موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

بهترین وکیل شکایت از پزشک

پزشکان زیرمجموعه سازمان نظام پزشکی می باشند و علیرغم جایگاه والای آنان در جامعه قانونگذار جهت حفظ حقوق عامه اقدام به پیش بینی مراجعی برای رسیدگی به تخلفات و جرایم پزشکان نموده است.

چنانچه اشخاص مدعی باشند که در اثر قصور و اشتباه پزشک آسیبی به آنان وارد گردیده است باید بدانند برای شکایت از پزشک راه هایی وجود دارد و در مراجع مختلفی می تواند اقدام به طرح شکایت و پیگیری نمایند.

حال چطور و چگونه باید بدانید که با وجود تخصص های مختلف و برای شکایت از پزشک به کجا مراجعه نمایید، به طور مثال برای شکایت از جراح زیبایی به کجا مراجعه نمایند، برای شکایت از دندانپزشک به کجا مراجعه نمایند، برای شکایت از جراح بینی به کجا مراجعه نمایند و... این موضوع می تواند منجر به سردرگمی آنان گردد.

برای شکایت از پزشک قانونگذار مراجع مختلفی را با صلاحیت های مختلف پیش بینی نموده است که در ذیل نسبت به آن توضیحاتی ارائه می گردد و از جهت تخصص برای شکایت هیچ تفاوتی در مرجع رسیدگی به جرم دندانپزشک، جراح زیبایی و یا جراح بینی وجود ندارد فقط می بایست اطلاعات کافی نسبت به طرح صحیح شکایت در مرجع مربوطه داشته باشید.

مواردی که در خصوص شکایت از پزشک متخصص می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • نمونه شکایت از پزشک چگونه است؟
  • نمونه شکایت از جراح بینی چگونه است؟
  • نمونه شکایت از دندانپزشک چگونه است؟
  • راه های شکایت از پزشک چیست؟
  • دفتر بهترین وکیل شکایت از پزشک کجاست؟

اولین و مهمترین گزینه برای شکایت از پزشکان، دادسرای ویژه رسیدگی به جرایم پزشکی می تواند باشد.

هر شخصی که مدعی قصور پزشکی و عدم رعایت قانون از سوی پزشک می باشد می ‌تواند جهت طرح دعوی و رسیدگی به آنجا مراجعه نماید.

فلذا مردم می توانند جهت رفع مشکلات و پرونده‌های قضایی خود در رابطه با قصور و تخلفات صورت گرفته از سوی پزشک  در هر سطحی که مدعی می باشند به دادسرای جرایم پزشکی مراجعه نمایند و از این طریق تقاضای رسیدگی به ادعای خود را داشته باشند.

دومین گزینه برای شکایت از پزشک سازمان نظام پزشکی می تواند باشد.

البته لازم به توضیح است رسیدگی به جرایم پزشکان در صلاحیت دادسرا و رسیدگی به تخلفات پزشکان در صلاحیت دادسرای سازمان نظام پزشکی است.

در صورت شکایت در دادسرای جرایم پزشکی و دادسرای نظام پزشکی، هردو مرجع در حدود صلاحیت قانونی خود مکلف به رسیدگی می باشند و رسیدگی در یک مرجع نافی صلاحیت مرجع دیگر نمی تواند باشد.

سومین گزینه برای شکایت از پزشک شورای حل اختلاف ویژه امور بهداشت می باشد.

شورای حل اختلاف در وهله نخست وظیفه صلح و سازش بین طرفین را دارد و در مواردی که دادخواست در این مرجع طرح گردد نسبت به دعاوی تا 20 میلیون تومان صالح به رسیدگی و صدور رای می باشد و در امور کیفری در صورت عدم سازش پرونده را برای رسیدگی به دادسرای مربوطه ارسال می نماید.

چهارمین گزینه برای شکایت از پزشک دادگاه عمومی حقوقی می باشد.

در مواردی که اشخاص نسبت به مسئولیت مدنی پزشک ادعایی داشته باشند می توانند اقدام به طرح دعوی حقوقی در دادگاه نمایند همچنین در مواردی که خواسته دعوی بیش از 20 میلیون تومان است دادگاه صالح به رسیدگی می باشد.

شکایت از پزشک در دادگاه انقلاب چگونه است؟

شکایت از پزشک در دادگاه انقلاب امکان پذیر نیست لیکن مواردی وجود دارد که پس از رسیدگی در دادسرا در صلاحیت دادگاه انقلاب است از جمله آنکه هرگاه شخصی بدون وجود پروانه رسمی یا بدون پروانه از‌ وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اقدام به طبابت نموده و یا اقدام به واگذاری و اداره موسسه پزشکی به غیر بدون مجوز قانونی نماید و همچنین خودداری از ارائه خدمات پزشکی پس از رسیدگی در دادسرای عمومی و انقلاب جهت رسیدگی و صدور حکم به دادگاه انقلاب ارجاع خواهد شد.

تفاوت رسیدگی در دادسرای جرایم پزشکی و دادسرای سازمان نظام پزشکی چیست؟

دادسرا جرایم پزشکی صلاحیت رسیدگی به جرم را داشته و در صورت احراز وقوع جرم توسط پزشک، دادگاه وی را محکوم به پرداخت خسارت وارده به شاکی، دیه و محکومیت کیفری اعم از حبس، شلاق و جزای نقدی می نماید.

حال آنکه دادسرای سازمان نظام پزشکی تخلفات صورت گرفته از سوی پزشک را در موارد نقض مقررات اداری و تخلفات انتظامی مورد رسیدگی قرار داده و وی را در صورت احراز تخلف محکوم به مجازات انتظامی اعم از توبیخ کتبی تا لغو پروانه طبابت به صورت دائم می نماید.

بهترین وکیل شکایت از پزشک در پاسداران کیست؟

برای شکایت از پزشک می بایست قبل از هر چیز مدارک و مستندات بررسی گردد و سپس نسبت به طرح دعوی صحیح در هریک از مراجع اقدام لازم از سوی وکیل صورت پذیرد.

فلذا قبل از هر اقدام توصیه می گردد با وکیل متخصص جرایم پزشکی مشاوره اخذ نمایید.

logo-samandehi