موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

به عنوان متهم بدانید

امکان دارد با توجه به شرایط جامعه و قوانین موجود در مواردی به عنوان متهم در محاکم و یا نزد ضابطان دادگستری حاضر شوید البته الزاماً به عنوان متهم احضار شدن دلیلی بر خلافکار بودن و یا مجرم بودن نمی باشد. به طور مثال این امکان وجود دارد که در اثر یک حادثه رانندگی که منجر به خسارات جانی گردیده است به عنوان متهم در دادسرا و یا نزد مقام قضایی در کلانتری حاضر شوید. شاید این سوالات در ذهن شما تداعی گردد که تفهیم اتهام چیست؟ متهم کیست؟ تفهیم اتهام چگونه است؟ تفهیم ماده 193 قانون آیین دادرسی کیفری چیست؟ تفهیم ماده 194 قانون آیین دادرسی کیفری چیست؟ تفهیم ماده 195 قانون آیین دادرسی کیفری چیست؟ بهترین وکیل دادگاه کیفری در تهران کیست؟ این قبیل سوالات ذهن شما را آشفته می نماید از این رو مقاله ذیل در خصوص به عنوان متهم بدانید توسط گروه وکلای نستوه در موسسه حقوقی دادآوران نستوه برای شما عزیزان به رشته تحریر درآمده است.

در صورتی که در معرض اتهام قرار گرفت توجه داشته باشید که :

۱- بسیار مشاهده گردیده است بسیاری از افراد بدون وجود احضاریه مکتوب و به صرف تلفن در دادسرا و یا نزد ضابط قضایی حاضر شده اند حال آنکه باید توجه داشته باشید در صورت عدم وجود احضاریه مکتوب، نزد مقام قضایی یا ضابط حاضر نشوید یعنی صرف تماس تلفنی یا احضار از هر طریق که در قانون پیش بینی نگردیده است. مطابق مواد ۱۶۹ و ۱۷۰ قانون آیین دادرسی کیفری، احضاریه می بایست مکتوب بوده و به امضا مقام قضایی برسد (دعوتنامه های تنظیم شده از سوی ضابطین فاقد آثارقانونی است)؛ بنابراین عباراتی از قبیل رویه این دادسرا چنین است و رویه اینگونه دادسراها تفاوت دارد، از آگاهی تماس گرفته می شود و... تاثیری در اجرای قانون ندارد.

ساده لوحی و رفتاری غیر حرفه ای خواهد بود اگر قبول امر خلاف قانون را سبب مساعدت مقام قضایی دانسته و تمکین نمایید .

2- بهتر است در ساعات اولیه در محل حاضر شوید و قبل از حضور در دادسرا یا نزد ضابط قضایی یکی از آشنایان شما را همراهی نماید. بهتر است از قبل نسبت به هماهنگی با اشخاصی که می توانند به عنوان کفیل و یا وثیقه گذار در دادسرا حضور یابند اقدام گردد. از مشاوره وکیل دادگستری غافل نباشید و حتی الامکان قبل از حضور اقدام به دریافت مشاوره از وکیل دادگستری نمایید. در صورت نیاز به وکیل دادگستری وکالت دهید و ایشان شما را در دادسرا همراهی نماید و در صورت نیاز برای اعلام وکالت اقدامات لازم بدون فوت وقت انجام پذیرد.

3- پاسخ سوالات را، خودتان بنویسید در صورتی که به هر دلیل امکان نگارش توسط شما وجود نداشته باشد بهتر است قبل از امضا و یا اثر انگشت کلیه صورتجلسه را مطالعه نمایید. مطابق ماده ۱۹۹ قانون آیین دادرسی کیفری اصل بر نگارش پاسخ ها توسط متهم با سواد است. در صورت هرگونه پرسش تقاضا نمایید سوالات به صورت مکتوب در اختیار شما قرار گیرد و شما صرفاً به سوالات مکتوب پاسخ می دهید. به یاد داشته باشید مقام تحقیق مکلف است سوالات را با خط خوش و خوانا در اختیار شما برای پاسخ قرار دهد.

4- مسئولیت دفاع را شخصاً به دلیل بیگناهی خود بر عهده نگیرید. صرفنظر از هر میزان تسلط به قوانین، در مظان اتهام بودن باعث میگردد تمرکز کافی برای امر دفاع نداشته و از این حیث آسیب ببینید، فلذا شایسته است امر دفاع را به یکی از وکلای دادگستری که متخصص در امر دفاع در پرونده های کیفری می باشد واگذار نمایید.

5- چنانچه مقام قضایی حاضر به پذیرش وکیل نباشد، در پاسخ به اولین پرسش به طور مکتوب قید فرمایید: «با توجه به عدم پذیرش وکیل تعیینی، تقاضای همراهی ایشان در جلسه را داشته، تا حضور ایشان از حق سکوت مقرر در ماده ۱۹۷ قانون آیین دادرسی کیفری استفاده مینمایم. ضمناً خاطرنشان میگردد سلب حق همراه داشتن وکیل به موجب تبصره ماده ۱۹۰ قانون آیین دادرسی کیفری تخلف انتظامی درجه ۸ محسوب میگردد»

6- چنانچه مقام قضایی اتهام شما را مشمول تبصره ماده ۴۸ اعلام نمود، مجدداً ضمن اعلام استفاده از حق سکوت تا تعیین وکیل، تقاضای تسهیل دسترسی و ملاقات با وکیل مورد تایید را نمایید.

7- در صورتی که بنا به هر دلیلی قصد پاسخگویی به سوالات را داشته و یا به عنوان وکیل متهم حضور دارید، مانع از طرح هرگونه پرسش پیش از تفهیم اتهام گردید. چرا که به موجب ماده ۱۹۵ قانون آیین دادرسی کیفری، مقام قضایی میبایست ابتدا اقدام به تفهیم اتهام و ادله آن نموده و سپس طرح پرسش نماید. در صورت بی توجهی مقام قضایی به این تذکر، در پاسخ به پرسش مطرح شده، تنها اقدام به مکتوب نمودن همین تذکر نموده خاطرنشان گردید که مطابق ماده ۱۹۶ همان قانون، تخلف از ماده ۱۹۵، موجب محکومیت انتظامی تا درجه ۴ خواهد بود و از پاسخگویی به سوال مطرح شده خودداری نمایید.

8- رعایت مقررات ماده ۱۹۵ مستلزم سه امر است؛ یکم: تفهیم موضوع اتهام؛ به معنی توصیف عنصر مادی جرم (ارتکابی از سوی متهم)، همراه با اوصاف تعیین شده از سوی قانونگذار و با ارائه جزییاتی متعارف از قبیل زمان و مکان وقوع آن است دوم تفهیم عنوان اتهامی؛ از این حیث که موثر در حقوق متهم از قبیل الزامی بودن حضور وکیل یا عدم صلاحیت احتمالی دادسراست و سوم تفهیم دلایل اتهام؛ به وجهی که متهم ادله را به طور کامل فهم نموده، امکان پاسخگویی به آن را داشته باشد، فلذا استناد به شهادت شهود به طور کلی یا گزارش ضابط، بدون ارائه مفاد این دو، تفهیم ادله اتهام محسوب نخواهد شد.

9- هیچ الزامی قانونی دایر بر تحویل داوطلبانه گوشی تلفن همراه وجود نداشته و تنها با دستور مقام قضایی قابل توقیف است، لیکن در این فرض نیز تکلیفی به ارائه رمز گوشی ندارید.

در پایان خاطرنشان میگردد صرفنظر نمودن از حقوق قانونی، هرگز موجب هیچ مساعدتی نگردیده و خصوصاً در دادسراهای خاص، سبب تسهیل تضییع احتمالی حقوق قانونی متهم میگردد.

 

logo-samandehi