موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

وکیل نفقه پاسداران

لازم به ذکر است که برای اخذ مشاوره  و یا اعطای وکالت برای طرح دعوی یا پیگیری مطالبه نفقه به وکیل نفقه پاسداران می توانید به گروه وکلای نستوه واقع در پاسداران- بوستان دوم- ابتدای گیلان غربی- پلاک 46- طبقه سوم جنوبی مراجعه نمایید یا با شماره های موجود در سایت با ما در ارتباط باشید.

مواردی که در خصوص وکیل نفقه پاسداران بایستی مورد توجه قرار دهید عبارت است از

  • بهترین وکیل نفقه پاسداران کیست؟
  • وکیل دعاوی حقوقی در پاسداران کیست؟
  • وکیل دعاوی خانواده در پاسداران کیست؟
  • موسسه حقوقی معتبر در پاسداران کجاست؟

مطابق قانون مدنی ایران نفقه شامل مواردی می شود که به صراحت در قانون از آن یاد شده است یعنی نفقه عبارت است از همه نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت از قبیل مسکن، البسه، اثاث منزل و هزینه های درمانی و بهداشتی و خادم در صورت عادت یا احتیاج به واسطه نقصان یا مرض...

بنابراین شوهر در هر صورت و حتی در صورت شاغل بودن یا مال دار بودن زن موظف به پرداخت نفقه به ایشان می باشد.

مطابق قانون به محض این که عقد نکاح منعقد شد و زوجین زندگی زناشویی خود را شروع کردند، شوهر موظف به پرداخت نفقه است.

البته زن در صورتی مستحق نفقه است که از همسر خود تمکین کرده و وظایف زناشویی خود را به صورت کامل ایفا کند.


تمکین به معنای اطاعت زن از شوهر در ادای وظایف زوجیت «از جمله رابطه جنسی»، حسن معاشرت «رفتار مناسب» و سکونت در منزل شوهر می باشد.

ناشزه به چه زنی اطلاق می گردد؟

به گفته وکیل نفقه پاسداران به زنی که از همسرش تمکین عام و خاص نداشته باشد، ناشزه گفته می شود و زن در صورت ناشزه بودن مستحق نفقه نمی باشد و این حق برای مرد ایجاد می شود که ادقام به طرح دعوی تجویز ازدواج و در صورت تایید دادگاه اقدام به ازدواج مجدد نماید.

بر اساس قانون مرد باید برای زن مسکنی در حد شخصیت و شان و شئونات متعارف او تهیه کند و زن موظف است که در منزل مشترک با شوهر سکونت داشته باشد، اما اگر در منزل مشترک با شوهر برای زن خوف ضرر مالی جانی یا شرافتی بود، او می تواند منزل مشترک را ترک کند و این ترک منزل باعث عدم تعلق نفقه به او نخواهد بود البته باید مطابق قانون صورت گیرد.

فلذا قبل از هر اقدام با وکیل نفقه بهتر است مشاوره نمایید.

چنانچه زنی نفقه دریافت نکند میتواند دعوی حقوقی مطاله نفقه و یا شکایت کیفری ترک انفاق را مطرح نماید، زیرا از دیدگاه قانون عدم پرداخت نفقه از سوی مرد، جرم تلقی می گردد.

برای طرح شکایت کیفری باید شکواییه کیفری در دادسرا «در حال حاضر در بیشتر مناطق کشور ثبت شکایات در دفاتر خدمات قضایی انجام می گردد» صورت میگیرد.

لازم به ذکر است که شکایت کیفری ترک انفاق برای دریافت نفقه حال است و نفقه ای که همسر سابقاً پرداخت نکرده است تنها با دادخواست حقوقی قابل طرح است.

مدارک مورد نیاز برای طرح دعوی مطالبه نفقه و یا ترک انفاق عبارت است از مدرک شناسایی و سند ازدواج و نیز ادله احتمالی برای عدم پرداخت مهریه که می تواند شهادت شهود و... باشد.

لازم به ذکر است شکایت کیفری ترک انفاق مجدداً و در صورت عدم پرداخت نفقه قابل طرح است.

 یک نکته مهم اینکه نفقه در دوران عقد و زمانی که زن و شوهر با هم زندگی نمیکنند و عرفا نیز زن از شوهر تمکین نمیکند قابل مطالبه نیست مگر زن پیش از وقوع اولین رابطه جنسی از حق حبس «حق عدم برقراری اولین رابطه جنسی مگر با دریافت مهریه» استفاده کند که در این مدت شوهر موظف به پرداخت نفقه او می باشد.

همچنین پس از طلاق و تنها  در طلاق رجعی در زمان عده «سه ماه و ۱۰ روز پس از ثبت طلاق»، مرد باید به همسرش نفقه بپردازد وچنانچه  طلاق به لحاظ عدم تمکین و عدم اطاعت زن  صادر شده باشد، نفقه ای به او تعلق نمی گیرد.

در طلاق بائن و در فسخ نکاح  هم زن مستحق دریافت نفقه نیست.

پس از وفات همسر و تا زمان اتمام عده نفقه زن بر عهده کسانی است که قانوناً موظف به پرداخت نفقه هستند. در مدت غیبت زوج هم نفقه زن از اموال او و به دستور دادگاه پرداخت می گردد. در مورد جنون شوهر هم، پرداخت نفقه بر عهده قیم شوهر می باشد.

در صورت نیاز به مشاوره و تهیه لایحه و اعطای وکالت به وکیل نفقه پاسداران و سایر نقاط  می توانید با دپارتمان حقوق خانواده موسسه حقوقی دادآوران نستوه در ارتباط باشید.

logo-samandehi