موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

اعاده دادرسی در پرونده کلاهبرداری

با سلام بر دوستان و همراهان گرامی

در مطلب پیش رو به بررسی یکی از موضوعات حساس و مهم کیفری تحت عنوان اعاده دادرسی در پرونده کلاهبرداری خواهیم پرداخت. امیدواریم این مطلب که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه می گردد مورد مطالعه و استفاده شما واقع گردد.

پیش از شروع بحث لازم است بگوییم، کلاهبرداری یکی از جرائم یقه سفید به حساب آمده که از طرق مختلفی قابل تحقق می باشد.

در نظام قانونگذاری ایران از حیثی کلاهبرداری به سه نوع تقسیم می شود، این سه نوع عبارتند از: کلاهبرداری ساده، کلاهبرداری مشدد و کلاهبرداری رایانه ای.

اینکه منظور از کلاهبرداری ساده، مشدد یا رایانه ای چیست موضوع این نوشتار نمی باشد. موضوع این نوشتار بررسی اعاده دادرسی در پرونده های کلاهبرداری خواهد بود. با این توضیح که، بدوا شخص بزهکار مرتکب یکی از اقسام کلاهبرداری شده و متعاقباً محکومیت وی نیز قطعی می گردد. در این فرض می بایست، اعاده دادرسی به عنوان یکی از طرق فوق العاده اعتراض به آرای قضایی در پرونده های کلاهبرداری مورد بررسی قرار گیرد.

مواردی که در خصوص اعاده دادرسی کلاهبرداری می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • اعاده دادرسی در پرونده کلاهبرداری چگونه است؟
  • جهات اعاده دادرسی در پرونده کلاهبرداری چیست؟
  • مرجع صالح به منظور رسیدگی به اعاده دادرسی در پرونده کلاهبرداری کجاست؟
  • به منظور اعاده دادرسی در پرونده کلاهبرداری چگونه وکیل خود را انتخاب نماییم؟
  • شرایط اعاده دادرسی پرونده کلاهبرداری چیست؟
  • وکیل اعاده دادرسی کلاهبرداری کیست؟

هم اکنون می توانید جهت دریافت مشاوره حضوری و یا تلفنی با وکیل در موسسه حقوقی دادآوران نستوه از طریق شماره های اعلامی از طریق سایت در ارتباط باشید.

در وهله اول باید دید، منظور از اعاده دادرسی در پرونده کلاهبرداری چیست؟

اعاده دادرسی یکی از طرق فوق العاده اعتراض بر آرای قضایی می باشد. در واقع، پس از قطعیت حکم محکومیت در پرونده کلاهبرداری و در صورت وجود شرایط قانونی  می توان اعاده دادرسی نمود.

به منظور روشن شدن موضوع مثالی می زنیم. فرض کنید، شخص الف متهم به کلاهبرداری شود، در صورتی که مقامات قضایی دادسرا وی را مجرم تشخیص دهند پرونده با صدور کیفرخواست به دادگاه ارسال می شود. در صورتی که در دادگاه اتهام وی محرز گردد، دادگاه نیز وی را مجرم و کلاهبردار دانسته و حکم محکومیت وی  بر اساس قانون صادر می شود. پس از صدور حکم از سوی دادگاه بدوی، شخص الف یا وکیل وی می توانند اقدام به تجدیدنظرخواهی نمایند. پس از تجدیدنظرخواهی و قطعی شدن رای و با فرض اینکه حکم محکومیت از سوی مرجع تجدیدنظر تایید گردد، پرونده به منظور اجرای رای به دایره اجرای احکام کیفری ارسال می گردد. حال چنانچه، شخص الف دارای دلیل موجهی به منظور اعاده دادرسی باشد، می تواند از حکم قطعی صادره درخواست اعاده دادرسی نماید.

در بند وهله نخست دانستیم، منظور از اعاده دادرسی در پرونده کلاهبرداری چیست؛ حال مناسب است این سوال را طرح نماییم، بر اساس کدام شرایط می تواند در پرونده کلاهبرداری اعاده دادرسی نمود؟ به تعبیر بهتر، جهات اعاده دادرسی در پرونده کلاهبرداری کدام است؟

ماده ۴۷۴ قانون آیین دادرسی کیفری جهات اعاده دادرسی را در خصوص تمامی جرائم بیان نموده است. می بایست این موارد را در خصوص پرونده کلاهبرداری به کار گرفت. در ذیل به بررسی هر یک از این موارد خواهیم پرداخت.

الف . چند نفر به ارتکاب جرم کلاهبرداری محکوم شوند و ارتکاب جرم به گونه ای باشد که نتوان بیش از یک مرتکب برای آن قائل شد.

ب . این امکان وجود دارد، شخصی به اتهام کلاهبرداری محکوم شود و فرد دیگری نیز در خصوص همان اتهام کلاهبرداری محکوم شود، طوری که از تعارض و تضاد مفاد دو حکم بی گناهی یکی احراز گردد.

پ . ر خصوص یک شخص و یک اتهام کلاهبرداری احکام متفاوتی صادر شود.

ت . در دادگاه ثابت شود که شهادت خلاف واقع گواهان یا اسناد جعلی مبنای حکم کلاهبرداری بوده است.

ث . پس از قطعیت حکم، ادله جدیدی به دست آید یا واقعه جدیدی حادث شود که مثبت بی گناهی یا عدم تقصیر مرتکب باشد.

ج . عمل ارتکابی جرم نباشد و یا مجازات مورد حکم بیش از مجازات مقرر قانونی باشد.

مرجع صالح به منظور رسیدگی به اعاده دادرسی در پرونده کلاهبرداری کجاست؟

به موجب مقررات قانون آیین دادرسی کیفری درخواست اعاده دادرسی به دیوان عالی کشور داده می شود و در صورتی که دیوان عالی اعاده دادرسی را تجویز نماید پرونده به منظور رسیدگی به شعبه هم عرض صادر کننده حکم قطعی ارسال می شود. این قاعده در خصوص  پرونده های اعاده دادرسی در تمامی جرائم مجری خواهد بود. البته در حیطه عمل درخواست اعاده دادرسی از طریق دفاتر خدمات الکترونیک قضایی قابل ثبت خواهد بود.

 خوب است در اینجا به بیان برخی از نکات قانونی اعاده دادرسی در پرونده های کلاهبرداری بپردازیم. مورد اول اینکه؛ اعاده دادرسی از طرق فوق العاده اعتراض بر آرای فضایی محسوب شده و صرفا در خصوص احکام قطعیت یافته ممکن می باشد. پس حکمی که قطعی نشده قابل اعاده دادرسی نخواهد بود.

مورد دوم اینکه؛ اشخاصی که مطابق قانون حق اعاده دادرسی دارند عبارتند از: محکوم علیه یا وکیل یا نماینده قانونی او و در صورت فوت محکوم علیه همسر یا وراث قانونی یا وصی. همچنین دیگر اشخاصی که حق اعاده دادرسی دارند دادستان کل کشور و دادستان مجری حکم خواهند بود.

مورد سوم اینکه؛ اعاده دادرسی می تواند عادی یا از طریق اعمال ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی کیفری باشد. اینکه، اعاده دادرسی عادی چه تفاوتی با اعاده دادرسی موضوع ماده ۴۷۷ دارد خود بحث مفصلی بوده که در آینده ای نزدیک در خصوص آن مطلبی جداگانه خواهیم نوشت.

مورد چهارم اینکه؛ از هر جهت اعاده دادرسی فقط یک بار می توان درخواست اعاده دادرسی نمود.

امیدواریم، مطلب فوق که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه گردید مورد مطالعه و استفاده شما واقع گردد. گروه وکلای نستوه متشکل از وکلای مجرب و متخصص عضو کانون وکلای مرکز همواره مشتاق و آماده است در خصوص اعاده دادرسی در پرونده های کلاهبرداری به عنوان وکیل یا مشاور در کنارتان باشد. شما می توانید از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با ما تماس بگیرید.

logo-samandehi