موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

وکیل طلاق در تهران

مطابق قانون مدنی که از شرع اقتباس شده است حق طلاق صرفاً با مرد است و زن حق طلاق ندارد. مرد می تواند بدون وجود دلیل و حتی بدون رضایت همسرش او را مطلقه نماید حال چنانچه زن درخواست طلاق داشته باشد می بایست به دلایلی برای طلاق استناد کند که محکمه پسند بوده و قاضی را مجاب کند که زن را از قید زوجیت رها سازد. عدم رضایت زن برای طلاق هیچ اختیار حقوقی و قانونی به ایشان نمی دهد و می تواند حکم طلاق را با اعتراض به آن فقط به تأخیر اندازد.

اعتراض به حکم طلاق با شرایطی در دادگاه بدوی و سپس دادگاه تجدیدنظر استان و در نهایت در دیوان عالی کشور مورد بررسی قرار می گیرد و تا زمانی که حکم قطعی صادر نشده باشد مرد نمی تواند اقدام به ثبت طلاق نماید.

مواردی که در خصوص وکیل طلاق تهران می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • هزینه وکیل در پرونده طلاق چقدر است؟
  • نمونه دادخواست طلاق چگونه است؟
  • پروسه طلاق چقدر طول می کشد؟
  • طلاق غیابی چگونه است؟
  • طلاق توافقی چگونه است؟

در صورت عدم دریافت پاسخ سوالات مد نظر خود در این مطلب می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان، مشاوران و وکلای دادگستری موسسه حقوقی دادآوران نستوه در ارتباط باشید.

مراحل طلاق چگونه است؟

برای طلاق به هر طریق زوجین می بایست اقدام به طرح دعوی در دادگاه خانواده نمایند و این امکان وجود ندارد که به طور مستقیم به دفتر طلاق مراجعه و خواستار ثبت طلاق شوند.

رسیدگی در دادگاه خانواده با تقدیم دادخواست است و با توجه به نوع دعوی و شرایط آن حکم طلاق و یا گواهی عدم امکان سازش صادر می شود. گواهی عدم امکان سازش سندی رسمی است که اجازه ثبت طلاق توسط دفتر طلاق را می دهد و با توجه به نوع آن اعتبار سه ماهه در خصوص گواهی عدم امکان سازش و 6 ماهه در خصوص حکم طلاق دارد. عدم استفاده در مهلت مقرر منجر به بی اعتباری گواهی عدم امکان سازش یا حکم صادره  می شود.

آیا زن باید دادخواست مهریه تقدیم دادگاه کند؟

سوالی که بیشتر اشخاص در دعوی طلاق از سوی زوج خواهان اطلاع از آن می باشند در خصوص حقوق مالی زن پس از طلاق است، در پاسخ باید اذعان نمود که به موجب قانون حمایت خانواده دادگاه تکلیف دارد که ضمن رأی خود نسبت به طلاق با عنایت به شرایط مندرج در عقدنامه و همچنین سایر شروط مندرج در آن تکلیف مهریه، جهیزیه، نفقه، حضانت اطفال، اجرت المثل ایام زوجیت، نفقه فرزندان و کلیه حقوق مالی و غیرمالی زن را مشخص نماید.

شرط تنصیف موجود در عقدنامه چیست؟

یکی از شروط ضمن عقد که معمولاً زوجین اقدام به قبول آن می نمایند، شرط تنصیف دارایی است. به موجب این شرط هرگاه مرد بدون دلیل قانونی اقدام به مطلقه نمودن همسر خود نماید علاوه بر پرداخت حقوق مالی زن می بایست شرط تنصیف را نیز به جا آورد یعنی تقسیم اموال و دارایی تا نصف اموالی که پس از ازدواج به دست آورده است.

ثبت طلاق چگونه است؟

طلاق پس از صدور گواهی عدم امکان سازش و یا حکم طلاق و پایان مهلت اعتراض و یا سلب حق اعتراض به رأی، قطعی محسوب شده و طرفین یا یکی از آنان می تواند برای اجرای رأی به دفتر طلاق مراجعه نماید.

حال چنانچه مهریه زن پرداخت شده باشد و یا به واسطه آراء جداگانه ای تصمیم قانونی و نحوه پرداخت مشخص شده باشد طلاق ثبت می گردد لیکن در صورت عدم پرداخت آن ثبت طلاق منوط به پرداخت کلیه حق و حقوق مالی زن می باشد که از آن جمله مهریه می باشد. به عبارت ساده تر تا زمانی که مرد حقوق مالی زن را پرداخت نکند طلاق ثبت نمی شود مگر اینکه زن رضایت به ثبت طلاق داشته باشد.

در صورتی که مرد دادخواست اعسار داده و اعسار پذیرفته شده باشد می توان طلاق را ثبت نمود لیکن در مواردی که مهریه عندالاستطاعه باشد زن تکلیف دارد که توان مالی مرد را برای پرداخت مهریه اثبات نماید.

داوری در طلاق چیست؟

به موجب قانون دادگاه مکلف است در کلیه دعاوی مربوط به طلاق به جزء طلاق توافقی برای ایجاد صلح و سازش موضوع اختلاف را به داوری ارجاع نماید و با توجه به نظر داوران رأی صادر کند.

انتخاب داور از سوی هر یک از زوجین صورت می گیرد و می بایست ظرف یک هفته از تاریخ ابلاغ داور خود را معرفی نمایند که متأهل بوده، حداقل 30 سال سن داشته و آشنا به مسائل شرعی و خانوادگی نیز باشد. در صورت عدم انتخاب داور می توان از دادگاه تقاضای انتخاب داور داشته باشید. علیرغم آنکه موضوع داوری در قاون تصریح شده است لیکن در رویه دادگاه ها نظریه داوران به صورت تشریفاتی می باشد و هیچ ارزشی ندارد.

آیا زن می تواند تقاضای طلاق کند؟

با توجه به آنکه در ابتدای مقاله عنوان گردید به موجب قانون زن حق طلاق ندارد فلذا با وجود شرایطی این امکان وجود دارد، لیکن لازم به توضیح است که طلاق به درخواست زن یکی از سخت ترین و پیچیده ترین پرونده ها در دادگاه خانواده به حساب می آید.

راه های طلاق از سوی زن شامل مواردی است که در عقدنامه ذکر شده است و زن می تواند با اثبات آنها در دادگاه تقاضای طلاق نماید همچنین عسر و حرج نیز یکی از مواردی است که زن می تواند بر اساس آن تقاضای طلاق نماید. بهترین راه برای طلاق از سوی زن داشتن وکالت در طلاق می باشد یعنی اگر زن وکالت در طلاق از سوی همسر خود داشته باشد بدون هرگونه دردسر و مشکلی می تواند طلاق خود را ثبت نماید.

بهترین وکیل طلاق در تهران کیست؟

با توجه به کثرت قوانین و مقررات و وجود تخصص که لازمه وجودی هر امری است توصیه داریم به وکیل متخصص در امور خانواده که ضمن اطلاع از قوانین و مقررات این حوزه از جمله قانون حمایت خانواده، قانون مدنی و... از رویه موجود در دادگاه های خانواده و پرونده های طلاق اطلاع کافی دارد مراجعه نمایید.

logo-samandehi