موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

جرائم رایانه ای علیه عفت و اخلاق عمومی

جرائم علیه عفت و اخلاق عمومی، هر جرمی است که اخلاق و پاکدامنی را هدف قرار داده و به تضعیف یا زوال آن بیانجامد.

با رواج رایانه ها و اینترنت انوع جدیدی از جرایم علیه عفت و اخلاق عمومی به وجود آمدند که در بستر رایانه و اینترنت ایجاد شدند.

هنجار شکنی و ارتکاب جرم در این بسترها بسیار ساده تر و سهلتر بود  و تأثیر بیشتری بر تمامی گروه ها می گذاشت و تعداد بیشتری را نیز تحت تاثیر قرار می داد، از این رو قانونگذار جرائم اخلاقی در حیط رایانه را جرم انگاری نموده و برای آن مجازات های سنگینی در نظر گرفته است.

 • مجازات جرایم علیه عفت و اخلاق عمومی چیست؟
 • هزینه شکایت در دادسرای جرایم رایانه ای چقدر است؟
 • فیشینگ چیست؟

جرائم علیه عفت عمومی  ریانه ای است؟

بر اساس قانون جرائم رایانه ای اعمال زیر در حیطه عفت و اخلاق عمومی جرم انگاری شده است بدین شرح که:

ماده۱۴ قانون مورد اشاره مقرر نموده است هرکس به وسیله سیستم های رایانه ای یا مخابراتی یا حامل‌های داده محتویات مستهجن را تولید، ارسال، منتشر، توزیع یا معامله کند  یا به قصد ارسال یا انتشار یا تجارت تولید یا ذخیره یا نگهداری کند، به حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج تا چهل میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

تبصره ۱ ـ ارتکاب اعمال فوق در خصوص محتویات مبتذل موجب محکومیت به حداقل یکی از مجازات های فوق می شود. محتویات و آثار مبتذل به آثاری اطلاق می گردد که دارای صحنه ها و صور قبیح باشد.

تبصره ۲ ـ هرگاه محتویات مستهجن به کمتر از ده نفر ارسال شود، مرتکب به یک تا پنج میلیون ریال جزای نقدی محکوم خواهد شد.

تبصره ۳ ـ چنان چه مرتکب اعمال مذکور در این ماده را حرفه خود قرار داده باشد یا بطور سازمان‌ یافته مرتکب شود، چنانچه مفسد فی‌الارض شناخته نشود، به حداکثر هر دو مجازات مقرر در این ماده محکوم خواهد شد.

تبصره ۴ ـ محتویات مستهجن به تصویر، صوت یا متن واقعی یا غیرواقعی اطلاق می شود که بیانگر برهنگی کامل زن یا مرد یا اندام تناسلی یا آمیزش یا عمل جنسی انسان است.

همچنین ماده ۱۵ این قانون مقرر نموده است که هرکس از طریق سیستم های رایانه ای یا مخابراتی یا حامل های داده مرتکب اعمال زیر شود، به ترتیب زیر مجازات خواهد شد:

الف) چنانچه به منظور دستیابی افراد به محتویات مستهجن، آنها را تحریک یا ترغیب یا تهدید یا تطمیع کند یا فریب دهد یا شیوه دستیابی به آنها را تسهیل کند یا آموزش دهد، به حبس از نود و یک روز تا یک سال یا جزای نقدی از پنج تا بیست میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم می شود.

ارتکاب این اعمال در خصوص محتویات مبتذل موجب جزای نقدی از دو تا پنج میلیون ریال است.

ب) چنانچه افراد را به ارتکاب جرائم منافی عفت یا استعمال مواد مخدر یا روان گردان یا خودکشی ‎ یاانحرافات جنسی یا اعمال خشونت آمیز تحریک یا ترغیب یا تهدید یا دعوت کند یا فریب دهد یا شیوه ارتکاب یا استعمال آنها را تسهیل کند یا آموزش دهد، به حبس از نود و یک روز تا یک سال یا جزای نقدی از پنج تا بیست میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم می شود.

و تبصره همین ماده مقرر نموده است که مفاد ماده ۱۵ و ماده ۱۴ شامل آن دسته از محتویاتی نخواهد شد که برای مقاصد علمی یا هر مصلحت عقلایی دیگر تهیه یا تولید یا نگهداری یا ارائه یا توزیع یا انتشار یا معامله می‌ شود.

مصادیق جرائم علیه عفت و اخلاق عمومی رایانه ای چیست؟

 • انتشار صوت و تصویری و فیلم و متون غیر اخلاقی
 • فاحشه گری از طریق رایانه
 • قوادی رایانه ای
 • ترویج انحرافات جنسی و فراهم کردن بستر انجام آن
 • هرزه نگاری یا همان پورنوگرافی کودکان و بزرگ سالان
 • برده داری جنسی و ترویج آن
 • ترویج روابط جنسی خارج از چارچوب ازدواج یا روابط نامتعارف
 • قاچاق جنسی

آیا افساد فی الارض رایانه ای ممکن است؟

بله، چنانچه اقدامات فوق در گستره وسیع باعث انحراف و ترویج بی حیایی و روابط غیر شرعی گردد، با رعایت مقررات و وجود دیگر شرایط می تواند عنوان افساد فی الارض را داشته باشد.

مرجع ویژه رسیدگی به جرائم علیه عفت و اخلاق عمومی کدام است؟

دادسرای ویژه جرائم رایانه ای، مرجع تخصصی انجام تحقیقات مقدماتی این جرائم است. لکن اگر جرم افساد فی الارض یا از جرائمی باشد که رسیدگی به آن در صلاحیت دادگاه کیفری یک است، پرونده توسط این دادگاه رسیدگی می گردد.

logo-samandehi