موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

به جریان انداختن پرونده مختومه

با سلام به شما دوستان عزیز

در مطلب پیش رو که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه می‌گردد، به شرح و بیان یکی از موضوعات حقوقی تحت عنوان به جریان انداختن پرونده مختومه خواهیم پرداخت. اعتبار امر مختومه در پرونده های حقوقی و کیفری مصداق دارد. پس از آنکه یک پرونده مختومه شد، امکان به جریان انداختن آن میسر نیست مگر آنکه جهات قانونی اعاده دادرسی وجود داشته باشد. در این مطلب تلاش خواهیم کرد، شما را با مفهوم اعتبار امر مختومه و چگونگی مختومه شدن پرونده های حقوقی و کیفری آشنا نماییم.  در صورتی که تا پایان این مطلب همراه تیم تحریریه گروه وکلای نستوه باشید، به پاسخ پرسش های زیر دست خواهید یافت.

مواردی که در خصوص به جریان انداختن پرونده مختومه می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • منظور از مختومه شدن پرونده چیست؟
  • پرونده های حقوقی در چه صورتی مختومه می شود؟
  • پرونده های کیفری در چه صورتی مختومه می شوند؟
  • به منظور پیگیری پرونده هایی که مختومه نشده است وکیل خود را چگونه انتخاب کنیم؟
  • چگونه پرونده مختومه را به جریان بندازیم؟

متاسفانه بسیاری از عزیزان اطلاع ندارند که به موجب قانون فقط یکبار دادگاه به موضوعی می تواند رسیدگی نماید و پس از رسیدگی به هیچ عنوان امکان طرح دعوی مجدد وجود ندارد. موسسه حقوقی دادآوران نستوه آماده ارائه خدمات حقوقی به شما عزیزان می باشد.

بیشتر بدانید: چگونگی طرح دعوی کیفری

منظور از مختومه شدن یک پرونده قضایی چیست؟

در صورتی که یک پرونده در دستگاه قضایی کشور تمامی مراحل و روند قانونی خود را طی کند، مختومه محسوب شده و دیگر نمی توان آن موضوع و دعوی را از نو به جریان انداخت. از حیث منطقه حقوقی دلیل مختومه شدن پرونده های قضایی  پایان دادن به دعاوی و اختلافات است. پس از مختومه شد پرونده اختلاف بین طرفین از طریق دستگاه قضا حل و فصل شده و طرفین اختلاف نمی توانند همان موضوع سابق را مجدداً در دستگاه قضایی مطرح نمایند. اگر اعتبار امر مختومه در مورد پرونده های قضایی وجود نداشت، شاید هیچ پرونده یا دعوی حقوقی به پایان نمی رسید! در ادامه این مطلب همراه تیم تحریریه گروه وکلای نستوه باشید، تا بدانید پرونده های مربوط به دعاوی حقوقی یا کیفری چگونه مختومه می شوند.

بیشتر بدانید:اعمال ماده 278 قانون آیین دادرسی کیفری

پرونده های حقوقی در چه صورتی مختومه می شود؟

برای اینکه یک پرونده یا دعوی حقوقی مختومه شود تحقق سه شرط زیرلازم است. (وحدت طرفینی یا اصحاب دعوی، وحدت موضوع، وحدت منشاء)

الف . وحدت طرفینی یا اصحاب دعوی:

منظور این است، اصحاب دعوی فعلی همان اصحاب دعوی سابق یا قائم مقام قانونی آنان باشند. در این شرایط با وجود دو شرط دیگر که در ادامه توضیح خواهیم داد، دعوی فعلی مختومه محسوب شده و قابل رسیدگی نخواهد بود.

ب . وحدت موضوع:

منظوراین است، موضوع دعوی فعلی همان موضوع دعوی و پرونده سابق باشد. برای مثال موضوع هر دو پرونده یک دستگاه خودرو معین و مشخص باشد. البته، در فرضی که موضوع پرونده سابق عین مال باشد و موضوع پرونده فعلی منفعت همان مال باشد، اعتبار امر مختومه تحقق نمی یابد.

پ . وحدت منشاء:

باید منشاء دعوی سابق همان منشاء دعوی فعلی باشد. برای مثال، منشاء دعوی فعلی و سابق عقد بیع باشد. پس در انتهای این بند دانستیم، یک پرونده حقوقی با وجود وحدت طرفینی، وحدت موضوع و وحدت منشاء مختومه شده و دیگر نمی توان همان پرونده را در دستگاه قضایی کشور مطرح نمود. شاید برایتان این سوال مطرح شود، در صورتی که شرایط اعتبار امر مختومه در پرونده دوم وجود داشته باشد، تکلیف چیست؟ در پاسخ به پرسش اخیر می گوییم: با توجه به مقررات قانون آیین دادرسی دادگاه های عمومی و انقلاب در امور مدنی می توان ایراد امر مختومه را مطرح نمود. پس از طرح ایراد مزبور دادگاه اقدام به صدور قرار رد دعوی خواهد نمود.

بیشتر بدانید: مراحل شکایت از قاضی

پرونده های کیفری در چه صورتی مختومه می شود؟

دانستیم، پرونده های حقوقی با وجود سه شرط (وحدت طرفینی، وحدت موضوع و وحدت منشاء) مختومه می شود. باید بدانید، وجود این سه شرط به جهت مختومه شدن پرونده های کیفری نیز لازم و ضروری خواهد بود. برای مثال؛ شخص الف به علت ارتکاب سرقت یک دستگاه خودرو معین به تحمل مجازات محکوم می شود. پس از قطعی شدن حکم، محاکمه شخص الف به علت ارتکاب همان سرقت ممکن نیست. آنچه در مورد پرونده های کیفری گفتیم، در مورد احکام قطعی کیفری که از سوی دادگاه کیفری صادر می شود صادق است. شاید برایتان این سوال پیش آید، قرار های نهایی صادره از سوی مقامات قضایی دادسرا نیز مشمول اعتبار امر مختومه می شود؟ در پاسخ به پرسش اخیر می گوییم: اصولا اعتبار امر مختومه در مورد قرارهای نهایی دادسرا نیز وجود دارد. برای مثال اگر در اثر فوت متهم فقرار موقوفی تعقیب صادر و قطعی شود از اعتبار امر مختومه برخوردار است. خوب است بدانید، قرار منع تعقیب که یکی از قرارهای نهایی دادسرا به حساب می آید، در دو مورد از اعتبار امر مختومه برخوردار نیست. توضیح اینکه، قرار منع تعقیب در سه مورد صادر می شود.

این سه مورد عبارتند از:

جرم نبودن عمل ارتکابی، فقدان ادله و عدم کفایت ادله. در خصوص مورد اول (جرم نبودن عمل ارتکابی) قرار منع تعقیب از اعبار امر مختومه برخوردار است. در موارد دیگر (فقدان ادله و عدم کفایت ادله) تعقیب مجدد متهم در صورت وجود شرایط قانونی برای یک بار دیگر ممکن است.

بیشتر بدانید: علل سقوط مجازات

به منظور پیگیری پرونده های قضایی که مختومه نشده است وکیل خود را چگونه انتخاب کنیم؟

شما می توانید، با گروه وکلای نستوه متشکل از وکلای مجرب و متخصص عضو کانون وکلای دادگستری مرکز تماس بگیرید و کلیه امور حقوقی خود را به وکلای متخصص ما بسپارید. گروه وکلای نستوه در راستای قانون و با داشتن تجربه و دانش از هیچ کوششی در جهت اهداف حقوقی شما دریغ نخواهد کرد. با سپردن پرونده های قضایی خود در امور حقوقی و کیفری به گروه وکلای نستوه از خدمات تخصصی حقوقی گروه وکلای نستوه برخوردار شوید.

برخی از خدمات حقوقی گروه وکلای نستوه به شرح ذیل است:

بررسی اسناد و مدارک شما و ارائه مشاوره تخصصی توسط وکلای متخصص، تنظیم دادخواست حقوقی و دیوان عدالت اداری توسط وکلای متخصص، تنظیم شکوائیه در تمامی امور کیفری توسط وکلای متخصص، تنظیم لوایح حقوقی و کیفری توسط وکلای متخصص، تنظیم کلیه قراردادهای حقوقی، همراهی شما در جلسات انعقاد قرارداد املاک، قبول وکالت و دفاع از حقوق شما در کلیه مراجع قانونی.

امیدواریم؛ مطلب فوق که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه گردیده است مورد مطالعه و استفاده شما قرار گرفته باشد‌. شما می توانید، از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با گروه وکلای نستوه تماس بگیرید.

logo-samandehi