موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

گم کردن سند طلاق

با سلام و درود بر شما دوستان و همراهان عزیز

در این مطلب که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه می گردد، به شرح و بیان یکی از موضوعات حقوقی با عنوان گم کردن سند طلاق خواهیم پرداخت. در صورتی که تا پایان این مطلب همراه ما باشید، به پاسخ پرسش های زیر دست خواهید یافت.

مواردی که در خصوص گم کردن سند طلاق می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • سند طلاق چیست؟
  • در صورت مفقود شدن سند طلاق به کجا مراجعه کنیم؟
  • برای جلوگیری از سوء استفاده از سند طلاق مفقود شده چه اقدامی باید انجام داد؟
  • پس از مفقود شدن سند طلاق به منظور دریافت مشاوره حقوقی به کدام دفتر وکالت مراجعه کنیم؟

موسسه حقوقی دادآوران نستوه متشکل از وکلای پایه یک دادگستری آماده ارائه خدمات حقوقی بی واسطه به شما عزیزان می باشد.

بیشتر بدانید: مطالبه مهریه

سند طلاق چیست؟

پس از اینکه زوجین به موجب حکم دادگاه خانواده از یکدیگر طلاق می گیرند، مراتب طلاق باید در دفترخانه رسمی ازدواج و طلاق ثبت شود. پس از ثبت سندی رسمی تحت عنوان سند طلاق به زوجه داده می شود. توضیح اینکه، به موجب مقررات قانون مدنی و قانون حمایت خانواده طلاق می تواند، بنا به درخواست مرد یا به درخواست زن یا به صورت توافقی از سوی زوجین تقدیم دادگاه خانواده صلاحیت دار شود. پس از انجام تشریفات مقرر قانونی و احراز شرایط قانونی طلاق، دادگاه خانواده حکم به طلاق و جدایی زوجین می دهد. پس از قطعی شدن حکم هر یک از زوجین با اخذ گواهی قطعیت از شعبه مربوطه می تواند، به دفترخانه ازدواج و طلاق مراجعه نماید.  پس از جاری شدن صیغه طلاق در حضور دو شاهد عادل مراتب توسط دفتر خانه در شناسنامه زوجین و دفتر طلاق ثبت خواهد شد. همچنین سندی رسمی تحت عنوان سند طلاق به زوجه داده می شود. خوب است بدانید، ثبت طلاق (پس از صدور حکم قطعی طلاق) از سوی دفتر رسمی ازدواج و طلاق الزامی و اجباری است. در صورتی که مرد بدون رعایت تشریفات مقرر قانونی و ثبت رسمی طلاق، همسر خود را طلاق دهد، مرتکب جرم کیفری شده به نحوی که قابل تعقیب و مجازات خواهد بود. ضمانت اجرای کیفری عدم ثبت طلاق در قانون حمایت خانواده مصوب سال ۱۳۹۱آمده است. به منظور مطالعه بیشتر می‌توانید، به مقررات قانون مزبور مراجعه کنید.

در سطور بالا دانستیم، منظور از سند طلاق چیست. امکان دارد سند طلاق بر اثر اتفاقات مختلف مفقود شود. برای ما اتفاق افتاده و یا بسیار دیده و شنیده ایم؛ اسناد رسمی نظیر شناسنامه، گواهینامه رانندگی، کارت پایان خدمت سربازی، کارت ملی و غیره به نحوی مفقود یا به نوعی از دسترس صاحب آن خارج شده است. امکان اینکه سند ازدواج نیز در اثر بی احتیاطی، اسباب کشی، سرقت و غیره مفقود شود وجود دارد. سوال اساسی اینجاست، پس از آنکه سند رسمی ازدواج مفقود شد، چگونه میتوان المثنی یا همان نسخه ثانی آن را به دست آورد؟ به منظور دستیابی به پاسخ این پرسش و سایر پرسش هایی که در ادامه این مطلب طرح می‌شود با تیم تحریریه گروه وکلای نستوه همراه باشید.

بیشتر بدانید: مطالبه اجرت المثل ایام زوجیت

در صورت مفقود شدن سند طلاق به کجا مراجعه کنیم؟

در قسمت اول این مطلب دانستنیم منظور از سند رسمی طلاق چیست. حالا فرضی را در نظر بگیرید که سند رسمی طلاق مفقود و از دسترس صاحب آن خارج شده است، در این شرایط چگونه می توان نسخه ثانی یا المثنی اخذ نمود؟

آیا نیاز است به منظور اخذ نسخه ثانی یا المثنی به دادگستری مراجعه کنیم؟

پاسخ پرسش برخی منفی است. پس از آنکه سند طلاق مفقود شد نیاز نیست به دادگستری مراجعه کنید. شما باید به دفتر رسمی ازدواج و طلاق که طلاق شما را جاری و سپس ثبت نمود مراجعه نمایید. به موجب درخواست کتبی برای دفترخانه توضیح دهید، سند طلاق مفقود شده است و تقاضا دارید رونوشت سند در اختیار شما قرار گیرد. دفترخانه موظف است با رعایت تشریفات مقرر قانونی و دریافت هزینه های مربوطه رونوشت سند طلاق را در اختیار شما قرار دهد.

بیشتر بدانید: طلاق به درخواست زوجه

آیا اعتبار رونوشت سند طلاق، با نسخه اصلی سند که اکنون مفقود شده است یکسان خواهد بود؟

پاسخ این پرسش مثبت است. اعتبار رو نوشت تمامی اسناد رسمی که از سوی دفاتر اسناد رسمی یا ازدواج و طلاق ثبت می‌شود با نسخه اصلی آن برابر و یکسان است. در واقع، بین نسخه رونوشت با نسخه اصلی (مفقود شده) از حیث ارزش و اعتبار قانونی هیچ تفاوتی وجود ندارد.

بیشتر بدانید: شرایط طلاق توافقی چگونه است

در صورت به خاطر نداشتن شماره دفترخانه صادر کننده سند طلاق چه باید کرد؟

در پاسخ می گوییم  جای نگرانی نیست. شماره دفتر خانه صادر کننده سند طلاق در صفحه مربوط به طلاق شناسنامه تان درج شده است. با مراجعه به صفحه طلاق شناسنامه می‌توانید، اطلاعات دفترخانه و سند طلاق را به دست آورید.

بیشتر بدانید: طلاق و تمامی مواردی که باید در رابطه با طلاق بدانید

به منظور جلوگیری از سوء استفاده اشخاص از سند طلاق مفقود شده چه باید کرد؟

ابتدا باید علت مفقود شدن سند طلاق چیست. در صورتی که سند طلاق  شما در اثر ارتکاب جرایم کیفری نظیر سرقت، خیانت در امانت یا غیره مفقود شده باشد، باید از طریق شکایت کیفری موضوع را در مراجع قضایی کیفری مطرح کنید، اسناد و مدارک مربوط به شکایت شما و روال قانونی پرونده می تواند دلیلی بر صحت ادعای شما باشد. در صورتی که سند طلاق بدون ارتکاب جرایم کیفری مفقود شده باشد؛ برای مثال در اسباب کشی یا در اثر سهل انگاری صاحب سند، باید مراتب مفقود شدن سند از طریق یکی از روزنامه های کثیرالانتشار سراسر کشور آگهی شود. و نسخه روزنامه ای که آگهی در آن به چاپ رسیده است، به عنوان دلیل صحت ادعای شما در محل مناسبی نگهداری گردد.

بیشتر بدانید: شرایط جدید طلاق توافقی

 پس از مفقود شدن سند طلاق، به منظور اخذ مشاوره حقوقی به کدام دفتر وکالت مراجعه کنیم؟

شما می توانید به دفاتر هر کدام از وکلای رسمی عضو کانون های وکلای دادگستری ایران مراجعه کنید. نشانی و شماره تماس کلیه وکلای رسمی دادگستری در سایت  کانون وکلای مربوطه موجود است. با مراجعه به نشانی سایت و با استعلام از وضعیت وکیل، از وکیل رسمی بودن طرف مقابل خود اطمینان حاصل نمایید.

گروه وکلای نستوه متشکل از وکلای مجرب و متخصص عضو کانون وکلای دادگستری مرکز با داشتن تخصص و تجربه در پرونده های مربوط به طلاق می‌تواند گزینه مناسب به‌ منظور مراجعه و اخذ مشاوره باشد. گروه وکلای نستوه در چارچوب قانون از تمامی دانش و تجربه خود به منظور حل و فصل مشکلات حقوقی شما بهره خواهد گرفت.

امیدوارم؛ مطلب فوق که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه گردیده است، مورد مطالعه و استفاده شما قرار گرفته باشد. شما می توانید از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با گروه وکلای نستوه تماس بگیرید.

logo-samandehi