موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

اعمال نفوذ

با سلام و درود بر شما دوستان و همراهان گرامی

در این مطلب که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه می گردد، به شرح و بیان یکی از موضوعات حقوقی با عنوان اعما نفوذ خواهیم پرداخت‌. در صورتی که تا پایان این مطلب همراه ما باشید، به پاسخ پرسش های زیر دست خواهید یافت.

مواردی که در خصوص وکیل اعمال نفوذ می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از 

  • منظور از اعمال نفوذ چیست؟
  • وکیل با نفوذ کیست؟
  • مجازات اعمال نفوذ چیست؟
  • در صورت مواجه شدن با اشخاصی که مدعی اعمال نفوذ هستند چه اقدامی باید انجام داد؟
  • در پرونده های مربوط به اعمال نفوذ وکیل خود را چگونه انتخاب نماییم؟
  • از وکیلی که ادعای نفوذ دارد چگونه شکایت کنیم؟

با توجه به حساسیت موضوعات حقوقی بهتر است به نکاتی توجه نمایید که مبادا پول شما توسط افراد دیگر به تاراج رود. وکیل داراری پروانه وکالت و قابل استعلام از سایت های معتبر می باشد. موسسه حقوقی دادآوران نستوه متشکل از تیمی از وکلای معتبر می باشد که می توانید هم اکنون با آنها در ارتباط باشید.

بیشتر بدانید:اعمال نفوذ بر خلاف حق

بسیار اتفاق می افتد، مراجعین پس از مراجعه به دادگستری یا دیگر نهادهای دولتی فکر می کنند، طی  روال قانونی کمکی به پیشیبرد کار آن ها نمی کند. همین تصور غلط و از سر  ناآگاهی باعث می شود، زمینه برای افراد سودجو که مدعی اعمال نفوذ در دستگاه قضا یا سایر نهاد های دولتی هستند مهیا شود. مراجعین ناآگاه سعی می کنند، به هر نحوی که شده با اشخاصی که مدعی اعمال نفوذ هستند ارتباط برقرار کنند و حتی حاضرند مبالغی هنگفت به چنین اشخاص شیاد یا به اصطلاح کارچاق کن بپردازند. فرد ناآگاه سعی می کند به هر ترتیب از طریق دوستان، آشنایان یا فضای مجازی با شخصی که مدعی اعمال نفوذ است ارتباط برقرار کند، چه بسا که مشکلات وی از مسیری به غیر از روال قانونی حل و فصل گردد!

 معمولاً فردی که مدعی اعمال نفوذ است، با دروغ و فریب مراجعین و سوء استفاده از ناآگاهی آنان مدعی داشتن روابط با مقامات دستگاه قضا و سایر نهاد های دولتی می گردد. با ادعاهای واهی نظیر اینکه، پرونده شما در مدت زمان کوتاهی به نتیجه مطلوب خواهد رسید، با مقامات دوستی و ارتباط نزدیکی دارم، نیاز نیست روال قانونی کار طی شود، حتی خارج از ضوابط قانونی نیز کار شما منتج به نتیجه خواهد شد.

با ادعاهایی از این دست اعتماد مراجعین را به خود جلب کرده تا از این طریق به خواسته های نامشروع خود دست یابد. معمولا پس از آنکه اعتماد مراجعه کننده جلب شد، شخص که مدعی اعمال نفوذ است خواسته های مالی نامشروع خود را مطرح می کند. برای مثال می گوید: مبلغی را باید پرداخت کنید تا از طریق واسطه ها به دست مقام قضایی یا سایر  مقامات دولتی برسانم! معمولا به این شیوه  اقدام به سرکیسه کردن مراجعین می کنند. پس دراین بند دانستیم منظور از اعمال نفوذ چیست.  به زبان ساده، اعمال نفوذ ادعای داشتن روابط خارج از چهارچوب قانون و انجام امور اداری و قانونی بدون رعایت مقررات و ضوابظ قانونی است. افرادی که مدعی اعمال نفوذ می باشند، بر اساس مقررات کیفری قابل تعقیب و مجازات خواهند بود.

بیشتر بدانید:چه جرائمی شامل مرور زمان نمی شوند؟

چه اشخاصی مدعی اعمال نفوذ می باشند؟

اعمال نفوذ می تواند مصادیق متعدد و محدوده بسیار وسیعی داشته باشد. اعمال نفوذ صرفاً مختص به دستگاه قضا نبوده بلکه یک شخص می تواند مدعی داشتن نفوذ در سایر نهاد های دولتی نظیر شهرداری، نیروهای مسلح، ادارات بیمه و سایر نهادها و مراکز باشد. از آنجا که بحث این نوشتار مربوط به امور حقوقی و قضایی است، بحث را با اعمال نفوذ در دستگاه قضایی کشور پی خواهیم گرفت. در ادامه با تیم تحریریه گروه وکلای نستوه همراه باشید.

بزه اعمال نفوذ در دستگاه قضایی کشور می تواند، از سوی اشخاص عادی یا هر یک از مستخدمین و مسئولین دادگستری تحقق یابد. برای مثال، مسئول یک موسسه حقوقی که وکیل دادگستری نیز نمی باشد، می تواند مدعی داشتن نفوذ و رابطه در دستگاه قضایی کشور شده و از این طریق با فریب مراجعین مبالغ هنگفتی را از آنان مطالبه کند. همچنین این امکان وجود دارد، کارمند دادگستری اعم از اداری یا قضایی با فریب مراجعین و ادعای داشتن اعمال نفوذ اموال مراجعه کننده را تصاحب نماید. شاید برایتان این سوال پیش آید، آیا این امکان وجود دارد یک وکیل رسمی دادگستری مدعی داشتن نفوذ در دستگاه قضا شود؟ پاسخ این سوال مثبت است. البته کم تر پیش می آید، یک وکیل رسمی دادگستری مدعی داشتن نفوذ یا انجام اعمال غیر قانونی در دستگاه قضا باشد، اما این فرض غیر ممکن نیست. در صورتی که با وکیل مدعی اعمال نفوذ مواجه شدید، به هیچ عنوان کار حقوقی خود را به وی نسپارید و سریعا مراتب را با ارائه ادله به مراجع ذی صلاح گزارش دهید.

بیشتر بدانید: وکیل با نفوذ

در صورت مواجه شدن با فردی که مدعی داشتن نفوذ در دستگاه قضایی کشور است چه اقدامی انجام دهیم؟

در صورتی که با فرد مدعی اعمال نفوذ مواجه شدیم به هیچ عنوان کار حقوقی خود را به وی نسپاریم. همانطور که گفتیم این امکان وجود دارد اداره کنندگان موسسات حقوقی (معمولاً غیر از وکلای دادگستری) و یا حتی مستخدمین دادگستری اعم از اداری و قضایی مدعی داشتن نفوذ در دستگاه قضایی کشور شوند. در اینجا سریع ارتباط خود را با فرد مدعی نفوذ قطع کرده و مراتب را با ذکر مستندات و دلایل به مراجع ذیصلاح نظیر حفاظت قوه قضاییه، دادسرای عمومی و انقلاب یا دادسرای جرایم کارکنان دولت اطلاع دهیم.

همچنین در صورتی که سابقاً توسط فرد مدعی اعمال نفوذ مورد سوء استفاده و کلاهبرداری قرار گرفتیم، با ذکر دلایل و مستندات نظیر اسناد واریز وجه شکایت خود را در دادسرای عمومی و انقلاب ثبت نماییم. برای این منظور می‌توانید به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه کنید. پس از آنکه شکایت شما به همراه دلایل و مستندات ثبت شد پرونده به منظور رسیدگی به دادسرای عمومی و انقلاب صالح (محل وقوع جرم) ارسال می گردد. سپس موضوع از طریق مقامات قضایی دادسرا رسیدگی شده و در صورتی که وقوع جرم احراز گردد، پرونده با صدور قرار جلب به دادرسی و کیفرخواست به دادگاه صلاحیتدار ارسال می شود. نهایتاً دادگاه نیز با احراز مجرمیت حکم به وقوع جرم و مجازات بر علیه شخصی که مدعی اعمال نفوذ بود خواهد داد.

بیشتر بدانید: بازداشت غیر قانونی

در پرونده‌های مربوط به اعمال نفوذ وکیل خود را چگونه انتخاب کنیم؟

شما می توانید وکیل خود را از بین هر یک از وکلای رسمی عضو کانون وکلای دادگستری مرکز انتخاب نمایید. اما توصیه و تاکید ما این است: وکیلی را انتخاب نمایید، که در امور کیفری از تجربه و تخصص کافی به منظور پیشبرد دعاوی کیفری برخوردار باشد. گروه وکلای نستوه متشکل از وکلای مجرب و متخصص در حوزه حقوق کیفری هموار آماده و مشتاق است به عنوان وکیل یا مشاور در پرونده های مربوط به اعمال نفوذ در کنار شما باشد.

برخی از خدمات حقوقی گروه وکلای نستوه در پرونده‌های مربوط به اعمال نفوذ به شرح زیر است:

بررسی دقیق اسناد و مدارک و ارائه مشاوره تخصصی توسط وکلای متخصص، اخذ وکالت به منظور مطالعه پرونده و ارائه راهکار قانونی توسط وکیل متخصص، تنظیم شکوائیه در پرونده‌های مربوط به اعمال نفوذ توسط وکیل متخصص، تنظیم لایحه دفاعیه در پرونده های مربوط به اعمال نفوذ توسط وکیل متخصص، قبول وکالت به منظور طرح شکایت یا دفاع از حقوق شما در پرونده های مربوط به اعمال نفوذ در دادسرای عمومی و انقلاب یا دادگاه.

امیدواریم، مطلب فوق که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه گردیده است، مورد مطالعه استفاده شما قرار گرفته باشد. شما می توانید از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با گروه وکلای نستوه  تماس بگیرید.

logo-samandehi