موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

جرایم اقتصادی کارکنان دولت

جرایم اقتصادی کارکنان دولت

با سلام و درود بر شما دوستان و همراهان گرامی

در مطلب پیش رو که توسط تیم تحریریه  گروه وکلای نستوه  تنظیم و ارائه می شود، به بررسی یکی از موضوعات حقوق کیفری تحت عنوان جرایم اقتصادی کارکنان دولت خواهیم پرداخت. 

همانگونه که مستحضر می باشید دادسرای کارکنان دولت و یا دادسرای ناحیه 28 در تهران واقع است و به جرایم کارکنان دولت رسیدگی می کند. کارکنان دولت می تواند شامل قضات و دیگر کارمندان دولتی باشند. 

در صورتی که تا انتهای این مطلب همراه تیم تحریریه گروه وکلای نستوه باشید به پاسخ پرسش های زیر دست خواهید یافت.

1-  کارکنان دولت چه کسانی هستند؟

2- منظور از جرایم اقتصادی کارکنان دولت چیست؟

3- انجام تحقیقات مقدماتی در مورد جرائم اقتصادی کارکنان دولت در صلاحیت کدام دادسرا است؟

4- در پرونده‌های مربوط به جرایم اقتصادی کارکنان دولت وکیل خود را چگونه انتخاب کنیم؟

5- بهترین وکیل دادگاه کارکنان دولت کیست؟

6- منظور از کارکنان دولت چه کسانی هستند؟ 

مطلب مرتبط: وکیل دادسرای کارکنان دولت

به منظور پاسخ به این پرسش باید به مقررات قانون آیین دادرسی کیفری مصوب سال ۱۳۹۲ مراجعه نمود. در مواد ۳۰۷ و ۳۰۸ قانون آیین دادرسی کیفری رسیدگی به اتهامات برخی از مقامات دولتی در صلاحیت مراجع کیفری تهران یا مرکز استان محل وقوع جرم قرار داده شده است. به نظر می رسد، منظور از کارکنان دولت که به پرونده های کیفری آنها در مراجع تخصصی مربوط به کارکنان دولت رسیدگی می‌شود، مقامات اسم برده شده در مواد ۳۰۷ و ۳۰۸  قانون پیش گفته باشد.

مطلب مرتبط:  دادسرا کارکنان دولت

بر اساس مواد فوق رسیدگی به اتهامات (روسای قوای سه گانه و معاونان و مشاوران آن، رئیس و اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام، اعضای شورای نگهبان، نمایندگان مجلس و خبرگان رهبری، وزیر و معاونان وزیر، دارندگان پایه قضایی، رئیس و دادستان دیوان محاسبات، سفیران، استانداران، فرمانداران مراکز استان و جرایم عمومی افسران نظامی و انتظامی از درجه سرتیپ بالاتر و یا دارای درجه سرتیپ دومی شاغل در محل‌های سرلشکری یا فرماندهی تیپ مستقل، مدیران کل اطلاعات استان ها) در صلاحیت مراجع قضایی استان تهران است. در هر صورت مراجع قضایی کیفری تهران جرایم ارتکابی مقامات فوق رسیدگی می نماید. در این خصوص در ادامه مطلب بیشتر توضیح خواهیم داد.

از طرف دیگر به موجب مقررات ماده ۳۰۷ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب سال ۱۳۹۲ رسیدگی به اتهامات مقامات زیر در صلاحیت مراجع کیفری مرکز استان محل وقوع جرم است. این مقامات عبارتند از :

(مشاوران وزیران، بالاترین مقام سازمان ها، شرکت ها و موسسه های دولتی و نهادهای عمومی غیر دولتی، مدیران کل، فرمانداران، مدیران موسسه ها، سازمان ها، ادارات دولتی و نهادها و موسسه های عمومی غیر دولتی استان ها و شهرستان ها، روسای دانشگاهها و مراکز آموزش عالی، شهرداران  مراکز شهرستان‌ها و بخشداران) در بند اول این مطلب دانستیم، منظور از کارکنان دولت چه کسانی هستند. در ادامه مطلب همراه تیم تحریریه گروه وکلای نستوه باشید، تا بدانید،منظور از اتهامات اقتصادی کارکنان دولت چیست و مراجع صالح به منظور رسیدگی به اتهامات اقتصادی کارکنان دولت کدام است.

مطلب مرتبط: مراحل شکایت از قاضی

منظور از جرایم اقتصادی کارکنان دولت چیست؟ 

اصول جرایم اقتصادی کارکنان دولت در ردیف جرایم علیه اموال مالکیت جای می گیرد. جرایم اقتصادی کارکنان دولت جرایم مربوط به افراد یقه سفید می باشد که موجب بی اعتمادی نسبت به دستگاه‌های دولتی و عدم شفافیت مالی در نظام اقتصادی و دولتی کشور خواهد شد. به نظر می رسد آثار و عواقب جرایم اقتصادی کارکنان دولت بر کلیت جامعه  از جرایم ارتکابی توسط مجرمین کف خیابان بیشتر و تاثیر گذار تر باشد. برخی از عناوین جرایم اقتصادی کارکنان دولت عبارتند از: کلاهبرداری، اختلاس، ارتشاء، تصرف غیرقانونی در اموال عمومی و دولتی، تدلیس و تقلبی در معاملات دولتی و ... خواهد بود. به منظور مطالعه بیشتر به مواد ۵۹۸ و ۶۰۶ قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات مراجعه نمایید.

مطلب مرتبط: نمونه شکایت از بازپرس

انجام تحقیقات مقدماتی در خصوص جرایم اقتصادی کارکنان دولت در صلاحیت کدام دادسرا می باشد؟ 

اصولاً دادسرا محل وقوع جرم مرجعی به منظور انجام تحقیقات مقدماتی در خصوص جرایم ارتکابی است. مقامات قضایی دادسرا (دادستان، بازپرس و دادیار) در حدود قوانین اقدام به انجام تحقیق از شاکی، تحقیق از متهم، تحقیق از شهود و مطلعان، تحقیق از کارشناسان، بررسی اسناد و مدارک موجود در پرونده، ارجاع تحقیقات به ضابطین دادگستری و غیره می نمایند. پس از خاتمه تحقیقات، پرونده با صدور قرار جلب به دادرسی و کیفرخواست به منظور رسیدگی و صدور حکم دادگاه صالح ارسال می شود. (در فرضی که مجرمیت متهم برای مقامات قضایی دادسرا محرز شود). 

"راهنمایی": اعمال نفوذ

اماانجام تحقیقات مقدماتی در خصوص جرایم اقتصادی کارکنان دولت چنانچه از مقامات موضوع ماده ۳۰۷ قانون آیین دادرسی کیفری باشند، در صلاحیت دادسرای تخصصی کارکنان دولت تهران خواهد بود. (حتی اگر جرم در شهرهای دیگر ایران تحقق یافته باشد). همچنین در صورتیکه مقام دولتی مرتکب جرم از مقامات موضوع ماده ۳۰۸ قانون آیین دادرسی کیفری باشد، رسیدگی به اتهام بر حسب مورد در صلاحیت دادسرای تخصصی کارکنان دولت تهران یا دادسرای شهرستان مرکز استان محل وقوع جرم خواهد بود. در امتحان بد خوب است بدانید دادسرای کارکنان دولت از شعب تخصصی دادسرای عمومی و انقلاب تهران است، که به صورت تخصصی به جرایم ارتکابی کارکنان دولت رسیدگی می نماید. البته ارجاع پرونده های کیفری با سایر موضوعات به این دادسرا منع قانونی ندارد.

در پرونده های مربوط به جرائم اقتصادی کارکنان دولت وکیل خود را چگونه انتخاب کنیم؟ 

شما می توانید با گروه وکلای نستوه تماس بگیرید گروه وکلای نستوه متشکل از وکلای عضو کانون وکلای دادگستری مرکز با داشتن دانش و تجربه در پرونده‌های مربوط به جرائم اقتصادی کارکنان دولت می تواند، به عنوان وکیل و مشاور در کنار شما باشد. برخی از خدمات حقوقی گروه وکلای نستوه در پرونده‌های مربوط به جرائم اقتصادی کارکنان دولت به شرح زیر است:

بررسی دقیق اسناد و مدارک و ارائه مشاوره تخصصی در پرونده های مربوط به جرائم اقتصادی کارکنان دولت، تنظیم شکواییه در پرونده‌های مربوط به جرائم اقتصادی کارکنان دولت، تنظیم لایحه دفاعیه در پرونده های مربوط به جرائم اقتصادی کارکنان دولت، اخذ وکالت به منظور مطالعه پرونده در پرونده‌های مربوط به جرائم اقتصادی کارکنان دولت، قبول وکالت به منظور دفاع از حقوق قانونی شما در پرونده های مربوط به جرائم اقتصادی کارکنان دولت می باشد .

امیدواریم، مطلب فوق که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه  تنظیم و ارائه گردیده است، مورد مطالعه استفاده شما قرار گرفته باشد. شما می توانید، از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با گروه وکلای نستوه تماس بگیرید.

با ما تماس بگیرید :

دفتر مرکزی : ٢٢٨٨١٩۵١ - ٠٢١    و  22873972-021   تلفن همراه : 09125431634

logo-samandehi