موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

چگونه از خروج فرزندم از ایران جلوگیری نمایم؟

برای بررسی دعوای ممانعت از خروج فرزند از کشور، ابتدا بایستی بدانیم این دعوی چه زمانی مطرح می شود و چه مبنایی دارد. گرچه بررسی وضعیت حضانت طفل در این مقاله نمی گنجد، اما بایستی بدانیم که دعوی ممانعت از خروج فرزند از کشور، با مساله حضانت از ارتباط نزدیکی دارد.

حال ممکن است این سوالات مطرح گردد: دعوای ممانعت از خروج فرزند از کشور چگونه است؟ چگونه میتوان مانع از خروج فرزند از کشور شد؟ دعوای ممانعت از خروج طفل از کشور چه مبنایی دارد؟ مدارک دعوای ممانعت از خروج فرزند از کشور چیست؟ دعوای ممانعت از خروج طفل از کشور در کدام دادگاه مطرح می گردد؟ آیا این دعوی به وکیل نیاز دارد؟ بهترین وکیل برای ممنوع الخروج کردن فرزند در تهران کیست؟ موسسه حقوقی دادآوران نستوه با تشکیل تیمی از وکلای عضو کانون وکلای دادگستری مرکز تحت عنوان گروه وکلای نستوه آماده ارائه خدمات حقوقی به شما عزیزان می باشد.

همانگونه که مستحضرید دعوی ممانعت طفل از خروج از کشور با حضانت طفل ارتباط مستقیم دارد. طفل زمانی تحت حضانت یکی از والدین قرار می گیرد که یا از هم طلاق گرفته باشند و یا جدای از هم زندگی کنند. بنابراین از آنجا که امکان زندگی کردن دائم توسط هر دو والد و به صورت همزمان وجود ندارد، لذا دادگاه و یا زوجین با توافق برای حضانت طفل تعیین تکلیف می کنند.

بیشتر بدانیم : شرایط حضانت فرزند

مطابق قانون حضانت طفل تا 7 سالگی با مادر و پس از آن تا سن بلوغ با پدر می باشد.

گرچه فرزند مشترک تحت حضانت والدی است که دادگاه برای او مشخص کرده و با او زندگی می کند، لیکن طرف دیگر حق دارد به صورت منظم با فرزندش دیدار داشته باشد و هیچ قانونی حق سلب این حق از والدین را ندارد.

بیشتر بدانیم : ملاقات با فرزند

از جمله قواعدی که برای حضانت تعیین شده است این است که طرفی که حضانت طفل را به عهده دارد، نمیتواند او را از شهر محل زندگی والد دیگر دور کند و یا از کشور خارج سازد. این موضوع اصلی است که استثنایی ندارد و حتی شامل پدر که ولی قهری طفل محسوب می شود نیز میگردد.

دانستیم که خارج کردن طفل از کشور بدون اطلاع طرف دیگر ممکن نمی باشد مگر با تشخیص دادگاه و در صورت احراز مصلحت طفل، که در این صورت هر چند که طرف دیگر به این نیز رضایت نداشته باشد، دادگاه دستور خروج طفل از کشور را صادر خواهد کرد.

دعوای متداولی که در این زمینه رواج دارد، دعوای ممانعت از خارج کردن طفل از کشور می باشد.

همانطور که پیشتر اشاره شد، گرچه ولی طفل، قیم و سرپرست او محسوب می شود و حق تصمیم گیری در اغلب موارد را برای او دارد، لکن در پاره ای موارد مانند خارج کردن طفل از کشور، چون این عمل می تواند به افراد دیگری که با طفل نسبت دارند (مانند مادر و جد و...) ضرر وارد کند، قانونگذار خروج طفل مشترک تحت حضانت از کشور را ممنوع کرده است.

حال چنانچه والد دیگری که حضانت طفل با او نیست متوجه شود که طرف دیگر، قصد خارج کردن کودک از کشور را دارد، بایستی دعوای ممانعت از خروج طفل از کشور را مطرح نماید.

برای طرح این دعوی فرد بایستی به دادگاه محل اقامت طفل مراجعه کرده و با در دست داشتن شناسنامه خود و کودک، سند نکاحیه، طلاقنامه، دادخواست ممانعت از خروج طفل از کشور را مطرح کند.

همچنین او می تواند برای پیشگیری از خروج از کشور قبل از صدور حکم، تقاضای صدور دستور موقت دال بر ممانعت از خروج طفل از دادگاه را بخواهد.

دادگاه پس از بررسی موضوع و احراز احتمال خروج طفل از کشور، دستور ممنوع الخروجی وی را صادر می کند و دیگر نمی توان طفل را از کشور خارج کرد مگر به حکم دادگاه صالح و در موارد مصلحت و غبطه وی باشد.

حال ممکن است که دادگاه غبطه و مصلحت طفل را در خروج از کشور بداند، ممکن است والدی که حضانت طفل  را دارد، او را از کشور خارج کرده و دیگر بازنگرداند، در این مورد تکلیف چیست؟

در این مورد، طرف دیگر حق دارد که از دادگاه تقاضای تضمین برای بازگرداندن فرزند خویش را داشته باشد کند. در این صورت دادگاه برای تضمین بازگرداندن کودک تامین مناسبی اخذ می کند.

قابل توجه است که این دست دعاوی و موضوعات، از مواردی است که نیاز به دقت و بررسی و پیگیری خاصی دارد. همچنین در نحوه طرح دعوی و دفاعیات و مدارک بایستی دقت کافی مبذول گردد تا خواهان دعوی با قرار رد دعوی و یا صدور حکم مبنی بر شکست مواجه گردد.

چنانچه خواهان یا خوانده دعوی ممانعت از خروج فرزند از کشور هستید، بهتر است قبل از هر اقدامی با وکیل متخصص امور حضانت و خانواده مشورت نمایید. موسسه حقوقی دادآوران نستوه با دارا بودن وکلای متخصص در امور حضانت و قیمومیت، مفتخر است که در تمامی موارد حقوقی، مشاوره ای و وکالتی همراه شما عزیزان باشد. هم اکنون می توانید با وکلا و مشاوران یکی از موسسات حقوقی معتبر در ایران در تماس باشید.

logo-samandehi