موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

وکیل خانواده ایرانیان خارج از کشور

با سلام و درود بر شما دوستان و همراهان عزیز

در این مطلب که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه می گردد، به شرح و بیان یکی از موضوعات مهم حقوقی تحت عنوان وکیل خانواده ایرانیان خارج از کشور خواهیم پرداخت.

یکی از دغدغه های ایرانیان مقیم خارج از کشور طرح، دفاع و پیگیری امور حقوقی مربوط به محاکم ایران می باشد. این دغدغه و دل مشغولی زمانی بیشتر می شود که بدانیم به موجب مقررات قانون مدنی ایران امور مربوط به احوال شخصیه ایرانیان مقیم خارج از کشور ( دعاوی مربوط به ارث، وصیت و امور خانوادگی نظیر ازدواج و طلاق) تحت هر شرایط در صلاحیت محاکم ایران است. به واسطه اهمیت امور حقوقی خانوادگی برای هموطنانمان در خارج از کشور تصمیم داریم، در این مطلب شما را با برخی از جنبه های کاربردی امور حقوقی مربوط به موضوعات خانواده ایرانیان خارج از کشور آشنا نماییم. همچنین نقش وکلای رسمی دادگستری در پیشبرد امور حقوقی ایرانیان خارج از کشور مورد بررسی قرار خواهد گرفت. در صورتی که تا پایان این مطلب همراه ما باشید، به پاسخ پرسش های زیر دست خواهید یافت.

مواردی که در خصوص وکیل خانواده ایرانیان خارج کشور می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • کدام یک ازامور حقوقی خانوادگی مربوط به ایرانیان خارج از کشور در صلاحیت محاکم ایران است؟
  • دادگاه صالح به منظور رسیدگی به دعاوی خانوادگی ایرانیان مقیم خارج از کشور کجاست؟
  • نقش وکیل رسمی دادگستری در پیشبرد امور حقوقی و خانوادگی ایرانیان خارج از کشور چیست؟
  • در پرونده های مربوط به دعاوی خانوادگی ایرانیان خارج از کشور وکیل خود را چگونه انتخاب کنیم؟

همکاران ما در تیم گروه وکلای نستوه که در پاسداران اقامت دارند آماده ارائه خدمات حقوقی بی واسطه به شما عزیزان تحت عنوان موسسه حقوقی دادآوران نستوه می باشند. جهت ارتباط با ما هم اکنون از طریق شماره تلفن های اعلامی در سایت با ما در ارتباط باشید.

بیشتر بدانید: طلاق ایرانیان مقیم خارج از کشور

کدام یک از امور حقوقی خانوادگی مربوط به ایرانیان خارج از کشور در صلاحیت محاکم ایران است؟

بر اساس مقررات قانون مدنی ایران کلیه امور مربوط به احوال شخصیه (ارث، وصیت، ازدوج و طلاق) ایرانیان مقیم خارج از کشور در صلاحیت دادگستری ایران است. در این مطلب به عناوین ارث و وصیت نخواهیم پرداخت، زیرا از موضوع بحث ما خارج است. اما در خصوص اختلافات و دعاوی مربوط به ازدواج و طلاق که به نوعی مهم ترین موضوعات حقوق خانواده است مطالبی به شرح آتی می گوییم:

الف . ازدواج ایرانیان خارج از کشور باید مطابق مقررات قانون مدنی و قانون حمایت خانواده ایران به ثبت رسمی برسد. این مهم می تواند از طریق دفتر رسمی ازدواج و طلاق واقع در ایران ( پس از خواندن صیغه شرعی) انجام و عقدنامه صادر گردد. در صورتی که امکان حضور در ایران به منظور ازدواج و ثبت رسمی میسر نباشد، طرفین می توانند با مراجعه به سفارت یا کنسلول گری ایران در کشور محل اقامت ازدواج خود را مطابق مقررات ایران رسمی و ثبت نمایند. ثبت ازدواج توسط مسئولین رسمی سفارت یا کنسول گری ایران در کشور خارجی (با رعایت تشریفات مقرر قانونی) هیچ تفاوتی با ثبت رسمی ازدواج در ایران نخواهد داشت.

ب . اما مهم تر از ازدواج، بحث طلاق ایرانیان مقیم خارج از کشور است. در صورتی که ایرانیان مقیم خارج از کشور بخواهند در کشور خارجی از یکدیگر جدا شوند، باید تشریفات مربوط به طلاق مقرر در قانون ایران را رعایت نمایند. توضیح اینکه، زوجینی ایرانی مقیم خارج از کشور که قصد طلاق و جدایی دارند یا باید در ایران حضور پیدا کرده و از طریق دادگاه ایرانی دعوی طلاق خود را مطرح و متعاقبا پیگری نمایند. در صورت صدور رای دادگاه بر طلاق و قطعیت آن می توانند، به دفاتر رسمی ازدواج و طلاق مراجعه کرده و طلاق را ثبت نمایند.

مورد دیگر اینکه، امکان حضور در ایران برای زوجین ایرانی مقیم خارج از کشور میسر نیست. در این صورت حکم طلاق صادره از سوی محاکم خارجی بر طلاق و جدایی به منزله ثبت رسمی طلاق در ایران کافی نمی باشد. حکم خارجی باید با رعایت تشریفات قانونی به تایید مراجع ذی صلاح برسد و سپس دعوی به خواسته تنفیذ طلاق و حکم دادگاه خارجی در دادگاه خانواده ایرانی مطرح شود. پس از آنکه دادگاه شرایط قانونی را احراز نمود حکم تنفیذ طلاق خارجی صادر و متقاضی می تواند به منظور ثبت رسمی طلاق به دفترخانه ازدواج و طلاق مراجعه کند. (البته این فرض ناظر به موردی است که در کشور خارجی صیغه شرعی طلاق از سوی مراکز مجاز اسلامی بین زوجین جاری شده باشد).

بیشتر بدانید: نمونه لایحه دفاع از طلاق به درخواست زوجه مقیم خارج از کشور

آیا امکان ثبت طلاق ایرانیان خارج از کشور بدون مراجعه به محاکم ایران وجود دارد؟

در یک فرض پاسخ این سوال مثبت است. در صورتی که زوجین مقیم خارج از کشور بنا به حکم دادگاه صلاحیت دار خارجی از یکدیگر جدا شوند و سپس صیغه طلاق از سوی مراکز مجاز اسلامی بین آنان جاری شود. در این فرض با توافق می توانند شناسنامه و سایر مدارک مربوط به طلاق خود را در اختیار مقامات سفارت یا کنسول گری ایران در کشور محل اقامت قرار دهند تا به موجب مقررات ایران طلاق ثبت رسمی شده و در شناسنامه زوجین نیز ثبت گردد.

ج . خوب است بدانید، کلیه امور مالی زوجین و امور مربوط به حضانت فرزند مشترک نیز تابع مقررات ایران و در صلاحیت محاکم ایران است.

بیشتر بدانید: قاچاق ارز مسافری

دادگاه صالح به منظور رسیدگی به دعاوی ایرانیان خارج از کشور کجاست؟

در این فرض باید دو مورد را از یکدیگر تفکیک نمود. مورد اول فرضی است که یکی از زوجین به صورت دائم یا موقت در ایران ساکن است. در این فرض دادگاه خانواده محل اقامت طرفی که در ایران است صلاحیت رسیدگی به موضوع را دارد. فرض بعدی اینکه، زوجین مقیم خارج از کشور هستند. در فرض اخیر رسیدگی به دعاوی ایرانیان مقیم خارج از کشور در صلاحیت محاکم خانواده تهران خواهد بود.

بیشتر بدانید:شرایط طلاق ایرانیان خارج از کشور

نقش وکیل رسمی دادگستری در پیشبرد امور حقوقی و خانوادگی ایرانیان مقیم خارج از کشور چیست؟

در صورتی که شما از خدمات وکالتی و مشاوره ای وکلای رسمی دادگستری استفاده نمایید، ضمن پیشگیری از بروز بسیاری از عواقب اقدامات خودسرانه و ناآگاهانه در امور حقوقی، می توانید بدون حضور در ایران از پیشبرد امور حقوقی خود اطمینان حاصل نمایید.

 در پرونده های مربوط به امور حقوقی و خانوادگی ایرانیان مقیم خارج از کشور وکیل خود را چگونه انتخاب کنیم؟

شما می توانید، با گروه وکلای نستوه تماس بکیرید. گروه وکلای نستوه متشکل از وکلای مجرب و متخصص عضو کانون وکلای دادگستری مرکز با داشتن تجربه و دانش در حوزه امور ایرانیان مقیم خارج از کشور آماده است به عنوان وکیل یا مشاور در کنار شما باشد. گروه وکلای نستوه تمامی تلاش خود را در راستای قانون به منظور پیشبرد امور حقوقی شما به کار خواهد گرفت.

امیدواریم، مطلب فوق که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه گردیده است، مورد مطالعه و استفاده شما قرار گرفته باشد. شما می توانید، از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با گروه وکلای نستوه تماس بگیرید.

logo-samandehi