موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

تجدیدنظر خواهی از رای دادگاه انقلاب

با سلام و درود بر شما دوستان و همراهان بزرگوار

در این مطلب که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه می گردد، به شرح و بیان یکی از موضوعات حقوقی با عنوان تجدیدنظر خواهی از رای دادگاه انقلاب خواهیم پرداخت. امیدواریم، این مطلب مورد مطالعه و استفاده شما واقع گردد.

بیستر بدانید: وکیل دادگاه تجدیدنظر انقلاب

مواردی که در خصوص تجدیدنظرخواهی از رای دادگاه انقلاب می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • منظور از دادگاه انقلاب چیست؟
  • دادگاه انقلاب صلاحیت رسیدگی به کدام موضوعات را دارد؟
  • مرجع تجدیدنظر از آرای صادره توسط دادگاه انقلاب کجاست؟
  • وکیل تجدیدنظر از آرای دادگاه انقلاب را چگونه تعیین نماییم؟
  • هزینه تجدیدنظر خواهی از رای دادگاه انقلاب چقدر است؟

در صورت نیاز به دریافت مشاوره تخصصی با وکیل دادگاه انقلاب هم اکنون می توانید با وکیل در موسسه حقوقی دادآوران نستوه در ارتباط باشید.

منظور از دادگاه دادگاه انقلاب چیست؟

دادگاه انقلاب پس از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران تشکیل گردید، این دادگاه از مراجع اختصاصی رسیدگی به برخی موضوعات حقوقی و کیفری می باشد. با این توضیح که غالب رسیدگی های این دادگاه در خصوص موضوعات کیفری خواهد بود، البته رسیدگی به دعاوی اصل ۴۹ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران نیز در صلاحیت دادگاه انقلاب قرار دارد.

در حال حاضر بر اساس ماده ۲۹۴ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲ دادگاه انقلاب یکی از محاکم کیفری در سیستم قضایی ایران می باشد. اصولاً دادگاه انقلاب بنا به دستور رئیس قوه قضاییه در مرکز استان تشکیل می گردد، اما این امکان وجود دارد این دادگاه در شهرستان ها نیز تشکیل شود. گفتنی است، دادگاه انقلاب به منظور رسیدگی به برخی از جرائم و موضوعات با حضور یک رئیس و دو مستشار تشکیل می شود و در برخی از جرائم با حضور یک قاضی تشکیل می گردد. همچنین رسیدگی در دادگاه انقلاب تابع تشریفات قانون آیین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲ خواهد بود.

بیشتر بدانید: دادگاه انقلاب

دادگاه انقلاب صلاحیت رسیدگی به کدام موضوعات را دارد؟

در امور حقوقی دادگاه انقلاب صلاحیت رسیدگی به دعاوی اصل ۴۹ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران را دارد و در امور کیفری بنا به صراحت ماده ۳۰۳ قانون آیین دادرسی کیفری صلاحیت رسیدگی به موضوعات ذیل را داراست:

الف . جرائم علیه امنیت داخلی و خارجی، محاربه و افساد فی الارض، بغی، تبانی و اجتماع علیه جمهوری اسلامی ایران یا اقدام مسلحانه یا احراق، تخریب و اتلاف اموال به منظور مقابله با نظام

ب . توهین به مقام بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران و مقام رهبری

پ . تمام جرائم مربوط به مواد مخدر، روانگردان و پیش سازهای آن و قاچاق اسلحه، مهمات و اقلام و مواد تحت کنترل

 ت . سایر مواردی که به موجب قوانین خاص در صلاحیت این دادگاه است.

مرجع تجدیدنظر از آرای صادره توسط دادگاه انقلاب کجاست؟

به منظور دستیابی به پاسخ این پرسش می بایست به مواد ۴۲۷ و ۴۲۸ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲ مراجعه نمود. بر اساس متن مواد فوق مرجع رسیدگی تجدیدنظر از آرای صادره توسط دادگاه انقلاب بر حسب مورد می تواند دادگاه تجدیدنظر استان یا دیوان عالی کشور باشد. با این توضیح که، چنانچه مجازات جرمی سلب حیات، قطع عضو، حبس ابد و یا تعزیر درجه ۱ تا ۳ و جنایات عمدی علیه تمامیت جسمانی که میزان دیه آن ها نصف دیه کامل یا بیش از آن است و جرائم سیاسی و مطبوعاتی مرجع تجدیدنظر آن دیوان عالی کشور است. در سایر موارد مرجع تجدیدنظر دادگاه تجدیدنظر استان خواهد بود.

بنابراین، در صورتی که جرائم مربوط به دادگاه انقلاب دارای یکی از مجازات های فوق باشد، مرجع تجدیدنظر از آرای صادره توسط دادگاه انقلاب دیوان عالی کشور خواهد بود. در سایر موارد دادگاه تجدیدنظر استان مرجع صالح به حساب می آید. برای مثال، رسیدگی به اتهام محاربه و افساد فی الارض در صلاحیت دادگاه انقلاب اسلامی می باشد. همانطور که می دانید، مجازات قانونی جرم مزبور بر حسب انتخاب قاضی می تواند اعدام، صلب، قطع عضو یا نفی بلد باشد. با توجه به نوع مجازات جرم مذکور مرجع صالح به منظور رسیدگی تجدیدنظر در خصوص این جرم  دیوان عالی کشور خواهد بود.

بیشتر بدانید: تحلیل حقوقی ماجرای خانم ز.ا. ا

مطلب آخری که باید در این نوشتار به آن پرداخته شود اینکه:

وکیل تجدیدنظر از آرای دادگاه انقلاب را چگونه انتخاب نماییم؟

در پاسخ خواهیم گفت، همانطور که در صدر این نوشتار گفتیم؛ دادگاه انقلاب از مراجع اختصاصی محسوب شده و صلاحیت رسیدگی به جرایم خاصی را برعهده دارد‌. به واقع؛ اصل بر این است که دادگاه انقلاب صلاحیت رسیدگی به هیچ موضوعی را ندارد، مگر موضوعاتی که به موجب قانون رسیدگی به آن در صلاحیت دادگاه انقلاب قرار گرفته است.

 از این جهت نحوه دفاع در پرونده های مربوط به دادگاه انقلاب نیازمند داشتن تجربه و تخصص در موضوعات خاص می باشد. تجربه وکالتی ما می گوید؛ این امکان وجود دارد، وکیلی سالها وکالت اشخاص مختلف در دادگستری را عهده دار باشد، اما تعداد وکالت و مداخله وی در پرونده های  مربوط به دادگاه انقلاب از عدد  انگشتان یک دست نیز فراتر نرفته باشد.

اصولاً چنین وکیلی از تجربه و تخصص کافی به منظور دفاع در جلسات رسیدگی دادگاه انقلاب برخوردار نمی باشد. (البته همیشه اینگونه نیست) به این دلیل،؛ پیشنهاد می کنیم، پیش از هر گونه اقدام حقوقی یا قضایی در رسیدگی های مربوط به دادگاه انقلاب با گروه وکلای نستوه تماس بگیرید. گروه وکلای نستوه متشکل از وکلای مجرب و متخصص عضو کانون وکلای دادگستری مرکز همواره آماده و مشتاق است در پرونده های مربوط به دادگاه انقلاب و تجدید نظر از آرای صادره از دادگاه انقلاب به عنوان مشاور یا وکیل در کنارتان باشد. برخی از خدمات حقوقی گروه وکلای نسوه در خصوص رسیدگی های مربوط به دادگاه انقلاب و تجدید نظر از آرای صادره توسط دادگاه انقلاب به شرح ذیل خواهد بود:

بررسی دقیق اسناد و مدارک شما و ارائه مشاوره تخصصی؛ اخذ وکالت به منظور مطالعه پرونده و متعاقباً  تنظیم لایحه دفاعی یا اعتراضی توسط وکلای متخصص؛ قبول وکالت به منظور دفاع از حقوق قانونی شما در رسیدگی های مربوط به دادگاه انقلاب اسلامی و یا اعتراض نسبت به آرای صادره توسط دادگاه انقلاب

امیدواریم؛  مطلب فوق که توسط تیم تحریریه گروه وکلای تنظیم و ارائه گردید مورد مطالعه و استفاده شما واقع شده باشد. شما می توانید از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با گروه وکلای این نستوه تماس بگیرید.

logo-samandehi