موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

اعتراض به قرار منع تعقیب

با سلام و درود بر شما دوستان و همراهان گرامی

در این مطلب که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه می گردد، به شرح و بیان یکی از موضوعات حقوقی تحت عنوان اعتراض به قرار منع تعقیب خواهیم پرداخت.

بیشتر بدانید: نمونه اعتراض قرار منع تعقیب

مواردی که در خصوص اعتراض به قرار منع تعقیب می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • منظور از قرار منع تعقیب چیست؟
  • قرار منع تعقیب در چه مواردی صادر می شود؟
  • قرار منع تعقیب از سوی چه کسی قابل اعتراض است؟
  • مهلت اعتراض به قرار منع تعقیب چه میزان است؟
  • در پرونده های اعتراض به قرار منع تعقیب وکیل خود را چگونه انتخاب نماییم؟

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید هم اکنون با وکیل متخصص دعاوی کیفری در موسسه حقوقی دادآوران نستوه در ارتباط باشید و همچنین در صورتی که تا انتهای این مطلب همراه ما باشید، به پاسخ پرسش های خود دست خواهید یافت.

بیشتر بدانید: اعمال ماده 278 قانون آیین دادرسی کیفری؟

در موارد که پرونده در دادسرا مطرح می شود، با تکمیل و خاتمه تحقیقات مقدماتی مقام قضایی اقدام به صدور تصمیم نهایی در دادسرا می‌کند. این تصمیم بر حسب مورد می‌تواند قرارهای موقوفی تعقیب در موارد مقرر قانونی، قرار منع تعقیب در موارد مقرر قانونی و قرار جلب به دادرسی باشد. توضیح اینکه، در مواردی که مقام قضایی دادسرا متهم را مجرم تشخیص دهد، پرونده با صدور قرار جلب به دادرسی و نهایتا با صدور کیفرخواست از سوی دادستانی به منظور رسیدگی به دادگاه صالح ارسال می شود.

اما تحقیقات مقدماتی همیشه منجر به صدور قرار جلب به دادرسی و کیفر خواست نمی‌گردد، در مواردی بنا به جهات قانونی مقام قضایی اقدام به صدور قرار موقوفی تعقیب و قرار منع تعقیب می کند. اینکه قرار موقوفی تعقیب در چه مواردی صادر می شود، موضوع این مطلب نیست. اما اینکه قرار منع تعقیب در چه صورت صادر می شود، می ‌باید به مقررات ماده ۲۶۵ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب سال ۱۳۹۲ مراجعه نمود.

بر اساس این ماده در مواردی که عمل ارتکابی جرم نمی باشد و یا دلایل کافی به منظور اثبات جرم وجود ندارد، مقام قضایی دادسرا پس از خاتمه تحقیقات اقدام به صدور قرار منع تعقیب می کند. قرار منع تعقیب پس از آن که به تایید دادستان رسید، به شاکی ابلاغ می‌شود. شاکی می‌تواند، ظرف مهلت مقرر قانونی مراتب اعتراض خود را اعلام نماید.

بیشتر بدانید: چگونگی طرح دعوی کیفری

قرار منع تعقیب در چه مواردی استفاده می شود؟

پاسخ این پرسش را در بند ۱ این نوشتار دادیم. مجدداً تکرار می کنیم،قرار منع تعقیب در دو حالت صادر می شود. مورد اول فرضی است که عمل ارتکابی بنا به تشخیص مقام قضایی دادسرا جرم نیست. برای مثال شخص الف چکی را  صادر می‌کند که متعاقباً برگشت می شود. با این توضیح که چک صادر شده دارای شرایط کیفری نیست، مثلاً مدت دار است. در این فرض مقام قضایی دادسرا اقدام به صدور قرار منع تعقیب نموده و شاکی را به منظور طرح دعوی حقوقی به محاکم صالح ارشاد می کند. در این خصوص مثال های دیگری را نیز می‌توان بیان کرد. مثلاً، شخصی با توسل به یک دروغ ساده مال متعلق به آقای ب را می برد. در صورتی که شخص ب اقدام به شکایت کیفری با عنوان کلاهبرداری کند،این شکایت با قرار منع تعقیب مواجه خواهد شد‌. زیرا رکن قانونی کلاهبرداری که شامل توسل به وسایل و مانورهای متقلبانه می‌باشد، در این مثال موجود نیست.

فرض دیگری که در آن قرار منع تعقیب صادر می شود، فقدان ادله کافی به منظور اثبات جرم است. در موارد عمل ارتکابی دارای وصف مجرمانه است، اما دلایل کافی به منظور انتساب جرم به متهم وجود ندارد. برای مثال منزل شخص الف مورد سرقت واقع می‌شود، و شخص ب متهم به سرقت از منزل شخص الف است. در صورتی که دلایل کافی به منظور انتساب سرقت به شخص ب وجود نداشته باشد، مقام قضایی پس از خاتمه تحقیقات اقدام به صدور قرار منع تعقیب خواهد نمود.

بیشتر بدانید: مراحل شکایت از قاضی

قرار منع تعقیب از سوی چه کسی قابل اعتراض است؟

به منظور پاسخ به این سوال باید به مقررات بند الف ماده ۲۷۰ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب سال ۱۳۹۲ مراجعه نمود. بر اساس بند الف ماده مزبور قرار منع تعقیب از سوی شاکی قابل اعتراض است. به نظر می‌رسد، توجیه این مقرره بدیهی باشد. چرا که صدور قرار منع تعقیب بر خلاف حقوق شاکی و به نفع متهم است پس شاکی می تواند نسبت به قرار منع تعقیب صادره مراتب اعتراض قانونی خود را اعلام دارد.

بیشتر بدانید: آیا به صرف شکایت سوء پیشینه به وجود می آید ؟

مهلت اعتراض به قرار منع تعقیب چه میزان است؟ در بالا دانستیم، قرار منع تعقیب از سوی شاکی قابل اعتراض است. خوب است بدانید، پس از صدور قرار منع تعقیب  از سوی مقام قضایی دادسرا (بازپرس یا دادیار) در صورتی که این قرار به تایید دادستان برسد مراتب شاکی ابلاغ می شود. شاکی از تاریخ ابلاغ ظرف مهلت قانونی فرصت دارد، به قرار منع تعقیب اعتراض کند. گفتنی است، در صورتی که شاکی مقیم ایران باشد مهلت اعتراض به قرار منع تعقیب ده روز از تاریخ ابلاغ است. چنانچه شاکی مقیم خارج از کشور باشد، مهلت اعتراض به قرار منع تعقیب یک ماه از تاریخ ابلاغ خواهد بود.

اعتراض به قرار منع تعقیب چگونه است؟

سابقاً، اعتراض به قرار منع تعقیب به صورت حضوری در شعبه مورد نظر به عمل می آمد. در حقیقت شاکی پس از تنظیم لایحه اعتراض به قرار منع تعقیب، به شعبه مورد نظر مراجعه می نمود و مراتب اعتراض خود را به قرار منع تعقیب اعلام می داشت. در حال حاضر شما می توانید، با مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی اعتراض خود را نسبت به قرار منع تعقیب را ثبت کنید.

به منظور اعتراض به قرار منع تعقیب وکیل خود را چگونه انتخاب کنیم؟

شما می‌توانید به منظور اعتراض به قرار منع تعقیب وکیل خود را از بین هر یک از وکلای رسمی عضو کانون وکلای دادگستری انتخاب کنید. توصیه و تأکید ما این است،وکیل خود را از بین ببرد طلای متخصص و دارای تجربه و تخصص در حوزه حقوق کیفری انتخاب کنید. گروه وکلای نستوه متشکل از وکلای مجرب و متخصص با داشتن دانش و تجربه در حوزه حقوق کیفری همواره آماده و نشاط است به منظور اعتراض به قرار منع تعقیب به عنوان وکیل و یا مشاور در کنار شما باشد.شما می توانید از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با گروه وکلای نستوه تماس بگیرید.

logo-samandehi