موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

تغییر رای در دیوانعالی کشور

دیوانعالی کشور، عالیترین مرجع قضایی کشور است که وظیفه آن نظارت بر اجرای قانون در محاکم و ایجاد وحدت رویه می باشد. از وظایف دیگر این مرجع می توان به رسیدگی به تخلفات رییس جمهور اشاره کرد، همچنین مرجع تجدید نظر خواهی از آرا دادگاه های کیفری یک و دادگاه های انقلاب و غیره در موارد مقرر قانونی، دیوانعالی کشور می باشد.

مواردی که در خصوص تغییر رای در دیوان عالی کشور می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

 • تغییر رای در دیوان عالی کشور چگونه است؟
 • شرایط تغییر رای در دیوان عالی کشور چگونه است؟
 • نحوه تغییر رای در دیوان عالی کشور چگونه است؟
 • وکیل تغییر رای در دیوان عالی کشور چه کسی است؟
 • برای تغییر رای در دیوان عالی کشور چه باید کرد؟

مقاله پیش رو برای علاقه مندان توسط موسسه حقوقی دادآوران نستوه به اشتراک گذاشته شده است ضمن مطالعه آن در صورت وجود هرگونه سوال می توانید هم اکنون با ما در ارتباط باشید.

دیوانعالی کشور چه بخش هایی دارد؟

1- هیئت عمومی شعب حقوقی متشکل از رئیس دیوان و روسای شعب حقوقی دیوان است و موضوعا به احکام اصراری دادگاه‌های تالی در موارد حقوقی رسیدگی می‌کند.

2- هیئت عمومی شعب کیفری با حضور رئیس دیوان و روسای شعب کیفری تشکیل شده و به احکام اصراری دادگاه‌های تالی کیفری در خصوص مسائل جزائی رسیدگی می‌کند.

3- هیئت عمومی وحدت رویه دیوانعالی کشور که به منظور ایجاد وحدت رویه نسبت به آرا و احکام معارض اصداری از شعب دیوانعالی و احکام متناقض محاکم ایجاد شده و با حضور رئیس دیوان، روسا و مستشاران کلیه شعب حقوقی و کیفری تشکیل می‌گردد. آرای صادره از سوی این هیئت برای کلیه مراجع قضائی کشور لازم الاتباع است.

وظایف دیوانعالی کشور چیست؟

ازوظایف دیوانعالی کشور می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ایجاد وحدت رویه.
 • رسیدگی به تخلفات رییس جمهور.
 • مرجع تجدید نظرخواهی از آرای دادگاه کیفری 1 و سایر محاکم به موجب قانون مثل دادگاه نظامی یک.
 • نظارت بر حسن اجرای قوانین در دادگاه ها.
 • رسیدگی به موارد اعاده دادرسی.
 • رسیدگی به موارد اعمال ماده 477 قانون آیین دادرسی کیفری.

کیفیت رسیدگی در دیوانعالی کشور چگونه است؟

دیوان عالی کشور در تهران مستقر است و شعب آن از رئیس و دو مستشار تشکیل می شود و دیوان‌عالی کشور به تعداد لازم، عضو معاون دارد که می‌توانند وظایف مستشار یا رئیس را برعهده‌‌ گیرند.

جهات فرجام خواهی کیفری عبارتند از:

الف - ادعای عدم رعایت قوانین مربوط به تقصیر متهم و مجازات قانونی او

ب - ادعای عدم رعایت اصول دادرسی با درجه ای از اهمیت منجر به بی اعتباری رای دادگاه
پ - عدم انطباق مستندات با مدارک موجود در پرونده

جهات اعاده دادرسی حقوقی نیز در ماده 436 قانون آیین دادرسی مدنی وجود دارد. همچنین در ماده 477 قانون آیین دادرسی کیفری، نوعی از اعتراض به رای به دلیل ((خلاف شرع بین)) بودن وجود دارد که در صلاحیت دیوانعالی کشور می باشد.

رای در دیوانعالی کشور چگونه تغییر می کند؟

پس از ارجاع موضوع اعتراض به دیوانعالی کشور، این مرجع شروع به رسیدگی نموده که غالباً حضوری نبوده و بدون دعوت از طرفین انجام می پذیرد.

 • اگر پس از بررسی دیوان در رای اشکالی نبیند، رای را تایید نموده و به دادگاه صادر کننده  ارسال میکند.
 • اگر عملی که محکوم علیه به اتهام ارتکاب آن محکوم شده به فرض ثبوت، جرم نبوده یا به لحاظ شمول عفو عمومی و یا سایر جهات قانونی متهم قابل تعقیب نباشد، رای صادره نقض بلا ارجاع می شود.
 • -اگر رای صادره از نوع قرار و یا حکمی باشد که به علت ناقص بودن تحقیقات نقض شده است، برای رسیدگی مجدد به دادگاه صادر کننده رای ارجاع می شود.
 •  اگر رای به علت عدم صلاحیت ذاتی دادگاه نقض شود، پرونده به مرجعی که دیوان عالی کشور، صالح تشخیص می دهد، ارسال می شود و مرجع مذکور مکلف به رسیدگی است.
 •  در سایر موارد، پس از نقض رای، پرونده به دادگاه هم عرض ارجاع می شود.

بر اساس ماده 470 قانون آیین دادرسی کیفری، مرجع رسیدگی پس از نقض رای در دیوان عالی کشور به شرح زیر اقدام می کند:

الف- در صورت نقض رای به علت ناقص بودن تحقیقات، باید تحقیقات مورد نظر دیوان عالی کشور را انجام دهد و سپس مبادرت به صدور رای کند.

ب - در صورت نقض قرار و ضرورت رسیدگی ماهوی، باید از نظر دیوان عالی کشور متابعت نماید و در ماهیت، رسیدگی و انشای حکم کند، مگر آنکه پس از نقض، جهت تازه ای برای صدور قرار حادث شود.

پ - در صورت نقض حکم در غیر موارد مذکور، دادگاه می تواند بر مفاد رای دادگاه قبلی اصرار کند. چنانچه این حکم مورد فرجام خواهی واقع شود و شعبه دیوان عالی کشور پس از بررسی، استدلال دادگاه را بپذیرد، حکم را ابرام می کند و در غیر این صورت، پرونده در هیات عمومی شعب کیفری مطرح می شود. هرگاه نظر دادگاه صادر کننده رای مورد تایید قرار گیرد، رای ابرام می شود و درصورتی که نظر شعبه دیوان عالی کشور را تایید کند، حکم صادره نقض و پرونده به شعبه دیگر دادگاه ارجاع می شود. دادگاه مزبور بر اساس استدلال هیات عمومی دیوان عالی کشور، حکم صادر می‏ کند. این حکم قطعی و غیر قابل فرجام است.

شما می توانید با موسسه حقوقی دادآوران نستوه جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تغییر رای در دیوانعالی کشور یا سایر موضوعات حقوقی و کیفری با برترین وکلای متخصص موسسه حقوقی دادآوران نستوه تماس بگیرید.

logo-samandehi