موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

اتهام انتسابی چیست؟

با سلام بر دوستان و همراهان گرامی

در مطلب پیش رو که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه می گردد، به شرح و بیان یکی از موضوعات کیفری با عنوان (اتهام انتسابی چیست؟) خواهیم پرداخت. امیدواریم، این مطلب مورد مطالعه و استفاده شما واقع شود.

مواردی که در خصوص اتهام انتسابی می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • منظور از اتهام انتسابی چیست؟
  • تشخیص نوع اتهام انتسابی با چه مقامی می باشد؟
  • تفهیم اتهام انتسابی به چه نحوی انجام می شود؟
  • آیا اتهام انتسابی قابل تغییر خواهد بود؟
  • وکیل تفهیم اتهام کیست؟

در این نوشتار سعی داریم، در خصوص مسائل حقوقی پیرامون اتهام انتسابی صحبت نماییم لیکن جهت اخذ مشاوره تخصصی می توانید در هر زمان با وکیل متخصص در موسسه حقوقی دادآوران نستوه از طریق راه های ارتباطی اعلامی در تماس باشید.

در ابتدا می خواهیم ببینیم، منظور از اتهام انتسابی چیست؟

به طور کلی دعاوی حقوقی به دو بخش تقسیم می شود.

بخش اول که موضوع این نوشتار نخواهد بود، دعاوی حقوقی مربوط به حقوق خصوصی  است. این قسم از دعاوی در امور حقوقی که فاقد جنبه کیفری می باشد قابل طرح و رسیدگی خواهد بود. برای مثال دعاوی مربوط به مطالبات اشخاص از یکدیگر و یا دعاوی مربوط به استنکاف از تعهدات قراردادی و به طور کلی  اموری از این قسم در چهارچوب دعاوی مربوط به امور حقوقی جای می گیرد. از سوی دیگر در کنار دعاوی حقوقی دعاوی مربوط به امور کیفری نیز وجود دارد. منظور از دعاوی نوع اخیر تعقیب متهم به ارتکاب جرم از سوی مقام تعقیب (اصولاً دادستانی) می باشد. فرض کنید؛ شخص الف با ارتکاب اعمالی که از منظر قانون جرم محسوب شده  علاوه بر اینکه به اشخاص خصوصی خسارت وارد آورده نظم عمومی جامعه را نیز بر هم زده است. برای مثال؛ شخص الف مرتکب بزه سرقت یا کلاهبرداری می شود. در این جا شخص الف از سوی مدعی العموم که به نوعی حافظ و برقرار کننده نظم عمومی جامعه می باشد تحت تعقیب کیفری قرار خواهد گرفت. اما شاید برایتان این سوال به وجود آید؛ در این میان، نقش اتهام انتسابی چیست؟ در مثال فوق گفتیم؛ فرض کنید، شخص الف مرتکب جرم کلاهبرداری شود. حال اتهامی که متوجه شخص الف می باشد دارای عنوان کلاهبرداری خواهد بود. در واقع، با تعیین عنوان اتهامی میزان تحدید حقوق و آزادی های مرتکب بر اساس قانون به دست خواهد آمد. مثلاً اگر اتهام انتسابی توهین باشد، محدودیت های قانونی اتهامی نظیر قتل از سوی مقام قضایی قابل به کارگیری نخواهد بود. نوع اتهام انتسابی در روند رسیدگی تفاوت هایی به شرح آتی  ایجاد می نماید:

الف. در برخی از اتهامات نظیر قتل عمد یا محاربه، مقام قضایی اختیار دارد متهم را بدون احضار جلب نماید. در حالی که قانون در سایر اتهامات چنین اختیاری را برای مقام قضایی متصور نمی باشد.

ب . قرار بازداشت موقت به عنوان یکی از قرارهای تامین و نظارت قضایی با توجه به نوع اتهام انتسابی صادر می شود. در واقع، این قرار صرفا در خصوص تعداد محدودی از اتهامات انتسابی قابل صدور و به کار گیری خواهد بود.

پ . در خصوص برخی از اتهامات انتسابی حضور و مداخله وکیل در تمامی مراحل رسیدگی لازم و ضروری خواهد بود.

ت . نوع اتهام انتسابی می تواند در صلاحیت مرجع قضایی رسیدگی کننده موثر باشد. اینکه ، رسیدگی به پرونده در صلاحیت ذاتی کدام مرجع قضایی ( کیفری ۱ ، کیفری ۲ ، انقلاب و ... ) خواهد بود بر اساس اتهام انتسابی تعیین می شود.

ث . همچنین نوع اتهام انتسابی می تواند در برخورداری مرتکب ازنهاد ها و ساز و کارهای تخفیفی و تعلیقی اجرای مجازات موثر باشد. برای مثال، اجرای مجازات برخی از اتهامات قابل تعلیق، آزادی مشروط، تخفیف و ... نمی باشد.

مطلب دیگری که باید به آن پرداخته شود اینکه، تشخیص نوع  اتهام انتسابی با چه کسی خواهد بود؟

در پاسخ به این پرسش می گوییم، با درنظرگرفتن جمیع مقررات مربوطه تشخیص عنوان اتهامی صحیح با مقام قضایی رسیدگی گننده به پرونده می باشد. البته در این خصوص می بایست قائل به تفکیک شد، در صورتی که پرونده در مرحله دادسرا باشد  تشخیص  اتهام انتسابی صحیح بر حسب مورد با دادستان، بازپرس یا دادیار خواهد بود. البته این امکان وجود دارد، بین مقامات قضایی  دادسرا (نظیر بازپرس و دادیار اظهار نظر) در تشخیص اتهام انتسابی اختلاف عقیده به وجود آید، در این صورت حل و فصل اختلاف از طریق دادگاهی که صلاحیت رسیدگی به موضوع را دارد به عمل خواهد آمد.

سوال دیگری که مناسب است در اینجا پاسخ داده شود اینکه:

آیا تغییر اتهام انتسابی مندرج در کیفرخواست از سوی دادگاه  ممکن خواهد بود؟

بر اساس مقررات ماده ۲۸۰ قانون آیین دادرسی کیفری دادگاه می تواند بر حسب تشخیص خود اتهام انتسابی مندرج در کیفرخواست را تغییر دهد.

سوال بعدی اینکه:

آیا شاکی مکلف به درج اتهام انتسابی در شکوائیه خود می باشد؟

پاسخ این سوال منفی است. مطابق مقررات قانون آیین دادرسی کیفری شاکی مکلف به درج  اتهام انتسابی در شکوائیه خود نخواهد بود. به واقع این مقام قضایی است که می بایست اتهام انتسابی صحیح را تشخیص داده و احراز کند.

تفهیم اتهام انتسابی به چه نحو انجام می شود؟

تفهیم اتهام انتسابی شامل تفهیم عنوان اتهام، موضوع اتهام و ادله اتهام خواهد بود. منظور از عنوان اتهام، عنوان قانونی بزه می باشد. برای مثال، سرقت یا کلاهبرداری.

منظور از موضوع اتهام، توضیحی مفصل از اتهام انتسابی خواهد بود. برای مثال در بزه کلاهبرداری تشریح دقیق اینکه چه وسایل و مانورهای متقلبانه ای انجام گرفته و چگونه و چه مالی از آن طریق برده شده است. منظور از ادله اتهام، دلایل اثباتی اتهام انتسابی می باشد. برای مثال؛ اسناد و مدارک مربوط به اختلاس، شهود سرقت، فیلم دوربین های مداربسته دائر بر ضرب و جرح عمدی و...

امیدواریم، مطلب فوق که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه گردید مورد مطالعه و استفاده شما واقع گردد. گروه وکلای نستوه با بهره گیری از وکلای متخصص و مجرب عضو کانون وکلای مرکز آماده و مشتاق است در کلیه امور حقوقی به عنوان وکبل یا مشاور در کنارتان باشد.

logo-samandehi