موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

اخذ آخرین دفاع

آخرین دفاع از متهم زمانی اخذ می گردد که در مرحله تحقیقات مقدماتی، دادرس رسیدگی کننده به پرونده اعتقاد به مجرمیت متهم داشته باشد و او را برای آخرین دفاع احضار می کند. این موضوع بدان معناست که چنانچه برای شما احضاریه ای برای اخذ آخرین دفاع ارسال شد، مجرمیت شما برای مرجع رسیدگی احراز گردیده و بناست که برای شما کیفر خواست صادر گردد البته مگر اینکه در آخرین دفاع ادله ای ارائه گردد که پرونده به نفع شما بسته شود.

آخرین دفاع در چه مراحلی وجود دارد؟

آنچه به صورت سنتی از اخذ آخرین دفاع به ذهن متبادر می گردد، اخذ آخرین دفاع در مرحله تحقیقات مقدماتی (دادسرا) میباشد. البته ممکن است جرم از جرائمی باشد که به طور مستقیم در دادگاه مطرح می گردند و تحقیقات مقدماتی نیز توسط دادگاه انجام میپذیرد. در این حالت اخذ آخرین دفاع با دادگاه بوده و اعتبار آن معادل همان دفاعی است که در مرحله دادسرا از متهم اخذ می شود.

مواردی که در خصوص آخرین دفاع می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • ابلاغ آخرین دفاع چیست؟
  • منظور از آخرین دفاع چیست؟
  • برای آخرین دفاع چه باید کرد؟
  • آیا برای آخرین دفاع وکیل بگیرم؟
  • اگر برای آخرین دفاع حاضر نشوم چه مشکلی پیش می آید؟

آخرین دفاع چه اهمیتی دارد؟

آخرین دفاع، آخرین فرصت برای متهم است که از اتهام انتسابی دفاع کرده و اگر ادله جدیدی مبنی بر بی گناهی او وجود دارد، ارائه دهد. در این فرصت می توان چالش های فنی و حقوقی بسیاری را ایجاد کرد و حتی ورق را به نفع متهم برگرداند. اگر به مرحله اخذ آخرین دفاع رسیدید، حتماً بایستی همراه خود وکیل داشته باشید.

مبنای قانونی اخذ آخرین دفاع چیست؟

بر اساس ماده 262 بازپرس پس از پایان تحقیقات و در صورت وجود دلایل کافی بر وقوع جرم به متهم یا وکیل وی اعلام می نماید که برای برائت یا کشف حقیقت هر اظهاری را دارد می تواند به عنوان آخرین دفاع بیان نماید. اگر متهم یا وکیل او در آخرین دفاع مطلبی اظهار کند یا مدرکی ارائه نماید که در کشف حقیقت یا برائت موثر باشد،بازپرس مکلف به رسیدگی می باشد. لازم به ذکر است که آخرین دفاع یک حق است و متهم یا وکیل وی می توانند از این فرصت استفاده نموده و یا از آن اعراض نمایند، عدم حضور متهم یا وکیل وی، مانع از تصمیم گیری بدون اخذ آخرین دفاع نخواهد بود.

چگونه آخرین دفاع را ارائه دهیم؟

آخرین دفاع برای متهم ارزش و جایگاه بسیاری دارد. این فرصت می تواند باعث تبرئه متهم یا تغییر عنوان اتهامی وی گردد. برخی متهمین از حضور برای اخذ آخرین دفاع استنکاف نموده و موقعیت آنها را به خطر می اندازد. از این رو هرگز توصیه نمی شود که متهمین در جلسه اخذ آخرین دفاع حضور نیابند. عدم حضور در این جلسه علاوه بر از دست دادن امکان دفاع، می تواند در ذهن دادرس نیز تاثیر منفی گذاشته و او را برای صدور کیفرخواست مصمم تر نماید.

چرا باید برای آخرین دفاع وکیل داشته باشیم؟

داشتن وکیل در مرحله تحقیقات مقدماتی اهمیت بسیاری دارد، دارا بودن وکیل مسیر تحقیقات مقدماتی را تغییر می دهد و می تواند به نفع شما باشد. دفاع از اتهام ممکن است علی الظاهر امری ساده به نظر برسد، اما در عمل امری فنی و تخصصی می باشد. پس بنابراین لازم است که وکیل داشته باشید. با وجود وکیل دادگستری احتمال تخلف دادرس کمتر می شود، زیرا وکیل به قوانین موضوعه تسلط داشته و تخلفات بازپرس را به وی تذکر داده و عنداللزوم طرح شکایت خواهد نمود. شایان ذکر است که عدم اخذ آخرین دفاع برای قاضی تخلف انتظامی بوده و حتی می تواند کیفرخواست را از درجه اعتبار ساقط نماید.

موسسه حقوقی دادآوران نستوه با دارا بودن برترین وکلای متخصص امر کیفری ،آماده ارائه کلیه خدمات حقوقی به شما عزیزان می باشد. در صورت نیاز به خدمات حقوقی با ما تماس بگیرید.

logo-samandehi