موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

جعل رایانه ای چیست؟

جعل از جمله جرایمی است که ریشه های تاریخی در جهت سودجویی دارد، به درازای قدمت بشر، اقدامات فریبکارنه و جعل وجود داشته است. جعل به معنای قلب و تغییر حقیقت است. جعل سنتی با دستکاری و تغییر فیزیکی و محتوایی اسناد واقع می شود.

با ظهور رایانه و گسترش عملیات رایانه ای و پرداخت های اینترنتی، نوع جدیدی از جرائم به وجود آمدند که یکی از این جرائم جعل رایانه ای می باشد.

مطابق ماده 68 قانون تجارت الکترونیک و ماده 6 قانون جرائم رایانه ای هر کس اقدام به وارد کردن داده یا اطلاعات موجود در رایانه کند تا با ارائه آن به مراجع اداری، قضائی، مالی و… سوء استفاده ای کرده و چیزی را خلاف واقعیت نشان دهد، جاعل محسوب می شود.

مواردی که در خصوص جعل و کلاهبرداری رایانه ای می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • مجازات جعل رایانه ای چیست؟
  • دادسرای جرایم رایانه ای کجاست؟
  • دادسرای ویژه جرایم رایانه ای به چه مواردی رسیدگی می کند؟
  • شکایت در دادسرای جرایم رایانه ای چگونه است؟
  • کلاهبرداری رایانه ای چگونه است؟

بر اساس ماده 6 قانون مبارزه با جرائم رایانه ای، اقدامات زیر جعل رایانه ای محسوب می گردد:

1- تغییر داده های قابل استناد یا ایجاد یا وارد کردن متقلبانه ی داده ها

2- تغییر داده ها یا علائم موجود در کارت های حافظه یا قابل پردازش در سیستم های رایانه ای یا مخابراتی یا تراشه ها یا ایجاد یا وارد کردن متقلبانه داده ها یا علائم به آنها

همچنین بر اساس ماده 68 قانون تجارت الکترونیک هرکس در بستر مبادلات الکترونیکی، از طریق ورود، تغییر، محو و توقف «داده‌ پیام» و مداخله در پردازش «داده‌ پیام» و سیستم‌ های رایانه‌ای، و یا استفاده از وسائل کاربردی سیستم ‌های رمزنگاری تولید امضاء مثل کلید اختصاصی‌ بدون مجوز امضاء کننده و یا تولید امضاء فاقد سابقه ثبت در فهرست دفاتر اسناد الکترونیکی و یا عدم انطباق آن وسائل با نام دارنده در فهرست مزبور و اخذ گواهی مجعول و نظائر آن اقدام به جعل «داده‌ پیام»های دارای ارزش مالی و اثباتی نماید تا با ارائه آن به مراجع اداری، قضائی، مالی و غیره به عنوان «داده ‌پیام»های معتبر استفاده نماید جاعل محسوب و به مجازات حبس از یک تا سه سال و پرداخت جزای نقدی به میزان پنجاه میلیون (000/000/50) ریال محکوم می ‌شود و تبصره این ماده نیز مقرر نموده است که مجازات شروع به این جرم حداقل مجازات در این ماده می ‌باشد.

عنصر مادی جرم جعل رایانه ای چیست؟

تغییر دادن و ایجاد و وارد کردن، عنصر مادی جرم جعل رایانه ای می باشند. همچنین این داده ها بایستی قابلیت استناد داشته و قابلیت ارائه باشند، والا صرف تغییر و استفاده از داده ها، جرم جعل رایانه ای نخواهد بود. همچنین باید دانست که در جرم جعل رایانه ای نیز مانند جعل سنتی، استفاده از سند مجعول نیز جرم انگاری شده است.

در ماده 7 قانون جرائم رایانه ای استفاده از سند مجعول جرم انگاری شده است:

هر کس با علم مجعول بودن داده ها یا کارت ها و تراشه ها از آنها استفاده کند به مجازات جعل رایانه ای (یک تا پنج سال و یا  بیست تا یکصد میلیون ریال جزای نقدی) یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

رسیدگی به جرم رایانه ای در صلاحیت کدام مرجع است؟

رسیدگی به این جرم در شهرهایی که داسرای ویژه رسیدگی به جرائم رایانه ای وجود دارد با این دادسرا است، در شهرهایی که دادسرای ویژه جرائم رایانه ای وجود ندارد  در صلاحیت دادسرای عمومی و انقلاب می باشد. همچنین ضابط ویژه جرائم رایانه ای، پلیس فتا می باشد.

مدارک لازم برای شکایت جعل رایانه ای چیست؟

  • مدارک شناسایی شاکی
  • اسکرین شات ها
  • فایل های تغییر یافته در صورت وجود
  • شهادت شهود
  • سایر ادله

آیا ایجاد صفحه فیس بوک یا اینستاگرام با اطلاعات و عکس دیگری جرم است؟

بله، ایجاد حساب در شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک و اینستاگرام با استفاده از اطلاعات و عکس آنها از مصادیق جعل رایانه ای می باشد.

وکیل متخصص جرم جعل رایانه ای کیست؟

وکیل جرم جعل رایانه ای، وکیل دارای تخصص در جرائم رایانه ای می باشد. این وکیل بر رویه دادسرای ویژه جرائم رایانه ای مسلط بوده و بر قوانین کیفری احاطه کافی دارد.

logo-samandehi