موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

آیا بیت کوین و سایر رمز ارزها در ایران قانونی هستند؟

در واقع تولید رمز ارزهایی مانند بیت کوین ثمره پیشرفت چشم گیر رایانه ها است. رمز ارزها به دلیل ماهیت، نحوه استخراج و وضعیت مبادله در عرصه قانون ایران بسیار بدیع و نو هستند. به دلیل ماهیت ویژه این ارزها که در حال حاضر بسیار با ارزش تلقی شده و در مبادلات جهانی دارای جایگاه خوبی هستند و نیز با توجه به اقبال گسترده مردم کشور ایران به مبادله و استخراج این رمز ارزها ضروری است که وضعیت قانونی رمز ارزها مانند بیت کوین ارزیابی گردد.

مواردی که در خصوص رمز ارزها و بیت کویین می بایست مد نظر قرار گیرد عبارت است از

  • آیا مبادله بیت کوین قانونی است؟
  • آیا استخراج بین کوین قانونی است؟
  • آیا ورود دستگاه ماینر به کشور قانونی است؟
  • آیا استخراج بیت کوین نیازمند مجوز است؟
  • رفع توقیف از ماینر چگونه است؟

آیا مبادله بیت کوین غیر قانونی است؟

گرچه مبادله رمز ارزها مانند بیت کوین در ایران رسمی نیست، لکن عنوان غیر قانونی به دلیل رسمی نبودن مخالف ذات اصل قانونی بودن جرم و مجازات ها می باشد. بر اساس قانون مجازات اسلامی و قانون اساسی ایران جرم به هر فعل یا ترک فعلی اطلاق می گردد که برای آن مجازات یا اقدامات تامینی و تربیتی تعیین شده باشد. بنابراین برای جرم انگاری هر موضوع بایستی به قوانین مراجعه کنیم، اگر برای امری مجازاتی تعیین شده باشد و یا جرم انگاری شده بود، می توان آن موضوع را مجرمانه شمرد اما اگر برای فعل یا ترک فعلی مجازاتی تعیین نشده باشد نمی توانیم که آن را جرم و قابل مجازات بدانیم.

در قوانین موضوعه جمهوری اسلامی ایران، مبادله رمز ارزهایی مانند بیت کوین جرم انگاری نشده است، بنابراین مبادله و خرید و فروش این رمز ارزها جرم نیست. اما بانک مرکزی ایران در اطلاعیه ای در سال 96 به کارگیری و مبادله رمز ارزها را برای بانک ها ،موسسات مالی اعتباری و صرافی ها ممنوع اعلام کرد. اما باید در نظر داشت که این ممنوعیت شامل بانک ها و صرافی ها بوده و اشخاص عادی را شامل نمی شود. همچنین بانک مرکزی به دلیل آنچه پولشویی و کلاهبرداری سایت های خرید و فروش بیت کوین اعلام شد، دستور انسداد گسترده این سایت ها را صادر نمود.

آیا استخراج بیت کوین (ماینینگ) قانونی است؟

می دانیم که بیت کوین یا سایر رمز ارزها با استخراج از بستر بلاکچین ها و با طی شدن فرآیند بسیار پیچیده ریاضی توسط دستگاه هایی به نام ماینر می باشد. استخراج بیت کوین تا پیش از تابستان 98 ممنوع بود. اما وزارت صنعت معدن و تجارت طی اطلاعیه ای، استخراج رمز ارزها یا ماینینگ را قانونی دانسته لکن استخراج را منوط به کسب مجوزهای لازم نموده است. همچنین شرایط استفاده از برق و راه اندازی سیستم های استخراج طی اطلاعیه ای مشخص شده است. یکی از شروط راه اندازی مزارع استخراج رمز ارزها، صنعتی بودن ملک می باشد. لکن فاصله قانونی از شهرها که برای صنایع در نظر گرفته شده است، برای مکان های استخراج رمز ارزها لازم نیست.

آیا ورود دستگاه ماینر یا استخراج رمز ارز به کشور قانونی است؟

تا پیش از تیر ماه 98 ماینر یا دستگاه استخراج کننده کالایی قاچاق و غیر قانونی در نظر گرفته شده بود. اما از این تاریخ به بعد و طی اطلاعیه اداره گمرک ایران ورود دستگاه ماینر به کشور آزاد و این کالا در ریدف گمرکی کالاهایی مانند پین پد و کارتخوان و با شرایط مقرر وارد کشور خواهد شد.

اگر مجوز استخراج بیت کوین را نداشته باشیم چه اتفاقی می افتد؟

چنانچه مجوزهای لازم را برای استخراج بیت کوین  یا سایر رمزارزها نداشته باشید، فعالیت شما غیر قانونی بوده و تمام تجهیزات و دستگاه های مورد نظر توقیف خواهد شد.

آیا می توان در مورد مبادله رمز ارزها دعاوی حقوقی و کیفری مطرح کرد؟

بله، به طور مثال چنانچه شخصی به شما رمز ارزی بفروشد و به تعهد خود عمل نکند می توانید طی دادخواست حقوقی الزام متعهد را بخواهید و یا اگر از شما کلاهبرداری شده است، می توانید علیه مرتکب شکایت کلاهبرداری مطرح نمایید.

آیا رفع توقیف از ماینرهای توقیف شده امکان پذیر است؟

این موضوع مورد مناقشه حقوقدانان و دولت است. تا کنون صدها دستگاه ماینر توقیف شده که سرنوشت مشخصی ندارند. برای رفع توقیف دستگاه های ماینر دستورالعمل خاصی وجود ندارد، اما می توان با برسی جوانب توقیف، رفع توقیف دستگاه ها و تجهیزات را درخواست نمود.

موسسه حقوقی دادآوران نستوه:

دپارتمان حقوق تکنولوژی موسسه حقوقی دادآوران نستوه، با دارا بودن وکلای پایه یک دادگستری متخصص در امر رمز ارزها و سایر جنبه های حقوقی تکنولوژی رایانه ای و مخابراتی و همچنین جرایم سایبری آماده ارائه خدمات حقوقی به شما عزیزان می باشد.

logo-samandehi