موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

تصرف عدوانی پارکینگ آپارتمان

سلام بر شما دوستان و همراهان همیشگی.

در این مطلب که توسط تیم تحریریه "گروه وکلای نستوه" تنظیم و ارائه می گردد، به شرح و بیان یکی از موضوعات مهم آپارتمان نشینی با عنوان تصرف عدوانی پارکینگ آپارتمان و چگونگی رفع آن خواهیم پرداخت.

قبل از شروع بحث اصلی لازم است بگوییم، "گروه وکلای نستوه" متشکل از وکلای مجرب و متخصص عضو کانون وکلای دادگستری مرکز همواره آماده و مشتاق است به عنوان وکیل یا مشاور حقوقی در کنارتان باشد.

سعی کنید، پیش از هر اقدام حقوقی یا قضایی با مراجعه به دفاتر وکلای رسمی عضو کانون وکلای دادگستری از نظریات مشورتی و تخصصی آنان بهره مند شوید. در طول دوران وکالت خود بارها مشاهده کرده ایم، مراجعه کنندگانی ابتدا بر اساس اطلاعات محدود و در بیشتر مواقع اشتباه خود، به طرح دعوی کمر همت می بندند و متعاقباً وقتی که چالش ها و گرفتاری های حقوقی و قضایی گریبانشان را می گیرد به این صرافت می افتند که باید به وکیل دادگستری مراجعه نمایند! در اکثر مواقع چنین مراجعت هایی "نوش دارو پس ازمرگ سهراب" است.

چرا که، دعوی و مسیر ورود به دادرسی از ابتدا بر مبنای غیر علمی و اشتباه پایه گذاری شده است، به نحوی که به اصطلاح دیگر کار از کار گذشته و از دست وکیل حرفه ای دادگستری نیز اقدام موثری ساخته نیست. خوب است بدانید، در بسیاری از موارد این چنینی حق شخصی که به طور خودسرانه و از روی ناآگاهی به دادگستری مراجعه نموده بود به طور کلی ضایع و غیر قابل احقاق خواهد بود. در مواردی هم، روند طرح دادرسی و مراجعه به دادگستری می بایست از ابتدا کلید زده شود که خود مستلزم صرف هزینه و وقت دوباره خواهد بود.

موضوع تصرف پارکینگ آپارتمان در مواردی ظهور و بروز می نماید که آپارتمان ها دارای پارکینگ اختصاصی باشند و ربطی به پارکینگ مشاعی ندارد.

با گفتن مطالب بالا، از شما همراهان بزرگوار دعوت می شود در ادامه با ما همراه باشید. این مطلب با موضوع تصرف عدوانی پارکینگ آپارتمان و چگونگی رفع آن توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه می گردد. امیدواریم این نوشتار مورد مطالعه و استفاده شما قرار گیرد.

مواردی که در خصوص شکایت از متصرف پارکینگ می بایست مورد نظر قرار گیرد عبارت است از

  • دعوی رفع تصرف عدوانی پارکینگ آپارتمان چگونه است؟
  • شکایت تصرف عدوانی پارکینگ آپارتمان چگونه است؟
  • در صورت تصرف پارکینگ آپارتمان توسط همسایه چه باید کرد؟
  • نمونه شکایت تصرف پارکینگ آپارتمان چگونه است؟

بهتر است، پیش از هر گونه اقدام حقوقی و قضایی با وکیل رسمی عضو کانون وکلای دادگستری مشورت نماییم. این مشورت می تواند، بهترین اندوخته و سرمایه گذاری به منظور طی کردن مسیر طولانی و سخت احقاق حق در دادگستری باشد از اینرو می توانید در صورت وجود هرگونه نیاز به مشاوره و اعطای وکالت با وکیل در موسسه حقوقی دادآوران نستوه در ارتباط باشید.

خوب می دانیم، جمعیت و زندگی شهر نشینی روز به روز در حال گسترش و افزایش است. این امر خود باعث می گردد، فضاهای خالی و خانه های کلنگی جای خود را به برج های بلند با آپارتمان های متعدد بدهد، با بیشتر شدن این روند نیاز به آشنایی با مقررات زندگی آپارتمان نشینی نیز بیستر احساس شده و به نوعی امری اجتناب ناپذیر به حساب خواهد آمد. در واقع، در برخی مواقع این امکان وجود دارد، رفتاری از روی عدم اطلاع و ناآگاهی از مقررات قانونی صورت گیرد که بعد ها تبعات سنگینی از حیث حقوقی و کیفری ایجاد نماید. یکی از مواردی که در زندگی آپارتمان نشینی بسیار به چشم می خورد اختلافات ساکنین آپارتمان در استفاده از فضاهای خالی پارکینگ ساختمان خواهد بود. یکی از این رفتارها تصرف نامشروع و بدون اذن مالک پارکینگ است که در ادامه به بررسی نکات مربوط به آن خواهیم پرداخت.

۱ . اصولاً مالکیت پارکینگ در یک مجتمع یا برج مسکونی وابسته به مالکیت واحد های آپارتمان آن خواهد بود. به تعبیر ساده، در صورتی که واحد آپارتمان دارای پارکینگ مخصوص به خود باشد، با انتقال آن آپارتمان، مالکیت پارکینگ نیز به خریدار آپارتمان منتقل می گردد. سوال مناسب اینکه، از کجا باید دانست کدام پارکینگ متعلق به کدام آپارتمان می باشد؟ در پاسخ باید گفت، در صورتی که آپارتمان دارای سند مالکیت باشد این موضوع در سند مالکیت قید می گردد. اما چنانچه آپارتمان فاقد سند مالکیت باشد، به منظور دانستن اینکه کدام پارکینگ متعلق به کدام آپارتمان می باشد می بایست به صورت مجلس تفکیکی آن ساختمان مراجعه نمود.

۲ ‌. مورد بعدی اینکه، قرار دادن خودرو یا هر شئ دیگر در پارکینگ متعلق به دیگری ممنوع می باشد. در صورتی که چنین رفتاری بدون کسب اجازه از سوی مالک پارکینگ انجام شود می تواند ضمانت اجراهای حقوقی و کیفری را متوجه مرتکب نماید. توضیح اینکه، اگر شخصی بدون اذن و اجازه از سوی مالک اقدام به قرار دادن خودرو یا هر شئ دیگری در پارکینگ نماید، متعاقباً مالک می تواند با مراجعه به دادگستری علاوه بر اینکه متصرف را مجبور به رفع تصرف نماید، اجرت المثل ایام تصرف را نیز از وی مطالبه کند.

برای رفع تصرف دو راهکار حقوقی و کیفری وجود دارد. راهکار کیفری بدین صورت است، مالک می تواند با مراجعه به دادسرای عمومی و انقلاب متصرف را تحت تعقیب کیفری قرار دهد. برای این منظور می بایست، شکوائیه ای تنظیم و ادله مربوط به تصرفات غیر قانونی طرف مقابل و دلایل مربوط به مالکیت تقدیم مرجع قضایی گردد. البته امروزه، ثبت شکوائیه از طریق دفاتر خدمات الکترونیک قضایی نیز ممکن می باشد. مستند قانونی طرح شکایت کیفری با عنوان تصرف عدوانی ماده ۶۹۰ بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی می باشد. دقت کنید، جهت طرح شکایت کیفری با عنوان مزبور شاکی می بایست مالک ملک مورد تصرف باشد، در صورت فقدان سند مالکیت شکایت کیفری راه به جایی نخواهد برد. در صورتی که شرایط قانونی به منظور پذیرش شکایت کیفری جمع باشد، مرجع رسیدگی کننده ضمن تعیین مجازات قانونی برای مرتکب وی را مجبور به رفع تصرف و اعاده وضع به حال سابق خواهد نمود.

راهکار بعدی تقدیم دادخواست حقوقی است. در واقع، مالک پارکینگ می تواند با تقدیم دادخواست حقوقی به مرجع صالح، حقوق قانونی خود را استیفاء نماید.

مالک برای این منظور می تواند، بر حسب مورد اقدام به طرح دو دعوی نماید. در صورتی که دارای سند مالکیت باشد، می تواند دعوی خلع ید طرح نماید. همچنین هم در مورد مذکور و هم در خصوص موردی که سند مالکیت ندارد می تواند اقدام به طرح دعوی رفع تصرف عدوانی حقوقی نماید. البته در تمانی این موارد مطالبه اجرت المثل ایام تصرف نیز ممکن خواهد بود.

لازم است بیان کنیم، طرح و دفاع در هر یک از دعاوی فوق مستلزم داشتن تجربه و تبحر کافی می باشد. به طور کلی دعاوی مربوط به آپارتمان نشینی دارای نکات و ظرایف حقوقی بسیاری است که دعاوی مربوط به "رفع تصرف عدوانی از پارکینگ آپارتمان" نیز از قاعده گفته شده مستثنی نمی باشد.

"گروه وکلای نستوه" همواره آماده و مشتاق است در کلیه دعاوی مربوط به رفع تصرف عدوانی از پارکینگ آپارتمان به عنوان وکیل یا مشاور در کنارتان باشد. امیدواریم، مطلب بالا که توسط تیم تحریریه "گروه وکلای نستوه" تنظیم و ارائه گردیده است مورد مطالعه و استفاده شما بزرگواران قرار گرفته باشد.

logo-samandehi