موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

بازداشت غیر قانونی

برابر قانون اساسی اصل حریت افراد مورد توجه قرار گرفته است. همچنین بر اساس سایر قوانین هیچ کس مجاز نیست شخص دیگری را در بازداشت کند و یا او را در بازداشت نگه دارد و براساس همین قانون هیچ کس مجرم نیست مگر جرم او در دادگاه صالح اثبات گردد و اصل بر برائت اشخاص است. بنابراین بازداشت افراد جز در موارد مصرح قانونی و یا حکم دادگاه صالح خلاف قاعده و اصل بوده و جرم تلقی می گردد.

بیشتر بازداشت ها معمولاً توسط نیروی انتظامی صورت می گیرد، لازم به توضیح است که بازداشت الزاماً به معنی بردن فرد به سلول و زندان نمی باشد. همین که شخصی را در محلی حتی خودرو بدون مجوز قانونی نگهداری شود مصداق بازداشت غیرقانونی می باشد.

مواردی که در خصوص شکایت بازداشت غیرقانونی می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • شکایت بازداشت غیرقانونی چگونه است؟
  • برای بازداشت غیرقانونی به کجا شکایت کنیم؟
  • نمونه شکایت بازداشت غیرقانونی چگونه است؟
  • بهترین وکیل شکایت بازداشت غیرقانونی کیست؟
  • مجازات بازداشت غیرقانونی چیست؟

برای اطلاع از سوالات خود ضمن مطالعه مقاله پیش رو می توانید با وکیل متخصص دعاوی کیفری در موسسه حقوقی دادآوران نستوه در ارتباط باشید.

بازداشت غیر قانونی چیست؟

به نگهداری شخص بر خلاف میل او و بدون مجوز قانونی توسط ماموران یا مقامات قضایی گفته می شود. بر اساس قانون هر گاه شخصی دستگیر می شود مامورین باید موضوع را جهت تعیین و تکلیف نزد دادستان ارسال کنند. بر همین اساس ماده ۵۷۰ قانون مجازات اسلامی در باب تعزیرات، هر یک از مقامات و مأمورین وابسته به نهادها و دستگاه های حکومتی ‌که برخلاف قانون، آزادی شخصی افراد ملت را سلب کند یا آنان را از حقوق مقرر در قانون‌ اساسی جمهوری اسلامی ایران محروم نماید علاوه بر انفصال از خدمت و محرومیت یک‌ تا پنج سال از مشاغل حکومتی به حبس از دو ماه تا سه سال محکوم خواهد شد.

حق بازداشت 24 ساعته توسط پلیس چگونه است؟

بازداشت افراد تنها در جرائم مشهود مطابق قانون و برای تکمیل تحقیقات و برای 24 ساعت ممکن است، هر مدتی زاید بر 24 ساعت در جرائم مشهود، جرم بازداشت غیر قانونی تلقی می گردد و پس از طی 24 ساعت موضوع می بایست به اطلاع مقامات قضایی رسیده و اتهام و موضوع آن نیز به متهم اطلاع داده شود  و در صورت دستور مقام قضایی امکان نگهداری بیش از این مدت وجود دارد. البته با وجود شرایطی که قانونگذار تعیین کرده است در غیر این صورت قاضی مرتکب جرم بازداشت غیرقانونی شده است.

برای مثال اگر شخصی به جرم ضرب و جرح دستگیر شود و بنا باشد که 24 ساعت در بازداشت باشد، باید از اتهام خود به شکل زیر  با خبر شود:

آقای/خانم... بر اساس شکایت شاکی، شهادت شهود و گزارش ضابطین شما متهم به ضرب و جرح عمدی آقا/خانم... هستید، چنانچه دفاعی دارید عنوان نمایید.

مجازات عدم توجه مقامات و مامورین به شکایت بازداشت غیر قانونی افراد چیست؟

به موجب ماده 572 کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی اگر شخصی بازداشت غیر قانونی گردد و پس از آن برای شکایت به نزد ماموران و مقامات رود و آنها به شکایت او رسیدگی نکنند و اگر مقامات و مامورین ثابت نکنند که به شکایت او رسیدگی کرده و اقدامات لازم را انجام داده اند به انفصال دائم از آن شغل و بین سه تا پنج سال محرومیت از مشاغل دولتی محکوم خواهند شد.

مسئولیت روسای زندان ها و بازداشتگاه ها چیست؟

بر اساس مواد ۵۷۳ قانون مجازات اسلامی اگر مسوولین و مأمورین بازداشتگاه ها و ندامتگاه ها بدون اخذ برگ بازداشت صادره از طرف مراجع و مقامات صلاحیتدار شخصی را به نام زندانی ‌بپذیرند به دو ماه تا دو سال حبس محکوم خواهند شد و همچنین ماده 574 قانون مجازات اسلامی مقرر می دارد اگر مسوولین و مامورین بازداشتگاه ها و ندامتگاه ها از ارائه دادن یا تسلیم کردن زندانی به مقامات صالح قضائی یا از ارائه دادن دفاتر خود ‌به اشخاص مزبور امتناع کنند یا از رسانیدن تظلمات محبوسین به مقامات صالح ممانعت یا خودداری نمایند مشمول ماده قبل خواهند بود مگر این که ‌ثابت نمایند که به موجب امر کتبی رسمی از طرف رئیس مستقیم خود مامور به آن بوده‌اند که در این صورت مجازات مزبور درباره آمر مقرر خواهد شد.

تفاوت بازداشتگاه و زندان چیست؟

منظور از زندان جایی است که در آن محکومین قطعی با معرفی مقامات ذی صلاح قضایی و قانونی برای مدتی معین یا به طور دایم و به منظور اصلاح و تربیت و تحمل مجازات نگهداری می شوند. اما بازداشتگاه محل نگهداری افرادی است که هنوز حکم محکومیت دریافت نکرده و یا  در مظان اتهام بوده و پرونده آنها در مراجع قضایی در حال رسیدگی می باشد. این افراد با صدور قرار کتبی از سوی مقامات قضایی و تا صدور حکم یا قرار در بازداشتگاه می مانند. برای ارتکاب جرم بازداشت غیر قانونی لازم نیست که بزه دیده حتماً در بازداشتگاه یا زندان نگهداری شود، بلکه صرف نگهداری او در مکانی که قادر به خروج از آن نباشد کفایت می کند.

چگونه از بازداشت غیر قانونی شکایت کنیم؟

برای شکایت از بازداشت غیر قانونی، بایستی کلیه ادله ای که وقوع جرم را اثبات می کند را آماده کرده و به همراه شکواییه ثبت شکایت نمایید. ادله اثبات جرم می تواند شهادت شهود یا دفتر بازداشتگاه ها و یا سایر مواردی باشد که دال بر وقوع جرم است.

آیا برای شکایت بازداشت غیر قانونی به وکیل نیاز داریم؟

بله، شکایت بازداشت غیر قانونی شکایتی تخصصی و پیچیده است. بایستی اوراق پرونده تماماً مطالعه گردد و نیز بایستی جلوی همه اعمال نفوذهای احتمالی گرفته شود. بنابراین شما به وکیل متخصص نیاز خواهید داشت.

موسسه حقوقی دادآوران نستوه با دارا بودن برترین وکلای متخصص امور کیفری، دادسرای نظامی و نیز دادسرای کارکنان دولت و دادسرای انتظامی قضات، آماده ارائه کلیه خدمات حقوقی به شما عزیزان می باشد.

logo-samandehi