موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

چگونه طلاق بگیرم؟

نحوه طلاق و چگونگی طلاق سوال تعداد زیادی از خانمهایی است که در زندگی مشترک به مشکلاتی برخورده اند که از نظرشان غیر قابل حل بوده و راهکاری جز طلاق و جدایی ندارد. در ابتدا بایستی به این نکته اشاره کرد که بر اساس تجربیات، بسیاری از مشکلات زندگی زندگی زناشویی حاصل سوء تفاهمات و عدم گفتگوست و با مشاوره حل می شود. تیم وکلای دادآوران نستوه از شما خواننده گرامی تقاضا میکند که حتماً، پیش از تصمیم برای جدایی حتما با یکدیگر و نیز با مشاور متخصص گفتگو نمایید.

بیشتر بدانید: وکیل رابطه نامشروع

مواردی که در خصوص نحوه طلاق می بایست مد نظر قرار گیرد عبارت است از:

 • طلاق چیست؟
 • حق طلاق با چه کسی است؟
 • مرد چگونه می تواند از همسرش را طلاق بگیرد؟
 • زن چگونه می تواند از شوهرش طلاق بگیرد؟
 • بهترین راه حل طلاق از سوی زن کدام است؟
 • طلاق توافقی چیست؟
 • طلاق به درخواست زوجه چیست؟
 • حق طلاق چیست؟
 • وکالت در طلاق چیست؟
 • آیا زن حق طلاق دارد؟
 • طلاق به درخواست زوجه چگونه است؟

برای دریافت مشاوره تخصصی می توانید با شماره های اعلامی در سایت با موسسه حقوقی دادآوران نستوه در ارتباط باشید و از مشاوره تخصصی وکیل زن امور خانواده و یا مرد با توجه به نیاز خود بهره مند گردید.

بیشتر بدانید: شرایط طلاق توافقی چگونه است

طلاق چیست؟

طلاق راهکار انحلال نکاح و در ماهیت حقوقی خود نوعی ایقاع است. ایقاع عبارت است از عمل یک طرفه ی یکی از طرفین قرارداد نسبت به آن قرارداد. ازدواج نوعی توافق بین طرفین و منوط به رضایت زن و مرد است. اما  طلاق عمل حقوقی یک طرفه ای است که تنها به مرد تعلق دارد. بنابراین مرد در هر زمان و بدون هیچ دلیلی و تنها با تادیه حقوق مالی زن می تواند او را طلاق دهد. بر اساس ماد 1133 قانون مدنی مرد می تواند با رعایت شرایط مقرر در این قانون با مراجعه به دادگاه تقاضای طلاق همسرش را نماید. در مقابل مسیر طلاق برای زن بسیار پر فراز و نشیب و صعب الحصول است. باید در نظر داشته باشید که با توجه به اینکه حق طلاق منحصر به مرد است، در صورتی که به عنوان زوجه قصد طلاق داشته باشید و عذر قانونی نیز نداشته باشید، طلاق گرفتن عملاً غیر ممکن است.

بیشتر بدانید: شکایت ضرب و جرح توسط شوهر

چه راهکاری برای طلاق از سوی زن وجود دارد؟

راه اول از تمامی راه ها سهل تر و مطمئن تر است. می توانید هنگام عقد ازدواج یا پس از آن از همسرتان وکالت در طلاق دریافت نمایید. توجه داشته باشید که بر خلاف تصور عموم نام این عمل حق طلاق نبوده و تنها وکالتی است که از سوی مرد به زن اعطا می گردد تا هر زمان که خواست با مراجعه به دادگاه خود را مطلقه سازد.

راه حل کم دردسر بعدی این است که چنانچه تصمیم بر جدایی دارید، با همسرتان توافقات لازم را انجام داده و اقدام به طلاق توافقی نمایید. در طلاق توافقی زن و مرد با هم دادخواست طلاق را تقدیم نموده و بر سر تمامی مسائل زندگی مشترک به تفاهم رسیده اند. مدتی است که پس از تقدیم دادخواست طلاق توافقی و بعد از ثبت آن، زن و شوهر بایستی در پنج چلسه مشاوره شرکت کرده و رسید شرکت در جلسات را تقدیم شعبه دادگاه نمایند تا زمان رسیدگی تعیین شود.

بیشتر بدانید: ویژگی های پرونده طلاق توافقی

راه حل سوم و سخت ترین راه حل،طلاق به درخواست زوجه می باشد. در این نوع طلاق،زوجه بایستی دادخواست ((طلاق به درخواست زوجه)) را تقدیم نماید. در این نوع از طلاق بایستی زن اثبات نماید که شرایط زندگی زناشویی او به حدی نامناسب است که وی از ادامه زندگی زناشویی دچار ((عسر و حرج)) شده است. همچنین تخطی زوج از شروط عقدنامه و اثبات آن توسط دادگاه از موارد طلاق به درخواست زوجه می باشد.

بیشتر بدانید: وکیل طلاق در تهران

موارد عسر و حرج زن کدامند؟

 1. ترک زندگی خانوادگی توسط زوج حداقل به مدت شش ماه متوالی و یا نه ماه متناوب در مدت یک سال بدون عذر موجه.
 2. اعتیاد زوج به یکی از انواع مواد مخدر و یا ابتلا وی به مشروبات الکلی که به اساس زندگی خانوادگی خلل وارد آورد و امتناع یا عدم امکان الزام وی به ترک آن در مدتی که به تشخیص پزشک برای ترک اعتیاد لازم بوده است.
 3. محکومیت قطعی زوج به حبس پنج سال یا بیشتر
 4. ضرب و شتم یا هرگونه سوءرفتار مستمر زوج که عرفاً با توجه به وضعیت زوجه قابل تحمل نباشد.
 5. ابتلای زوج به بیماری‌های صعب‌العلاج روانی یا ساری یا هر عارضه‌ی صعب‌العلاج دیگری که زندگی مشترک را مختل نماید.

باید دانست که موارد مندرج در ماده 1130 قانون مدنی تمثیلی بوده و هر شرایط سختی می تواند برای زن عسر و حرج ایجاد کند. در تبصره الحاقی به این ماده،چنین مقرر شده است: ((عسر و حرج موضوع این ماده عبارت است از به وجود آمدن وضعیتی که ادامه‌ی زندگی را برای زوجه با مشقت همراه ساخته و تحمل آن مشکل باشد)). بنابراین وضعیت به وجود آمده باید طوری باشد که به نظر قاضی رسیدگی کننده نوعاً زن را در تنگنا قرار داده و ادامه زندگی را برای وی مختل نماید.پس همه چیز به نظر قاضی و البته ادله ارائه شده و دفاعیات بستگی دارد. لازم به ذکر است که طلاق مخصوص ازدواج دائم بوده و در ازدواج موقت یا متعه طلاق وجود نداشته و انحلال نکاح با بذل مدت انجام می شود.

بیشتر بدانید: وکالت در طلاق

چگونه دادخواست طلاق را ثبت کنیم؟

برای ثبت دادخواست طلاق بایستی کارت ملی، شناسنامه و کپ سند ازدواج خود را به همراه دلایل و مستندات طلاق به دفتر خدمات قضایی تقدیم نمایید. پس از ثبت دادخواست و بر اساس نوع طلاق، اقدامات مقتضی انجام شده و ممکن است برای برخی از انواع طلاق مانند طلاق توافقی جلسات مشاوره اجباری در نظر گرفته شود. پس از انجام مقدمات برای رسیدگی به دعوی طلاق تعیین وقت شده و به طرفین ابلاغ می گردد.طلاق توافقی معمولا در یک جلسه رسیدگی شده و برای آن حکم صادر می شود.اما در مورد سایر طلاقها ممکن است جلسات متعددی تشکیل گردد.

بیشتر بدانید: مطالبه مهریه

راه حل عملی طلاق چیست؟

اگر در مورد تصمیم بر طلاق مطمئن هستید، بهتر است در مورد تعیین نوع طلاق و بهترین اقدامات با یک وکیل متخصص امور خانواده مشورت نمایید. یک وکیل متخصص طلاق مشورت نمایید تا بهترین، کم هزینه ترین و آسان ترین راه برای شما در نظر گرفته شود. موسسه حقوقی داداوران نستوه با دارا بودن دپارتمان حقوق خانوده در خود موسسه حقوقی دادآوران، با دارا بودن وکلای متخصص و متعهد خانم و آقا مفتخر به ارائه برترین خدمات حقوقی در زمینه مسائل خانوادگی به شما عزیزان می باشد.

هم اکنون با ما تماس بگیرید.

logo-samandehi