالی از جهت اختلاف دین به وجود نخواهد آمد.
4- موانع ازدواج در خصوص عده زن
 ماده 1150 قانون مدنی در تعریف عده مقرر می دارد: «عده عبارت است از مدتی که تا انقضای آن زنی که عقد نکاح او منحل شده است نمی تواند شوهر دیگری اختیار کند» هرچند رابطه نکاح در مواردی ناپایدار است و از هم گسیخته می گردد اما محترم بوده و همین احترام و همچنین برای حفظ نظم عمومی و اخلاق حسنه اقتضاء می کند که زن نتواند پس از نکاح بلا فاصله ازدواج کند.
عده ی زن دارای اقسامی است که قانون مدنی هر یک از اقسام آن را برشمرده است:
در عده وفات زن بعد از فوت شوهر اصولاً باید 4 ماه و 10 روز عده نگه دارد، در عده ی طلاق قانونگذار این عده را به عده زن آبستن و عده زن غیر آبستن تقسیم بندی کرده است.
در عده ی زن آبستن عده آن تا وضع حمل می باشد و عده زن غیر آبستن را 3 طهر دانسته است.
« طهر در اصطلاح حقوقی عبارت است از پاک شدن زن از عادت زنانگی و نیز مدتی که بین دو عادت زنانگی قرار می گیرد»
5- موانع ازدواج در خصوص احرام
هنگامی که زائرن خدا برای انجام تشریفات مذهبی و پوشیدن لباس خاص آماده می شوند در این حالت مُحرم محسوب شده که در پاره ای از این  اعمال از جمله نکاح در آن منع شده است و هرگاه کسی در حال احرام ازدواج کند عقد او باطل است و در صورت علم داشن حرمت نکاح منجر به حرمت ابدی خواهد شد.
قانون مدنی در همین راستا در ماده 1053 مقرر داشته است: «عقد در حال احرام  است و با علم به حرمت موجب حرمت ابدی است.»
6- موانع ازدواج در خصوص لعان
در لغت به معنی ناسزا گفتن به یکدیگر است و در اصطلاح حقوقی آن است که شوهر نسبت به زن نسبت زنا دهد یا فرزندی را که از او دنیا آورده است را از خود نفی کند.
در قانون مدنی ماده 1052 تفریقی که با لعان حاصل می شود را موجب حرمت ابدی دانسته که در واقع از موانع نکاح محسوب شده واین حرمت ابدی باعث می گردد که زن و شوهر دیگر نتوانند با یکدیگر ازدواج نمایند.
7- موانع ازدواج در خصوص طلاق برای سومین بار و آداب شرعی آن      
مطلقه بودن به 3 طلاق و 9 طلاق مطابق ماده  1057 قانون مدنی اگر زنی 3 بار متوالی زوجه یک نفر باشد و مطلقه شود بر آن مرد حرام می شود مگر اینکه با مرد دیگری ازدواج دائم کند و پس از وقوع نزدیکی به واسطه، فسخ، طلاق و یا فوت مرد جدایی حاصل شود مجدداً می تواند با شوهر سابق خود ازدواج نماید.
زنی که 9 بار مطلقه گشته یعنی هر شخصی که به نه طلاق که شش تای آن عدّی است مطلقه شده باشد بر آن شخص حرام مؤبد می شود.
طلاق عدّی نوعی طلاق رجعی بوده که در این طلاق مرد پس از آن در ایّام عده رجوع کند و با زن نزدیکی نماید.
8- موانع ازدواج در خصوص خارجی بودن زن یا مرد
ازدواج زن ایرانی با تبعه خارجی در مواردی که منع خارجی وجود نداشته باشد بایستی با اجازه دولت ایران باشد و قانون حایت خانواده نیز هر فرد خارجی که بدون اخذ اجازه مذکور در قانون مدنی و یا برخلاف سایر قوانین با زن ایرانی ازدواج کند به حبس تعزیری درجه 5 یعنی «حبس بیش از دو سال تا 5 سال» محکوم می شود.
همراه داشتن وکیل یا وکلای متخصص در دعاوی حقوقی و کیفری و وجود وکیل در دعاوی خانوادگی از جمله ملزومات رسیدگی است چرا که وکیل دعاوی خانوادگی وکیلی است که دارای تخصص است و این وکیل یا وکلای متخصص در دعاوی است که برای طرفین آرامش به همراه دارد چرا که وکیل یا وکلای دادگستری متخصص در امور خانوادگی از جمله مواردی است که در پرونده احساس می شود پس بیایید وکیل یا وکلای دادگستری خود را از بین وکیل یا وکلای متخصص از کانون وکلای دادگستری انتخاب نمایید موسسه حقوقی دادآوران نستوه ارائه دخنده خدمات حقوقی در تهران همواره کنار شما می باشد.

logo-samandehi