موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

بهترین وکیل جهت دفاع از متهم

با سلام بر دوستان و همراهان گرامی

در مطلب پیش رو به شرح و بیان یکی از موضوعات حقوقی تحت عنوان (بهترین وکیل جهت دفاع از متهم) خواهیم پرداخت. قبل از هرچیز لازم به توضیح است که دفاع از اتهام صرفاً در دادگاه های کیفری و دادسرا می باشد و با دفاع حقوقی متفاوت است. امیدواریم، این مطلب مورد مطالعه و استفاده شما واقع شود.

مواردی که در خصوص دفاع از متهم می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • بهترین وکیل جهت دفاع از متهم کدام است؟
  • در پرونده های کیفری و به منظور دفاع از متهم وکیل خود را چگونه انتخاب نماییم؟
  • در پرونده های کیفری و به منظور دفاع از متهم حضور چند وکیل مجاز است؟
  • چگونه از اتهام انتسابی دفاع نماییم؟
  • دفاع از اتهام چگونه است؟

جهت برخورداری از مشاوره تخصصی و همچنین همراه داشتن وکیل متخصص در پرونده های خود می توانید هم اکنون با موسسه حقوقی دادآوران نستوه در ارتباط باشید.

در این مطلب می خواهیم ببینیم:

  • بهترین وکیل جهت دفاع از متهم کیست؟
  • به تعبیر دیگر، بهترین وکیل به منظور دفاع از متهم دارای چه ویژگی هایی می باشد؟

ابتدا باید گفت، پرونده های مطروحه در دادگستری ایران از یک حیث به موارد کیفری و حقوقی تقسیم می گردد. به موجب پرونده های حقوقی که موضوع این نوشتار نمی باشد، موضوع صرفا مطالبات حقوقی اشخاص از یکدیگر خواهد بود. با این توضیح که، اقدامات مجرمانه انجام نمی گیرد و صرفا پای اختلافات حقوقی در میان خواهد بود. برای مثال، شخص الف از شخص ب مبالغی طلبکار است، در صورتی که شخص ب از پرداخت این مبالغ استنکاف کند، شخص الف می تواند دعوی حقوقی اقامه نماید. بنابراین موضوعاتی نظیر مطالبات اشخاص از یکدیگر، غالب مباحث حقوق خانواده، غالب مباحث حقوق تجارت واز همه مهم تر مقررات حقوق مدنی از موضوعات حقوقی و غیر کیفری به حساب می آیند.

از سوی دیگر مباحث کیفری نیز در دادگستری ایران طرح می شود. منظور از امور کیفری مواردی است که پای اعمال مجرمانه در میان خواهد بود. برای مثال، شخص الف مرتکب عملی مجرمانه نظیر سرقت یا خیانت در امانت می شود و از این طریق موجبات ورود ضرر به اشخاص و جامعه را فراهم می کند. در این مثال شخص الف از سوی دادستانی که به نوعی مدعی العموم به حساب می آید تحت تعقیب کیفری واقع می گردد. خوب است بدانید، شخصی که در پرونده های کیفری در معرض اتهام قرار می گیرد، (پس از تفهیم اتهام از سوی مقام قضایی) متهم خوانده می شود. حال شخصی که اتهام متوجه وی است قانونا این حق را دارد با معرفی وکیل به مرجع قضایی از حقوق قانونی خود دفاع نماید.

 در اینجا پرسش اصلی این است:

بهترین وکیل جهت دفاع از متهم کیست و دارای چه ویژگی هایی است؟

در پاسخ به این پرسش می گوییم، بهترین وکیل به منظور دفاع و پاسداری از حقوق متهم می بایست دارای خصائص و ویژگی هایی به شرح ذیل باشد:

الف . در وهله اول پیشنهاد می کنیم، وکیل خود را از بین وکلای حرفه ای و کاربلد عضو کانون وکلای دادگستری انتخاب نمایید. وکلای عضو کانون وکلای دادگستری از برگزیدگان و نخبگان جامعه حقوقی ایران می باشند که پس از طی مسیری طولانی و سخت به عنوان وکیل پایه یک دادگستری به عضویت کانون وکلا در می آیند. به یاد داشته باشید، نخبگان و بهترین دانش آموختگان دانشکده های حقوق ایران پس از اتمام دوران دانشگاه سعی می نمایند از طریق آزمون های ورودی به عنوان کارآموز جذب کانون های وکلای دادگستری شوند.

ب . موردی بعدی اینکه، بهترین وکیل به منظور دفاع از حقوق متهم می بایست از دانش و اطلاعات وسیع حقوقی برخوردار باشد. این مهم از طریق مطالعه عمیق و پیوسته در  قوانین کیفری، دکترین حقوقی، آرای قضایی و نظریات مشورتی حاصل می گردد. در واقع؛ یک وکیل حرفه ای همواره سعی می کند، از طریق مطالعات مداوم دانش و اطلاعات خود را در حوزه های حقوقی و قضایی به روز نماید. چرا که دفاع و پاسداری از حقوق قانونی یک متهم جز با داشتن دانش حقوقی و  تسلط بر قوانین و مقررات حاصل نخواهد شد.

پ . اما سوال مناسب اینکه، صرف مطالعات عمیق و گسترده در حوزه علم حقوق به منظور دفاع از حقوق متهم کافی است؟ به طور قطع پاسخ این سوال منفی خواهد بود.‌ تسلط بر حوزه تئوری علم حقوق اگرچه شرط لازم می باشد اما کافی نبوده و به اصطلاح شرط تامه محسوب نمی شود. یک وکیل زبده و حرفه ای به منظور دفاع از حقوق متهم می بایست علاوه بر دانش از تجربیات عملی و حضور در مراجع مختلف کیفری نیز برخوردار باشد. در حقیقت،  وکیل حرفه ای به واسطه شرکت و مداخله در پرونده های مختلفی با موضوعات کیفری از تجارب عملی ارزشمندی برخوردار است، به نحوی که در مواجهات حضوری با مقامات مختلف قضایی به درستی از حقوق قانونی موکل خود دفاع و پاسداری خواهد نمود. با ذکر مثالی موضوع را روشن خواهیم کرد. فرض کنید، فرمانده ای تا کنون  در میدان های واقعی نبرد شرکت ننموده است، حتی در صورتی که چنین فرمانده ای  از سوابق تحصیلی مناسبی در دانشکده های افسری و  نظامی برخوردار باشد، نمی توان گفت چنین فرمانده ای از تجربه و توانایی کافی به منظور رهبری نیروها برخوردار است. حوزه وکالت نیز بر همین مدار می باشد، تا زمانی که یک وکیل، در جلسات متعدد رسیدگی شرکت ننماید از تجربه و توانایی کافی به منظور دفاع از حقوق حقه متهم برخوردار نمی گردد.

در پرونده های کیفری و به منظور دفاع از حقوق متهم حضور چند وکیل مجاز خواهد بود؟

در پاسخ به این سوال باید گفت، در دادسرا و در مرحله ی تحقیقات مقدماتی متهم می تواند دو وکیل داشته باشد، اما شرکت و حضور یک وکیل مجاز خواهد بود. در حقیقت یکی از دو وکیل می تواند متهم را همراهی نماید. اما در مرحله دادگاه متهم می تواند بر حسب مورد دو یا سه وکیل داشته باشد، با این توضیح که حضور تمامی وکلا بلامانع خواهد بود.

امیدواریم، مطلب فوق که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه گردید، مورد استفاده و مطالعه شما واقع شده باشد. برخی از خدمات حقوقی گروه وکلای نستوه به شرح آتی است:

بررسی دقیق مدارک و ارائه مشاوره تخصصی، تنظیم دادخواست در دعاوی حقوقی و دیوان عدالت اداری توسط وکیل متخصص، تنظیم شکوائیه در امور کیفری توسط وکیل متخصص، تنظیم لوایح حقوقی و کیفری توسط وکیل متخصص، تنظیم کلیه قراردادهای حقوقی، همراهی شما در جلسات انعقاد قرارداد، عقد قرارداد مشاوره با شرکت های تجاری، قبول وکالت و شرکت در دعاوی حقوقی و کیفری

گروه وکلای نستوه با بهره گیری از وکلای مجرب و متخصص عضو کانون وکلای مرکز آماده و مشتاق است در کلیه امور حقوقی و کیفری به عنوان وکیل یا مشاور در کنارتان باشد. به منظور تماس با گروه وکلای نستوه می توانید، از راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه استفاده کنید.

logo-samandehi