موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

اعتراض به قرار بازداشت

پس از ثبت شکایت و طرح موضوع در دادسرا این امکان وجود دارد که ادله شاکی به نحوی باشد که انتساب جرم به شخص وجود داشته باشد که در این صورت مشتکی عنه به عنوان متهم احضار می گردد. در صورتی که به عنوان مشتکی عنه و یا متهم به دادسرا مراجعه نموده باشید و در پی تفهیم اتهام و وجود ادله نسبت به وقوع جرم از سوی شما با قرار تامین کیفری مواجه می شوید. به موجب قانون قرارهای تامین کیفری مشخص شده است که از سبک به سنگین و شدید تقسیم می شود. نحوه و میزان تشخیص قرار تامین با دادیار رسیدگی کننده می باشد و با توجه به نوع جرم و دیگر فاکتور ها مشخص می شود.

لازم به ذکر است که خفیف ترین قرار التزام به حضور با قول شرف و شدیدترین قرار تامین کیفری قرار بازداشت موقت است. به موجب این قرار متهم بازداشت شده و به زندان معرفی می گردد. البته صدور قرار بازداشت موقت می بایست با شرایطی باشد و بازپرس یا دادیار نمی تواند بدون وجود شرایط قانونی اقدام به صدور چنین قراری نماید. در صورت عدم رعایت شرایط قانونی امکان طرح شکایت از دادیار و بازپرس وجود دارد.

شرایط قانونی بازداشت طی مقاله ای در همین سایت برای علاقه مندان موجود می باشد که می توانید شرایط آن را مطالعه نمایید. پس از صدور قرار بازداشت متهم و یا وکیل آن می تواند ظرف مهلت 10 روز تاکید می گردد ظرف مهلت 10 روز به قرار صادره اعتراض نماید. همچنین پس از گذشت یکماه در صورتی که پرونده در دادسرا تعیین تکلیف نشده باشد می تواند تقاضای تخفیف قرار را از دادگاه تقاضا نماید. دادگاه در جلسه ای فوق العاده با تشکیل جلسه به این موضوع رسیدگی می نماید و اقدام به صدور قرار مقتضی می نماید که می تواند فک قرار بازداشت و تبدیل به قرار وثیقه و... باشد. بهتر است برای جلسه تفهیم اتهام وکیل همراه داشته باشید که مبادا حقوق قانونی شما نقض گردد.

مواردی که در خصوص اعتراض به قرار بازداشت موقت می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • نمونه اعتراض به قرار بازداشت موقت چگونه است؟
  • دلیل صدور قرار بازداشت موقت چیست؟
  • نحوه اعتراض به قرار بازداشت موقت چگونه است؟
  • چگونه به قرار بازداشت موقت اعتراض کنیم؟
  • وکیل اعتراض به قرار بازداشت موقت کیست؟

در این مطلب نمونه اعتراض به قرار بازداشت موقت را برای علاقه مندان به اشتراک می گذاریم بدیهی است در صورت نیاز به دریافت مشاوره تخصصی می توانید هم اکنون با وکیل در موسسه حقوقی دادآوران نستوه در ارتباط باشید.

نمونه اعتراض به قرار بازداشت

ریاست محترم شعبه... دادگاه کیفری 2 تهران

احتراماً به وکالت از آقای... معترض به قرار بازداشت صادره از سوی شعبه... بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب ناحیه... تهران، به استحضار عالی می‌رساند:

بازپرس محترم در قرار صادره به عدم همکاری موکل اشاره نموده­اند حال‌آنکه اولاً تحت فشار قرار دادن متهم برای اقرار غیراخلاقی و غیرقانونی است ثانیاً قرار تأمین مطابق ماده 217 قانون آیین دادرسی کیفری برای تأمین حضور متهم است و نه تحت فشار قرار دادن او برای اقرار یا همکاری ثالثاً با مداقه در ماده ضوابط انتخاب قرار تأمین مقرر در ماده 250، مشخص می‌گردد همکاری یا عدم همکاری متهم، ازجمله ضوابط تعیین قرار تأمین نیست.

بازپرس محترم به بیم تبانی متهم با سایر متهمین یا مطلعین اشاره نموده‌اند حال‌آنکه اولاً موکل در زندان به سر برده و دسترسی کامل به تلفن و امکان ملاقات حضوری دارند، فلذا چنانچه چنین بنایی وجود داشته باشد، در وضعیت فعلی نیز امکان تبانی وجود دارد. ثانیاً دسترسی کامل وکلا به پرونده و حتی تجویز اخذ تصویر از اوراق آن دلالت بر عدم امکان تبانی دارد. ثالثاً بازپرس محترم مشخص نفرمودند بیم امحا کدام دلیل یا تبانی متهم با کدام مطلع وجود دارد.

دو متهم دیگر پرونده که هر دو نیز اتهامات کاملاً یکسانی با موکل داشته‌اند با قرار کفالت 300 میلیون تومانی آزاد گردیده‌اند لیکن برای موکل قرار بازداشت موقت صادر گردیده است که خود گواه عدم تناسب قرار تأمین صادره است.

علی ایحال با توجه به توضیحات فوق نقض قرار صادره مورد استدعاست.

با تجدید احترام

لازم به توضیح است که مطلب فوق صرفاً با توجه به شرایط موجود در پرونده تنظیم شده است و امکان استفاده در هر مورد را ندارد و وکیل بایستی ضمن تسلط بر پرونده اقدام به تنظیم لایحه در خصوص اعتراض نماید که بتواند دادگاه را مجاب نماید که قرار صادره نقض گردد.

برای دریافت مشاوره تخصصی می توانید هم اکنون با وکیل متخصص در موسسه حقوقی دادآوران نستوه در ارتباط باشید. این موسسه با تشکیل تیمی از وکلای مجرب و متعهد دارای پروانه پایه یک دادگستری آماده ارائه خدمات حقوقی به صورت تخصصی به مراجعه کنندگان می باشد.

logo-samandehi