موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

اعتراض به نظریه پزشکی قانونی

با سلام و درود بر شما دوستان و همراهان گرامی

در مطلب پیش رو که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه گردیده است، به شرح و بیان یکی از موضوعات حقوقی تحت عنوان اعتراض به نظریه پزشکی قانونی خواهیم پرداخت. در صورتی که تا پایان این مطلب همرا تیم تحریریه گروه وکلای نستوه باشید، به پاسخ پرسش های زیر دست خواهید یافت.

مواردی که در خصوص اعتراض به نظر پزشکی قانونی می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • نحوه اعتراض به نظریه پزشکی قانونی چگونه است؟
  • اخذ نظریه پزشکی قانونی در کدام پرونده ها لازم وضروری است؟
  • آیا نظریه پزشکی قانونی قابل اعتراض است؟
  • شرایط اعتراض به نظریه پزشکی قانونی چگونه است؟
  • هزینه اعتراض به نظریه پزشکی قانونی چقدر است؟

اخذ مشاوره در حدی دارای اعتبار است که حتی در ادیان مختلف از جمله دین اسلام بدان توصیه و تاکید شده است لذا مشاوران و وکلای ما در موسسه حقوقی دادآوران نستوه آماده ارائه خدمات حقوقی بی واسطه به شما عزیزان می باشند.

بیشتر بدانید: وکیل پزشکی قانونی

رسیدگی به برخی از پرونده های حقوقی و کیفری مستلزم اخذ نظریه تخصصی از کارشناس متخصص می باشد. در واقع در رسیدگی های قضایی موضوعاتی پیش می آید، که اظهار نظر در خصوص آن از حیطه تخصص و معلومات قاضی رسیدگی‌کننده خارج بوده به نحوی که قاضی مکلف است، از کارشناسان متخصص دعوت کرده تا نظر تخصصی خود را در خصوص موضوع اعلام نماید. فرض کنید، دعوایی به خواسته مطالبه خسارت به لحاظ عدم رعایت نظامات مربوط به ساخت و ساز بنا طرح می شود. در این دعوی، قاضی رسیدگی کننده با صدور قرار کارشناسی موضوع را به کارشناس ارجاع می کند، تا نظریه کارشناس متخصص را در خصوص موضوع اخذ نماید.

کارشناس نیز پس از صدور قرار کارشناسی با حضور در محل و معاینه ساختمان نظر کارشناسی و تخصصی خود را در خصوص رعایت یا عدم رعایت نظامات مربوط به ساخت بنا اعلام می دارد. در نهایت، دادگاه با توجه به نظریه کارشناس،اوضاع و احوال مسلم قضیه و دلایل ارائه شده از سوی اصحاب دعوا اقدام به صدور رای قضایی می کند. حال باید دید این موضوع چه ارتباطی به نظریه پزشکی قانونی دارد؟

در پاسخ به این پرسش می گوییم: در برخی از از پرونده های قضایی اظهار نظر کارشناسی پزشک لازم و ضروری است، به تعبیر دیگر رسیدگی به برخی از موضوعات حقوقی متوقف بر اظهار نظر پزشک متخصص خواهد بود. این مهم می تواند در پرونده های حقوقی یا کیفری مصداق داشته باشد، در امور حقوقی یا کیفری پزشک قانونی به عنوان کارشناس متخصص در امور پزشکی و دارویی نظریه تخصصی خود را به منظور ثبت و ضبط در پرونده ارائه خواهد داد.

بیشتر بدانید: مراحل شکایت از پزشک چیست؟

اخذ نظریه پزشکی قانونی در کدام پرونده ها لازم و ضروری است؟

در این باره می‌توان از مقررات ماده ۱۳۶ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب سال ۱۳۹۲ یاری گرفت. این ماده می گوید: (بازپرس برای معاینه جراحات، آثار و علائم ضرب، صدمات جسمی، آسیب های روانی و سایر معاینات و آزمایش های پزشکی، نظریه پزشک قانونی را اخذ و یا حسب مورد، از وی دعوت می کند. اگر پزشک قانونی نتواند حضور یابد یا در جایی پزشک قانونی نباشد، پزشک معتمد متخصص دعوت می‌شود).

با مطالعه ماده فوق می‌توان فهمید، پزشک قانونی در پرونده های قضایی که در آن اظهار نظر پزشک لازم و ضروری است، اقدام به صدور نظر کارشناسانه می نماید. البته همانطور که در بالا نیز اشاره شد؛ اخذ نظر از پزشکی قانونی صرفاً  مختص به پرونده های کیفری نبوده، بلکه در پرونده‌های حقوقی نیز مصداق خواهد داشت. برای مثال، در برخی از پرونده‌های حقوقی مربوط به امور خانواده استعلام از پزشکی قانونی به عنوان کارشناس متخصص لازم و ضروری است. معمولاً در پرونده هایی با موضوع  فسخ نکاح کسب نظر از پزشک قانونی رایج و مرسوم است.

مورد بعدی پرونده های کیفری است. در برخی از پرونده های کیفری با توجه به موضوع آن استعلام و کسب نظر از پزشک قانونی یا پزشک متخصص لازم و ضروری است. فرض کنید، در پرونده کیفری با موضوع ضرب و جرح عمدی شاکی به پزشک قانونی معرفی می شود، تا میزان صدمات و جراحات وارده از سوی پزشک قانونی تعیین گردد. در بسیاری از پرونده های کیفری کسب نظر پزشک قانونی لازم و ضروری است. پرونده هایی نظیر قتل، تجاوز به عنف،  تصادفات رانندگی منجر به صدمات و جراحات بدنی و ... در پرونده های مربوط به قتل به منظور تشخیص نوع قتل، علت آن، زمان وقوع قتل و مواردی از این دست استعلام از پزشک قانونی لازم و ضروری خواهد بود.

بیشتر بدانید: وکالت در پرونده شکایت از پزشک

آیا نظریه پزشکی قانونی قابل اعتراض است؟

خوب است بدانید، نظریه کارشناسی پس از آنکه صادر و به شعبه تحویل شد، به طرفین ابلاغ شده تا نظر کارشناسی را مطالعه و چنانچه به آن اعتراض دارند، مراتب اعتراض خود را به شعبه اعلام نمایند. این موضوع در مقررات قانون آیین دادرسی کیفری مصوب سال ۱۳۹۲ و مقررات آیین دادرسی مدنی به صراحت عنوان شده است. نظر پزشکی قانونی نیز به عنوان یک نظر کارشناسی قابل اعتراض از سوی اصحاب دعوا خواهد بود. در صورتی که اصحاب دعوا در فرجه مقرر قانونی نسبت به نظریه پزشک مراتب اعتراض خود را اعلام نمایند موضوع به هیئت پزشکان ارجاع خواهد شد.

بیشتر بدانید: شکایت از پزشک

در پرونده هایی که باید به نظریه پزشکی قانونی اعتراض نمود وکیل خود را چگونه انتخاب نماییم؟

انتخاب وکیل از بین هر کدام از وکلای رسمی عضو کانون وکلای دادگستری بلامانع است. اما توصیه و تاکید ما این است؛ وکیل خود را از بین وکلایی انتخاب کنید، که از تخصص و دانش کافی به منظور اعتراض به نظریه پزشکی قانونی برخوردار باشند. به منظور اعتراض به نظر پزشک قانونی لازم است، وکیل تا حدودی دارای معلومات عمومی در حوزه علوم پزشکی و پزشکی قانونی باشد. گروه وکلای نستوه متشکل از وکلای مجرب و متخصص عضو کانون وکلای دادگستری مرکز با داشتن تجربه و تخصص در پرونده‌هایی که اعتراض به نظر پزشکی قانونی لازم و ضروری است، آماده و مشتاق است به عنوان وکیل یا مشاور در کنار شما عزیزان باشد.

برخی از خدمات حقوقی گروه وکلای  نستوه به شرح زیر است:

بررسی دقیق اسناد و مدارک و ارائه مشاوره تخصصی توسط وکلای متخصص، تنظیم دادخواست در کلیه امور حقوقی و دیوان عدالت اداری توسط وکلای متخصص، تنظیم شکواییه در کلیه امور کیفری توسط وکلای متخصص، تنظیم لوایح حقوقی و کیفری توسط وکلای متخصص،اخذ وکالت به منظور مطالعه پرونده و ارائه راهکار قانونی، قبول وکالت به منظور دفاع از حقوق قانونی شما در کلیه مراجع قضایی و سایر مراجع قانونی

امیدواریم، مطلب فوق که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارایه گردیده است، مورد مطالعه استفاده شما قرار گرفته باشد. شما می توانید، از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با گروه وکلای نستوه تماس بگیرید.

logo-samandehi