موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

بهترین وکیل دادسرای نظامی تهران

یکی از موضوعات مهمی که در دادسرای نظامی معمولاً با آن مواجه می شویم حجم شکایت از مأموران مقاومت بسیج می باشد.سوالی که برای شکات وجود دارد این است که آیا مأموران بسیج هر رفتاری را که تمایل داشته باشند می توانند انجام دهند. به نیروهای مقاومت بسیج مطابق قانون حمایت قضایی از بسیج این اجازه داده شده است که همچون مأموران نیروی انتظامی در زمانی که با جرم مشهود روبرو می شوند به منظور جلوگیری از فرار متهم و از بین رفتن ادله جرم ضمن اقدامات اولیه به صورت قانونی، نسبت به ارسال گزارش به مراجع قضایی به شرط عدم حضور ضابطین دیگر و یا عدم حضور به موقع آنان همچنین در صورت اعلام نیاز آنان اقدام نمایند.

با این توضیح مشخص می شود که نیروی مقاومت بسیج به هیچ عنوان حق رفتار خارج از چهارچوب قانونی را ندارد و در صورت ارتکاب جرم می توان علیه آنها نیز در دادسرای نظامی اقدام به شکایت نمود. همچنین در صورتی که در حال قدم زدن می باشید حق تفتیش و بازرسی بدنی شما و یا بازداشت و... را به هیچ عنوان ندارند.

مواردی که در خصوص وکیل دادسرای نظامی می بایست مورد توجه قرار گیرد عبارت است از

 • بهترین وکیل دادسرای نظامی کیست؟
 • وکیل متخصص دادسرا و دادگاه نظامی کیست؟
 • شکایت از مأمور بسیج چگونه است؟
 • برای شکایت از بسیج به کجا مراجعه کنیم؟
 • رسیدگی در دادگاه نظامی چگونه است؟
 • دفاع در دادگاه نظامی چگونه است؟

در صورت بروز هرگونه مشکل حقوقی می توانید جهت دریافت مشاوره با وکیل دادسرای نظامی هم اکنون از طریق شماره های اعلامی در سایت در ارتباط باشید.

به موجب قانون نیروهای انتظامی به عنوان ضابط شناخته شده اند که این اشخاص با گذراندن دوره هایی و دریافت کارت ضابط تحت نظارت و تعلیم دادستان هر حوزه قضایی وظایفی همچون کشف جرم، حفظ آثار جرم و... را بر عهده دارند. همانگونه که در ابتدای این مقاله نیز اشاره گردید مطابق قانون در مواردی به بسیج نیز اجازه داده شده است که همانند ظابطین دادگستری اقدامات قانونی داشته باشند.

به موجب ماده 29 قانون آیین دادرسی کیفری سازمان اطلاعات سپاه و مأموران نیروی مقاومت بسیج در مواردی که به موجب قانون تمام یا برخی از وظایف ضابطان به آنان محول شود، ضابط محسوب می شوند.

در چه مواردی مأمور بسیج حق مداخله دارد؟

به موجب قانون با وجود شرایط ذیل مأموران بسیج و به عنوان ضابط حق مداخل داشته که عبارت است از:

 • در مواردی که جرم مشهود اتفاق افتاده باشد. (جرم مشهود به موجب ماده 45 قانون یادشده مشخص شده است)
 • ضابط در محل حضور نداشته باشد.
 • در صورت حضور ضابط در محل اقدام به موقع نداشته باشد.
 • در صورت اعلام نیاز

با وجود این شرایط بسیج به عنوان ضابط تلقی می گردد.

در برخورد با مامور مقاومت بسیج چه باید کرد؟

مطابق با قوانین و مقررات نیروهای مقاومت بسیج پاسداران وظایف محوله و قانونی را به وسیله افراد آموزش دیده که دارای مجوز میباشند اجرا می نماید. در هر صورت با برخورد با مأموران مقاومت بسیج و یا نیروی انتظامی ضمن حفظ خونسردی و احترام در اولین اقدام تقاضای ارائه کارت شناسایی معتبر و مجوز را داشته باشید باید در نظر داشته باشید هرکس به دلیل دارا بودن کارت شناسایی از مقاومت بسیج حق مداخله در امور فرا قانونی را ندارد. در صورت بیم بروز هرگونه حادثه سریعاً با مرکز فوریت های پلیس 110 تماس حاصل نمایید.

آیا مأموران بسیج حق توقیف اتومبیل را دارند؟

توقیف و تفتیش اتومبیل می بایست به موجب قانون صورت پذیرد لیکن به صرف ادعا مبنی بر تخلف یا بدون دلیل نمی توان اقدام به بازرسی اتومبیل نمود. در مواردی که ایست بازرسی تشکیل می گردد این مأموران به صرف مشکوک شدن به اتومبیل اقدام به بازرسی آن می نمایند، این درحالی است که این موضوع دارای ایرادا است. توقف اتومبیل و بازرسی آن می بایست با حفظ اصول و شرایط قانونی صورت پذیرد.

چگونه می توان اتومبیل را بازرسی نمود؟

بازرسی اتومبیل نیازمند مجوز می باشد مگر در خصوص جرایم مشهود، برای توقف و بازرسی اتومبیل در ایست بازرسی ها در جرایم غیرمشهود و در صورت عدم حضور ضابطین بایستی با وجود مجوز و ارائه آن صورت گیرد که مجوز آن عبارت است از:

 • حکم دادستان به صورت خاص در خصوص تفتیش
 • مصوبه شورای تامین استان یا شهرستان مربوطه
 • مصوبه شورای امنیت ملی در خصوص نقاط ایست بازرسی

آیا بسیج حق ایست بازرسی و کنترل مدارک خودرو را دارد؟

همانگونه که اشاره شد تفتیش و بازرسی خودرو نیازمند مجوز می باشد با این مقدمه بایستی اذعان نمود که کنترل مدارک شخصی و خودرو نیز حتی در صلاحیت نیروهای مقاومت بسیج نمی باشد.

برای شکایت از مأموران مقاومت بسیج به کجا مراجعه نماییم؟

برای شکایت از مأموران مقاومت بسیج با وجود شرایطی می توانید به دادسرای نظامی محل وقوع جرم مراجعه نمایید. چنانچه دادسرای نظامی خود را صالح به رسیدگی بداند موضوع را به بازرسی ارجاع و گزارشی از پرونده و مستندات با حضور طرفین تشکیل و به دادسرا ارسال می گردد. پس از ارسال گزارش دادستان با توجه به نوع جرم و دیگر شرایط یکی از شعب دادیاری و یا بازپرسی را برای تعقیب مشخص و پرونده را به آن شعبه ارجاع می نماید. پس از انجام تحقیقات احتمال دارد به دلیل عدم وجود ادله پرونده مختومه گردد و یا با وجود ادله پرونده برای صدور رای با کیفرخواست به دادگاه ارسال گردد.

توصیه و تاکید داریم برای طرح و یا دفاع در دادسرای نظامی و همچنین در دادگاه نظامی از وکیل متخصص در این حوزه بهره مند گردید.

logo-samandehi