موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

تحصیل مال از طریق نامشروع

شاید خیلی از شما خوانندگان گرامی، تا به حال  جرمی تحت عنوان تحصیل مال از طریق نامشروع را شنیده باشید. این جرم از جرائم متدوال و مبتلابه در جامعه می باشد که به دلیل گستردگی در تعریف و مصادیق، افعال بسیاری را در بر میگیرد.

بیشتر بدانید: وکیل تحصیل مال نامشروع

مواردی که در خصوص تحصیل مال از طریق نامشروع می بایست مد نظر قرار گیرد عبارت است از

  • تحصیل مال از طریق نامشروع چیست؟
  • تحصیل مال از طریق نامشروع چگونه محقق می شود؟
  • مجازات جرم تحصیل مال از طریق نامشروع چیست؟
  • شرایط ارتکاب جرم تحصیل مال از طریق نامشروع چیست؟
  • مجازات معاونت در جرم تحصیل مال از طریق نامشروع چیست؟
  • بهترین وکیل جرم تحصیل مال از طریق نامشروع کیست؟

قبل از هر اقدام بهتر است با وکیل متخصص در خصوص موضوع خود مشاوره تخصصی دریافت نمایید. از این رو موسسه حقوقی دادآوران نستوه آماده ارائه خدمات حقوقی به شما عزیزان بی واسطه می باشد.

جرم تحصیل مال از طریق نامشروع چیست؟   

بر اساس ماده ۲ قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشا و اختلاس و کلاهبرداری مصوب ۱۳۶۴ و اصلاحی ۱۳۶۷ تعریف جرم تحصیل مال از طریق نامشروع به شرح زیر است:

«هرکس به نحوی از انحاء امتیازاتی را که به اشخاص خاص به جهت داشتن شرایط مخصوص تفویض می‌گردد نظیر جواز صادرات و واردات و آنچه عرفاً موافقت اصولی گفته می‌شود در معرض خرید و فروش قرار دهد و یا از آن سوءاستفاده نماید و یا در توزیع کالاهایی که مقرر بوده، طبق ضوابطی توزیع نماید مرتکب تقلب شود و یا به طور کلی مالی یا وجهی تحصیل کند که طریق تحصیل آن فاقد مشروعیت قانونی بوده است، مجرم محسوب و علاوه بر رد اصل مال به مجازات سه ماه تا دو سال حبس و یا جریمه نقدی معادل دو برابر مال به دست آمده محکوم خواهد شد.»

عنصر قانونی جرم تحصیل مال از طریق نامشروع چیست؟

عنصر قانونی جرم تحصیل مال از طریق نامشروع، ماده 2 قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشاء، اختلاس و کلاهبرداری می باشد. همچنین ماده ۹ قانون الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به موافقت‌ نامه ارتقای حمایت و تضمین سرمایه ‌داری فی ‌مابین کشورهای عضو کنفرانس اسلامی مصوب ۱۹/۷/۷۲ نیز می تواند موید توجه ویژه قانونگذار به جرم تحصیل مال از طریق نامشروع باشد که مقرر می‌دارد:

« سرمایه‌گذار ملزم به رعایت قوانین و مقررات جاری کشور میزبان بوده و بایستی از کلیه اعمالی که موجب بر هم زدن نظم عمومی یا اخلاقیات‌ جامعه و لطمه بر منافع عمومی باشد، خودداری نماید. سرمایه‌گذار همچنین باید از اجرای اقدامات تحدیدی و انحصارگرانه و کوشش جهت کسب سود از طرق نامشروع خودداری نمایند».

بیشتر بدانید: نمونه شکایت انتظامی از قاضی

عنصر مادی جرم تحصیل مال از طریق نامشروع چیست؟

رکن مادی جرم تحصیل مال از طریق، عبارت است از افعالی نظیر خرید و فروش امتیازات خاص نظیر تحصیل مال از موافقت اصولی، جوازها نظیر جواز صادرات و واردات، یا سوءاستفاده از این امتیازات یا تقلب در توزیع کالای مقرر یا کسب هر نوع مالی به نحو غیر قانونی و نامشروع می باشد. همانطور که میبینید، این ماده به واسطه عدم احصاء مصادیق، دارای قابلیت تفسیر موسع بوده و می تواند طیف وسیعی از افعال و اعمال ارتکابی را در بر بگیرد.

بیشتر بدانید: دادسرا امور بین الملل

مجازات جرم تحصیل مال از طریق نامشروع چیست؟

مجازات جرم تحصیل مال از طریق نامشروع موارد زیر است:

  1.  رد مال که جز مجازاتهای اصلی است
  2. حبس از سه ماه تا دو سال حبس و یا جریمه نقدی معادل دو برابر مال به دست آمده .

بنابراین برای تعیین مجازات تحصیل مال از طریق نامشروع، قاضی بین انتخاب مجازات حبس یا جزای نقدی معادل دو برابر مال به دست آمده مخیر می باشد.

شرایط ارتکاب جرم تحصیل مال از طریق نامشروع چیست؟

شرط اصلی جرم تحصیل مال از طریق نامشروع همان «به دست آوردن هر گونه مال یا امتیازی است که نحوه تحصیل آن غیر قانونی و غیر شرعی باشد».

جرم تحصیل مال از طریق نامشروع می تواند توسط هر شخص حقیقی یا حقوقی، یا کارمند دولت یا نظامی یا هر فرد عادی باشد. موضوع این جرم مال است، مال شامل اموال منقول یا غیرمنقول، پول نقد، امتیاز، سهام، چک، سفته یا هر چیز دیگری باشد که مالیت داشته و به آن مال گفته می شود.

جرم تحصیل مال از طریق نامشروع، می تواند علیه هر شخص حقیق یا حقوقی ارتکاب یابد. مساله حائز اهمیت در مورد این جرم این است که مال موصوف بایستی در ملکیت شخص بزه دیده قرار داشته باشد یا به طریق قهری مانند ارث به او رسیده باشد. ثانیاً به دست آوردن مال توسط مجرم بایستی از طریق غیر قانونی و غیر شرعی باشد. دامنه شمول غیر شرعی بودن به دست آوردن مال بسیار گسترده بوده و می تواند حتی طرق مذموم و غیر اخلاقی «مانند اغفال کودک و گرفتن مال وی» را تحت شرایط جرم تحصیل مال از طریق نامشروع دانست.

بیشتر بدانید: نمونه شکایت از معاون دادستان

آیا شروع به تحصیل مال نامشروع جرم است؟

مطابق رأی وحدت رویه شماره ۶۳۵- ۸/۴/۱۳۷۸ هیئت عمومی دیوان‌عالی کشور «شروع به جرم در صورتی جرم و قابل مجازات است که در قانون پیش‌بینی و به آن اشاره شده باشد … و در غیر موارد مذکور به جهت عدم تصریح در قانون، جرم نبوده مگر آنکه عمل انجام شده جرم باشد». بنابراین و با توجه به عدم جرم انگاری شروع به جرم «تحصیل مال از طریق نامشروع» نمی توان شروع به این چرم را قابل مجازات دانست، مگر آنکه اقدامات انجام شده خود مستقلاً دارای عنوان مجرمانه باشد که در اینصورت مرتکب به مجازات همان اقدامات محکوم خواهد شد.

معاونت در جرم تحصیل مال از طریق نامشروع چگونه است؟

معاون در جرم در عملیات اجرایی جرم دخالتی ندارد و عمل وی می تواند با تهدید و تطمیع یا تحریک به ارتکاب جرم و یا با وسیله و فریب یا سوءاستفاده از قدرت و یا تهیه وسایل ارتکاب جرم یا ارائه طریق ارتکاب جرم محقق می‌گردد. برای تحقق معاونت در جرم «تحصیل مال» وحدت قصد و تقدم یا اقتران زمانی بین رفتار معاون و مرتکب جرم شرط است و چنانچه فاعل اصلی جرم، جرمی شدیدتر از آنچه مقصود معاون بوده است مرتکب شود، معاون مجازات معاونت در جرم خفیف‌ تر محکوم می‌شود.

بیشتر بدانید: نحوه طرح شکایت در دادسرا

وکیل تحصیل مال از طریق نامشروع کیست؟

برای اخذ کاملترین خدمات حقوقی در زمینه جرم تحصیل مال از طریق نامشروع، با وکلای متخصص جرم تحصیل مال از طریق نامشروع موسسه حقوقی دادآوران نستوه تماس بگیرید.

logo-samandehi