موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

اعاده حیثیت در دادگاه

با سلام و درود بر شما همراهان گرامی

در این مطلب که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه می گردد، به شرح و بیان یکی از موضوعات مهم حقوقی تحت عنوان اعاده حیثیت در دادگاه خواهیم پرداخت. پیش از شروع این بحث می بایست بگوییم؛ هدف اولیه و اصلی تیم تحریریه گروه وکلای نستوه ارتقای اطلاعات کاربردی شما در حوزه علم حقوق میباشد. لذا شما می‌توانید؛ با پیگیری مداوم مطالب کوتاه و کاربردی بارگذاری شده در این صفحه از مهارت کافی به منظور انجام برخی از اقدامات حقوقی ساده برخوردار شوید. به منظور ارتقاء اطلاعات کاربردی خود در حوزه علم حقوق و دستیابی به پاسخ پرسش های ذیل همراه تیم تحریریه گروه وکلای نستوه باشید.

بیشتر بدانید: اعاده حیثیت قانونی چیست؟

مواردی که در خصوص اعاده حیثیت می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • در چه مواردی می توان اعاده حیثیت نمود؟
  • شرایط اعاده حیثیت در دادگاه چگونه است؟
  • طرح دعوی اعاده حیثیت در دادگاه دارای چه دستاوردهایی برای خواهان میباشد؟
  • مرجع صالح قضایی به منظور رسیدگی به دعوی اعاده حیثیت کجاست؟
  • برای طرح دعوی اعاده حیثیت در دادگاه به کدام وکیل مراجعه نماییم؟

برای دریافت مشاوره تخصصی می توانید هم اکنون با وکیل متخصص در موسسه حقوقی دادآوران نستوه از طریق شماره تلفن های اعلامی در سایت در ارتباط باشید.

اعاده حیثیت در چه مواردی انجام می گیرد؟

 در مواردی این امکان وجود دارد که بر اثر ارتکاب اعمال مجرمانه به حیثیت و آبرو و به طور کلی بعد معنوی حقوق یک شخص لطمه و خسارت وارد آید. در این صورت شخصی که دچار خسارت و آسیب شده است میتواند، با طرح دعوی حقوقی به خواسته اعاده حیثیت به نوعی آبرو و حیثیت از دست رفته خود را بازیابد، و تا حدودی خسارات معنوی وارده بر او جبران گردد.

آیا صرفاً طرح دعوی اعاده حیثیت عکس‌العملی در قبال اعمال و رفتارهای مجرمانه می باشد؟

 پاسخ این سوال منفی است. با توجه به ماده ۱ قانون مسئولیت مدنی به نظر می رسد طرح دعوی اعاده حیثیت در قبال اعمال و رفتار مجرمانه یکی از موارد شایع دعوی مزبور باشد. اما این طور نیست که این دعوی صرفاً در قبال اعمال و رفتارهای مجرمانه طرح گردد. مطابق ماده اخیرالذکر این امکان وجود دارد، شخصی بدون آن که مرتکب رفتاری گردد که از حیث قوانین کیفری جرم به حساب آید، موجبات ورود خسارت به حقوق معنوی اشخاص را باعث گردد.

 از  حیث مزبور نیز می‌توان اقدام به طرح دعوی اعاده حیثیت نمود. آنچه که در فوق از اعاده حیثیت برایتان گفتیم تعریفی کوتاه و کلی از این دعوی حقوقی به حساب می آید.  از منظر تیم تحریریه گروه وکلای نستوه برای خواننده غیر حرفه ای که صرفاً قصد دارد، با  برخی از ابعاد کلی در حوزه  مربوط به اعاده حیثیت آشنا شود کفایت خواهد نمود.

بیشتر بدانید: وکیل شکایت از قاضی

در خصوص کدام یک از اعمال مجرمانه می توان اعاده حیثیت نمود؟

در پاسخ به این پرسش باید گفت: به نظر می‌رسد با توجه به جمیع قوانین و مقررات در نظام حقوقی ایران چنانچه هر یک از اعمال و رفتارهای مجرمانه موجبات ورود خسارت به حیثیت یا آبرو اشخاص را سبب گردد و به نوعی موجب خسارات معنوی اشخاص شود بتوان اقدام به طرح دعوی اعاده حیثیت از طریق مرجع صالح نمود. در ادامه به یکی از مواد قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات که به صراحت از اعاده حیثیت نام می برد صحبت خواهیم نمود.

ماده ۶۹۸ قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات رکن مادی بزه نشر اکاذیب می باشد. این ماده به صراحت از اصطلاح اعاده حیثیت نامبرده است. ماده مزبور می گوید:

(هرکس به قصد اضرار به غیر یا تشویش اذهان عمومی و مقامات رسمی به وسیله نامه یا شکواییه یا مراسلات یا عرایض یا گزارش یا توزیع هرگونه اوراق چاپی یا خطی با امضا یا بدون امضا اکاذیب ای را اظهار نماید، یا با همان مقاصد اعمالی را بر خلاف حقیقت یا با نقل قول به شخص حقیقی یا حقوقی و مقامات رسمی تصریحا  یا تلویحا نسبت دهد اعم از این که از این طریق ضرر مادی یا معنوی به غیر وارد شود یا نه علاوه بر اعاده حیثیت در صورت امکان به حبس از دو ماه تا دو سال و یا شلاق تا ۷۴ ضربه محکوم می‌شود).

همانطور که ملاحظه می کنید، ماده مزبور به صراحت از اعاده حیثیت نام می برد. البته خوب است بدانید؛ درعوی مربوط به اعاده حیثیت صرفاً در خصوص جرم نشر اکاذیب مصداق نخواهد داشت، همانطور که گفتیم این دعوی می‌تواند در خصوص همه اعمال مجرمانه ای که به نوعی موجبات هتک حیثیت یا شرف اشخاص گردیده و یا به نوعی موجبات ورود خسارت معنوی را باعث شده است طرح گردد.

بیشتر بدانید: مجازات تهمت دزدی

بر اساس کدام یک از مواد قانونی می توان دعوی اعاده حیثیت را مطرح نمود؟ و  از آن مهمتر این که طرح دعوی اعاده حیثیت شامل چه دستاوردهایی برای خواهان می باشد؟

یکی از موادی که در آن قانون گذار به صراحت از اصطلاح حقوقی اعاده حیثیت استفاده نمود ماده ۶۹۸ قانون مجازات اسلامی در خصوص جرم نشر اکاذیب بود. در فوق عین ماده را تصریح نمودیم. در اینجا می‌خواهیم ببینیم علاوه بر ماده پیشگفته  در کدام یک از قوانین دیگر حق اعاده حیثیت برای شخصی که در اثر رفتارهای مجرمانه یا رفتارهایی که جرم به حساب نمی آید،اما به نوعی موجبات ورود آسیب و خسارت به حیثیت یا آبرو یا حقوق معنوی اشخاص را باعث می گردد به رسمیت شناخته شده است. یکی از این قوانین قانون مسئولیت مدنی مصوب هفتم اردیبهشت ماه ۱۳۳۹ می باشد ماده یک قانون مزبور می گوید:

(هرکس بدون مجوز قانونی عمداً یا در نتیجه ی بی احتیاطی به جان یا سلامتی یا مال یا آزادی یا حیثیت یا شهرت تجارتی یا به هر حق دیگری که به موجب قانون برای افراد ایجاد گردیده لطمه ای وارد نماید که موجب ورود ضرر مادی یا معنوی دیگری شود مسئول جبران خسارت ناشی از عمل خود می باشد).

همانطور که ملاحظه میکنید، ماده فوق اعاده حیثیت و جبران خسارت معنوی  را نیز مورد پیش بینی قرار داده است. گفتنی است، ماده ۱۴ قانون آیین دادرسی کیفری و تبصره یک آن نیز به صراحت به دعوی اعاده حیثیت و جبران خسارت معنوی اشاره نموده است.

بیشتر بدانید: آیا می توانم همسرم را از کار منع کنم؟

طرح دعوی اعاده حیثیت چه دستاوردهایی برای خواهان به همراه خواهد داشت؟

در پاسخ به این سوال  باید بگویم، بر اساس تبصره ۱ ماده ۱۴ قانون آیین دادرسی کیفری ( زیان روحی عبارت است از صدمات روحی یا هتک حیثیت و اعتبار شخصی خانوادگی یا اجتماعی است دادگاه می‌تواند علاوه بر صدور حکم به جبران خسارت در رفع زیان از طریق دیگر از قبیل الزام به عذرخواهی و درج حکم در جراید و امثال آن حکم نماید).

امیدواریم  مطلب فوق که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه  تنظیم و ارائه گردید، مورد مطالعه و استفاده شما واقع گردد.

برخی از خدمات حقوقی گروه وکلای نستوه به شرح آتی می باشد:

بررسی دقیق اسناد و مدارک و ارائه مشاوره تخصصی؛ تنظیم دادخواست در کلیه امور حقوقی و دیوان عدالت اداری توسط وکیل متخصص، تنظیم شکواییه در امور کیفری توسط وکیل متخصص، تنظیم لوایح حقوقی و کیفری توسط وکیل متخصص، اخذ وکالت به منظور مطالعه پرونده و ارائه راهکاری در جهت احقاق حقوق قانونی شما، قبول وکالت در کلیه امور کیفری و حقوقی، دفاع از حقوق قانونی شما در مراجع قضایی و غیر قضایی

شما می توانید از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با گروه وکلای نستوه تماس بگیرید.

بیشتر بدانید: تفاوت وکیل تسخیری و وکیل معاضدتی

logo-samandehi