موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

اعمال نفوذ وکیل

با سلام و درود بر شما دوستان و همراهان گرامی

در این مطلب که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه می گردد، به شرح و بیان یکی از موضوعات حقوقی با عنوان اعمال نفوذ وکیل خواهیم پرداخت.

در ادامه خواهیم دید، ادعای اعمال نفوذ از سوی وکیل رسمی دادگستری دارای چه آثار و تبعاتی خواهد بود. البته تیم تحریریه گروه وکلای نستوه راجع به آثار و عواقب اعمال نفوذ در پرونده های قضایی مطالب متعددی را به رشته تحریر درآورده و در همین صفحه ارائه نموده است. به منظور مطالعات بیشتر می توانید، به آن مطالب نیز مراجعه کنید. در صورتی که تا پایان این مطلب همراه ما باشید، به پاسخ پرسش های خو دست خواهید یافت.

مواردی که در خصوص وکیل شکایت از اعمال نفوذ می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • منظور از اعمال نفوذ چیست؟
  • مجازات ادعای اعمال نفوذ چیست؟
  • آیا وکیل رسمی دادگستری نیز مدعی اعمال نفوذ می شود؟
  • در صورتی که وکیل رسمی دادگستری مدعی اعمال نفوذ شد، چه کار کنیم؟
  • شکایت از وکیلی که ادعای نفوذ دارد چگونه است؟

برای دریافت مشاوره تخصصی و اطلاع از نحوه و شرایط شکایت از اشخاصی که ادعای اعمال نفوذ در سیستم قضایی کشور را دارند هم اکنون می توانید با وکیل متخصص در موسسه حقوقی دادآوران نستوه در ارتباط باشید.

بیشتر بدانید: وکیل با نفوذ

منظور از اعمال نفوذ چیست؟

در مواردی اشخاص سودجو مدعی اعمال نفوذ و داشتن رابطه در دستگاه قضایی کشور و دیگر نهاد های دولتی می شوند. معمولا این اشخاص با دادن وعده های فریبنده و کذب، اعتماد مراجعین را به خود جلب نموده و از این طریق اموال متعلق به مردم را به صورت نامشروع و غیرقانونی تصاحب می کنند. اغلب این افراد وکیل رسمی دادگستری نیستند، و کم ترین اطلاعاتی راجع به قوانین و مقررات جاری کشور، امور قضایی و اداری ندارند. معمولا چنین افرادی از عدم آگاهی و اطلاع مراجعه کننده سوء استفاده می کنند و از این بابت مدعی داشتن رابطه و نفوذ می شوند. توضیح اینکه، بسیاری از مردم به صوررت سرخود و بدون مشورت با وکلای رسمی دادگستری به دادگستری و سایر نهادهای دولتی مراجعه می کنند. این مراجعین فاقد هر گونه اطلاعات حقوقی و قضایی بوده و همین عدم آگاهی موجب می شود تا در مسیر صحیح قانونی قرار نگیرند.

در نهایت این مراجعین شکست خورده دست آوردی به غیر از اتلاف وقت و هزینه نصیبشان نمی شود. البته ماجرا به همین جا ختم نمی گردد، زیرا این مراجعین ناآگاه نسبت به عملکرد دستگاه قضا و سایر نهادهای دولتی بدبین شده و مسئولین قضایی و سایر مسئولین دولتی را متهم به اعمال نفوذ در پرونده و سایر مسائل نامشروع می کنند.

بیشتر بدانید: اعمال نفوذ

چنین افرادی تصمیم می گیرند از طرق غیرقانونی و نامشروع و به واسطه اشخاصی که مدعی اعمال نفوذ هستند، مشکلات حقوقی و قضایی خود را حل نمایند! در چنین فضا و شرایطی است که افراد مدعی اعمال نفوذ به اصطلاح اقدام به شکار قربانیان خود می کنند! شاید برایتان این سوال پیش آید، افرادی که مدعی اعمال نفوذ می باشند مدعی انجام چه اموری هستند؟ غالب این افراد مدعی داشتن روابط دوستی و کاری با مقامات قضایی  می باشند. به نحوی که از مراجعین خود می خواهند، مبالغی را به منظور پرداخت به مقام قضایی فراهم نمایند! البته تمامی این ادعاها کذب بوده و صرفا به منظور تصاحب اموال مراجعین ناآگاه بیان می گردد.

بیشتر بدانید: اعمال نفوذ بر خلاف حق

به منظور پیشگیری از گرفتار شدن در دام افرادی که مدعی اعمال نفوذ می باشند چه باید کرد؟

همانطور که در بالا توضیح دادیم، افراد سود جو و مدعی اعمال نفوذ از ندانستن و عدم آگاهی مراجعین به امور حقوقی و قضایی سوء استفاده می نمایند. در صورتی که یک شخص از آگاهی و اطلاعات کافی در امور قضایی و حقوقی برخوردار باشد، از مراجعه به چنین افرادی خودداری کرده و در دام آنان گرفتار نمی شود. در نتیجه توصیه و پیشنهاد می کنیم، پیش از هر گونه اقدام حقوقی و قضایی با وکلای رسمی دادگستری مشورت کنید تا با دیدی باز و آگاهی لازم وارد دادگستری یا سایر نهادهای دولتی شوید.

بیشتر بدانید: وکیل فرجام خواهی تضمینی

ادعای اعمال نفوذ دارای چه ضمانت اجرایی است؟

باید بدانید، ادعای اعمال نفوذ در دستگاه قضا و سایر دستکاه های دولتی جرم محسوب شده و مرتکب قابل تعقیب و مجازات خواهد بود. در این باره قانونی خاص با عنوان (قانون مجازات اعمال نفوذ بر خلاف حق و مقررات قانونی) مصوب سال ۱۳۱۵ نیز وجود دارد. البته این امکان وجود دارد عمل فرد مدعی نفوذ، از مصادیق بزه کلاهبرداری موضوع ماده ۱ قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشاء اختلاس و کلاهبرداری نیز باشد. چرا که فرد مدعی نفوذ با توسل به مانورهای متقلبانه و شاید وسایلی ساختگی و تقلبی خود را مدعی داشتن نفوذ تعرفه کند و سپس اموال متعلق به مردم را ببرد.

بیشتر بدانید:چه جرائمی شامل مرور زمان نمی شوند؟

آیا وکیل رسمی دادگستری نیز مدعی اعمال نفوذ می شود؟

اصل بر این است، وکیل رسمی دادگستری از قوانین و مقررات مطلع و آگاه می باشد. پس شخصی که به   قوانین تسلط و آگاهی کافی دارد، خوب می داند، ادعای اعمال نفوذ چه تبعات کیفری و انتظامی در پی خواهد داشت. اما با همه این اوصاف، این امکان وجود دارد یک وکیل رسمی دادگستری نیز بنا به هر دلیل مدعی اعمال نفوذ شود. البته بسیار بعید و شاید انگشت شمار باشد. اصل بر این است، یک وکیل دادگستری از صفات صداقت و امانت برخوردار است و این مهم سابقا از سوی نهادهای رسمی احراز و تایید شده است. پس توصیه و پیشنهاد می کنیم، به وکلای رسمی دادگستری اعتملد و اطمیمنان کرده و در امور حقوقی و قضایی خود از آنان کمک بگیرید.

در صورتی که یک وکیل دادگستری مدعی اعما نفوذ شد چه کار کنیم؟

از دیدگاه گروه وکلای نستوه ادعای اعمال نفوذ از سوی وکیل دادگستری صفات صداقت و امانت را از وی سلب خواهد کرد، و به هیچ عنوان قابل مسامحه و پذیرش نیست. طوری که نباید به چنین وکیلی اعتماد و مراجعه نمود‌. در صورتی که با چنین وکیلی مواجه شدید، از سپردن کار حقوقی خود به وی خودداری کنید و تخلف وی را با ارائه دلیل به اطلاع مراجع قانونی برسانید.

گروه وکلای نستوه متشکل از وکلای مجرب و متخصص عضو کانون وکلای دادگستری مرکز با داشتن دانش، تجربه و تخصص در امور حقوقی و کیفری می تواند به عنوان وکیل یا مشاور در کنار شما باشد. گروه وکلای نستوه با پایبندی به صداقت و امانت و در راستای قانون از هیچ تلاشی به منظور پیشبرد امور حقوقی شما عزیزان کوتاهی نخواهد نکرد.

امیدواریم، مطلب فوق که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه گردیده است، مورد مطالعه و استفاده شما قرار گرفته باشد. شما می توانید، از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با گروه وکلای نستوه تماس بگیرید.

logo-samandehi