موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

نمونه لایحه دفاع از طلاق به درخواست زوجه مقیم خارج از کشور

ریاست محترم شعبه... دادگاه خانواده تهران

موضوع: لایحه دفاعیه

با سلام و احترام در خصوص پرونده کلاسه...، ضمن اعلام وکالت از سوی آقای...(خوانده) به موجب وکالتنامه پیوست، به استحضار حضرتعالی می رساند.

1- موکل اینجانب در سال... میلادی جهت تحصیل در مقطع دکترا از دانشگاه ترندهایم، وارد کشور نروژ گردیده و پس از آشنایی از طریق دوستان، از طریق فضای مجازی (فیس بوک) با خوانده محترم آشنا گردیده و در ضمن مراجعت به ایران، در تاریخ... با ایشان ازدواج نموده است.

با توجه به اینکه محل سکونت موکل در کشور نروژ بوده و زوجه تمایل شدیدی به زندگی در این کشور داشته است، لذا موکل اینجانب از طریق ویزای ازدواج و با دادن تضمین به دولت نروژ (به موجب پیوست شماره یک)، مبنی بر اینکه تمامی هزینه های زندگی و محل اقامت ایشان را پرداخت خواهد نمود، زوجه را در تاریخ... جهت زندگی به نروژ برده است.

2- با عنایت به اینکه وکیل محترم خواهان (خانم...) در دادخواست تقدیمی به خواسته ی طلاق از سوی زوجه، به موجب نامه «مرکز اضطراری برای کمک به زنان» مورخ... مدعی گردیده اند که موکل اینجانب به اذیت و آزار زوجه (خواهان) پرداخته و زوجه ضمن برقراری تماس با پلیس، در مرکز اضطراری آسکر و باروم اسکان موقت یافته است، باید عنوان نمود که، این مرکز که با هدف کمک رسانی رایگان به زنانی که ادعا می نمایند در منزل خود مورد خشونت قرار گرفته اند در بسیاری از شهرهای نوژ ایجاد گردیده و به ارائه ی خدمات رایگانی همچون محل اقامت رایگان، گرفتن وکیل و همکاری با پلیس می پردازد، شرط ارائه خدمات در اینگونه مراکز، تنها ادعای مورد خشونت واقع شدن زنان در منزل می باشد، لذا اقامت زنان در این مرکز به هیچ وجه به معنای اثبات ادعای آنها نبوده بلکه ادعای اعمال خشونت از سوی زوج، صرفاً بر اساس رأی دادگاه صالحه می باشد.

3- علی هذا نظر به نامه صادره از اداره پلیس کشور نروژ به شماره... صادره در تاریخ... (پیوست شماره دو)، مبنی بر اینکه پرونده تشکیل شده علیه موکل با موضوع بد رفتاری با زوجه به دلیل نبودن هیچ گونه ادله، مدارک و مستنداتی، به صورت قطعی و نهایی مختومه اعلام گردیده است، حکایت از ادعای واهی زوجه جهت جدا شدن از موکل و زندگی به صورت مستقل در آن کشور دارد.

4- با توجه به اینکه وکیل خواهان مدعی می باشند که موکل اینجانب هیچ گونه نفقه ای به زوجه پرداخت نکرده اند، باید عنوان نمود که بنا بر گواهی بانک دانسک در مورخ... (پیوست شماره سه)، نظر به اینکه زوجه در کشور نروژ حساب بانکی نداشته است، لذا مجوز برداشت از حساب بانکی موکل را داشته و زوجه دارای کارت اعتباری متصل به حساب بانکی موکل تا تاریخ... (زمان اسکان یافتن زوجه در مرکز اضطراری) بوده است و از آن حساب بانکی برداشت می نموده و موکل نیز به صورت نقدی هزینه های ایشان را (علاوه برتامین مسکن) پرداخت می نموده است.

5- ادعای وکیل محترم خواهان دائر بر اینکه زوجه، تمامی مخارج موکل اینجانب (زوج) را از سال... پرداخت نموده است، جای بسی شگفتی داشته و کذب بودن این ادعای واهی با اخذ استعلام از سفارت جمهوری اسلامی ایران در شهر اسلو (پایتخت کشور نروژ) قابل اثبات می باشد. ضمن اینکه موکل اینجانب در صورت نداشتن منزل مناسب و درآمد کافی، هیچ گاه نمی توانست از طریق ویزای ازدواج، زوجه را به نروژ ببرد.

6- وکیل محترم در دادخواست تقدیمی مدعی گردیده اند که زوجه به مدت سه ماه و نیم در مرکز اضطراری اقامت داشته است، در حالی که به موجب نامه ی ارائه شده از سوی ایشان از مرکز مزبور، مدت مذکور، حدود دو ماه و نیم بوده است. نامه ارائه شده از مرکز اضطراری مزبور، صرفاً نقل قول های زوجه در بدو ورود به آن مرکز جهت برخورداری از محل اقامت رایگان بوده و به هیچ وجه به منزله ی اثبات ادعاهای واهی ایشان نمی باشد.

7- وکیل محترم در ابتدای دادخواست مزبور مدعی گردیده اند که موکل اینجانب از سال... به زوجه نفقه ای پرداخت ننموده اند، در حالی که در سه خط پایانی همان دادخواست مدعی گردیده اند که بیش از سه سال به زوجه نفقه ای داده نشده است.

8 - زوجه مدعی می باشند که موکل اینجانب، ایشان را از خانه بیرون نموده است، در حالی که ترجمه ی تایید شده ی متن پیامک های ارسالی میان موکل اینجانب و زوجه محترم (پیوست شماره چهار)، حاکی از آن است که زوجه با مبادرت به بردن اثاثیه اش از منزل مشترک نموده است.

پس از اینکه زوجه منزل مشترک را ترک نمود، موکل اینجانب مراتب مزبور را به پلیس و وزارت امور خارجه ی نروژ اعلام نموده است.

9 - نظر به اینکه خانم...(خواهان) دارای بیماری آندومتریوز پیشرفته بوده و این بیماری را از موکل اینجانب کتمان نموده است، لذا به موجب فرم ارجاع صادره از بیمارستان در تاریخ... (پیوست شماره پنج)، یعنی تنها دو هفته پس از زمان ورود زوجه به کشور نروژ، ایشان جهت انجام معاینات پزشکی با کمک و با هزینه ی موکل اینجانب به بیمارستان مراجعه نموده و پروسه ی طولانی و هزینه بر درمان ایشان آغاز گردیده است.

10 - علی هذا با توجه به مراجعات مکرر و متوالی موکل اینجانب و زوجه به درمانگاه ها و آزمایشگاه ها و سایر مراکز درمانی، زوجه به موجب نامه های صادره از سوی بیمارستان اسلو (پیوست های شماره شش و هفت)، در تاریخ... مورد عمل جراحی آندومتریوز پیشرفته قرار گرفته و از مادر شدن محروم گردیده اند، در حالی که این امر ارتباطی به موکل نداشته است. ضمن اینکه موکل اینجانب بر حسب وظیفه ی شرعی، انسانی و قانونی اش در تمام مدت پروسه ی درمانی زوجه، هزینه های درمانی ایشان را پرداخت نموده و همواره کمک حال زوجه بوده است.

11 - موکل در نروژ دارای منزلی مناسب بوده و زوجه می تواند جهت زندگی مشترک به منزل ایشان مراجعت نماید، مطابق با قوانین نروژ، موکل اینجانب به هیچ عنوان نمی تواند مانع ورود ایشان شود.

12 - علی ایّ حال، با عنایت به موارد معنونه و نظر به اینکه درخواست طلاق از سوی زوجه، صرفاً بر مبنای ادعاهای واهی صورت گرفته و اینکه موکل اینجانب به موجب ماده 1107 قانون مدنی، همه ی نیازهای متعارف زوجه را تامین نموده و نیز تمامی هزینه های درمانی ایشان را پرداخت نموده است و اینکه مراجعه ی زوجه به مرکز اضطرای بانوان، صرفاً بر اساس ادعاهای واهی زوجه صورت گرفته و تصمیم نهایی فوق الاشاره صادره از پلیس کشور نروژ نیز موید این مطلب می باشد، مستنداً به مواد

1129 و 1130 قانون مدنی، تقاضای رسیدگی و صدور حکم شایسته مورد استدعا می باشد.

بیشتر بدانیم : طلاق ایرانیان مقیم خارج از کشور

 

                                                   با احترام مجدد

                                                 بهنام نزادی وکیل خوانده

logo-samandehi