موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

نفقه فرزند

نفقه فرزند را چگونه مطالبه کنیم؟
آیا در رابطه با نفقه ی فرزند اطلاعاتی دارید؟
آیا طلاق زوجین نافی نفقه ی فرزند محسوب می شود؟
آیا از ضمانت اجرای پرداخت نفقه فرزند مطلع می باشید؟
آیا می دانید فرزندان تا چه زمانی مستحق دریافت نفقه هستند؟
در دین اسلام به مرد بهایی داده شده و در مقابل این بهاء آثاری بر وی تحمیل شده است از جمله نفقه، نفقه دارای تقسیم بندی است از جمله نفقه همسر، نفقه فرزند، نفقه اقارب پس در یک تقسیم بندی ساده نفقه تقسم می شود به موارد مذکور حال سئوال اینجا است که نفقه به چه میزان است و برای دریافت نفقه چه بایستی کرد و در صورت عدم پرداخت نفقه به کجا باید مراجعه کرد و ضمانت اجرای مطالبه نفقه چیست و اینکه نفقه به چه کسانی تعلق می گیرد و نفقه به چه کسانی تعلق نمی گیرد، همه سئوالات خود را در خصوص نفقه و آثار نفقه را از وکیل پایه یک دادگستری در گروه وکلای نستوه و موسسه حقوقی دادآوران نستوه در خصوص نفقه فرزند و نفقه همسر و نفقه اقارب بپرسید.
درباره نفقه فرزند بدانیم...
امروزه اکثر خانواده ها با معنا و مفهوم نفقه آشنایی دارند اما شاید کماکان دامنه ی کامل این حق را نشناسند.مردم بیشتر نفقه را حول محور حق زن بر مرد می دانند این در حالی است که نفقه زوجه را می توان فقط یک نوع از نفقه دانست در قانون مدنی نوع دیگری از نفقه نیز وجود دارد که از طرف پدر به  فرزندان پرداخت می شود.
مفهومی که از نفقه استنباط می شود به معنی انفاق و کمک کردن آمده است که این انفاق بعضاً الزام آور می شود مانند نفقه زوجه، نفقه فرزند و نفقه اقارب.
مطابق قانون مدنی پرداخت نفقه فرزند بر عهده ی پدر است و در صورتی که پدر فوت کرده باشد یا قادر به پرداخت نفقه فرزندان خود نباشد پرداخت نفقه بر عهده  پدر بزرگ خواهد بود و چنانچه جد پدری نیز زنده باشد یا توانای در پرداخت نفقه نداشته باشد تأمین هزینه ها «نفقه» بر عهده ی مادر خواهد بود و در صورتی که مادر هم در قید حیات نباشد یا تنگی معیشت داشته باشد نفقه به عهده ی اجداد پدری و اجداد مادر خواهد بود.
اگر ترتیبی نسبت به نفقه فرزند قائل باشیم بایستی گفت که ابتدا نفقه فرزند بر عهده ی پدر، پدربزرگ، مادر، مادربزرگ پدری و پدر بزرگ مادری خواهد بود.
با این توصیف به خوبی در می یابیم که قانونگذار برای دریافت نفقه  فرزندان شیوه های مختلفی پیش بینی کرده است.
قانونگذار پیش بینی کرده است که چنانچه پدر با داشتن امکانات و توانایی مالی از پرداخت نفقه فرزندانش خودداری کند این مسأله می تواند بار کیفری برای او به همراه داشته باشد.
فرزندان یا افرادی که با توجه به شرایطی مسئولت نگهداری فرزندان را بر عهده دارند می توانند علیه پدر در این زمینه به دادگاه شکایت کنند و در ادامه چنانچه پدر دارای اموال باشد اما از پرداخت نفقه به فرزندان خود امتناع ورزد آنها می توانند با ارائه ی دادخواست به دادگاه صالح نسبت به میزان نفقه تعیین شده اموال و دارایی پدر را به نفع خود توقیف کنند.
و این رویه است که در قانون برای رسیدگی به چنین شکایت هایی وجود دارد.
با توجه به این که قانون مرد را به عنوان سرپرست خانواده معرفی نموده پدر ملزم است علاوه بر نفقه همسر، نفقه  فرزندانش را نیز پرداخت کند و این حقی است که در صورت طلاق والدین هم ساقط نخواهد شد و تحت شرایطی فرزندان می توانند در مقاطع مختلف تقاضای نفقه  و الزام پدر به پرداخت آن را بنمایند.
نفقه فرزند یکی از مباحث پیچیده ی حقوقی به شمار می آید که حتی در قسمت هایی مانند شروط ضمن عقد نیز نمی توان به سادگی در رابطه با آن تصمیم گیری کرد.
اگر زن و شوهر بخواهند در این باره در عقد نامه چیزی درج کنند این امر امکان پذیر نیست چرا که صاحب فرزند نیستند و معلوم هم نیست که در آینده صاحب فرزند شوند فلذا چون از نظر حقوقی فرزندی وجود ندارد در باره ی آن نمی توانند تصمیم بگیرند.
ضمانت اجرای عدم  پرداخت نفقه فرزندان:
قانونگذار در ماده 53 قانون حمایت خانواده جدید مقرر می دارد: «هر کس با داشتن استطاعت مالی، نفقه زن خود را در صورت تمکین او ندهد یا از تأدید نفقه سایر اشخاص واجب النفقه امتناع کند به حبس تعزیری درجه 6 « یعنی حبس بیش از 6 ماه تا 2 سال» محکوم می شود و تعقیب کیفری منوط به شکایت شاکی خصوصی است و در صورت گذشت وی از شکایت در هر زمان تعقیب جزایی یا اجرای مجازات موقوف می شود.
در صورت صدور حکم مبنی بر پرداخت نفقه و امتناع شخص بر پرداخت شخص مذکور می تواند تقاضای اعمال ماده 3 و جلب شخص منفق را نیز بخواهد.
امور وکالتی خود را به وکیل دادگستری بسپارید چرا که امور وکالتی امور تخصصی در امر حقوق است و این وکیل یا وکلای دادگستری هستند که از آن مطلع و این وکیل یا وکلای دادگستری را می توانید در دفتر وکالت و یا مؤسسات حقوقی معتبر همچون موسسه حقوقی دادآوران نستوه جست و جو کنید، وکیل دادگستری دارای توانایی خاصی نیست وکیل دادگستری دارای بار علمی است و وکیلی که دارای بار علمی بیشتری باشد به ضرس قاطع وکیل موفقی است و می توانید برای داشتن وکیل به موسسات حقوقی معتبر که زیر نظر وکلای دادگستری می باشند و یا خود وکیل و یا دفاتر وکالت مراجعه نمایید تا از خدمات وکیل دادگستری بهر مند شوید بهترین راه برای شناختن مؤسسات حقوقی معتبر دیدن پروانه وکالت وکیل یا مدیر عامل مؤسسه است.

logo-samandehi