موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

دادسرای ارشاد

دادسرای ارشاد تهران، مرجع انجام تحقیقات مقدماتی در جرائم مربوط به اخلاق و پاره ای دیگر از جرائم می باشد.

می دانیم که بر اساس قانون دادسراها برای کشف جرم، تحقیقات مقدماتی  و سایر امور مربوط به مرحله کشف حقیقت را بر عهده دارند. بر اساس اصل کلی، دادسراهای عمومی و انقلاب، صلاحیت ورود در کلیه جرائم را دارند مگر به موجب قانون این صلاحیت از این مراجع سلب و به مرجع دیگری واگذار گردد. جالب است بدانید که دادسراها ویژه هیچ تفاوتی با دیگر دادسراها نداشته و صرفاً به صورت تخصصی نسبت به بعضی از موضوعات ورود می نمایند.

مواردی که در خصوص دادسرای ویژه ارشاد تهران می بایست مد نظر قرار گیر عبارت است از

  • بهترین وکیل شرب خمر در تهران کیست؟
  • هزینه وکیل دادسرا ارشاد چقدر است؟
  • آدرس دادسرا ارشاد کجاست؟
  • چگونه در دادسرا ارشاد دفاع کنیم؟

دادسرای ارشاد چه ماهیتی دارد؟

یکی از دادسراهایی که در تهران و برخی شهرهای دیگر وجود دارد، دادسرای ارشاد می باشد. دادسرای ارشاد یا دادسرای ناحیه 21 یکی از دادسراهای تخصصی است که رسیدگی به تحقیقات مقدماتی هنجار شکنی های اخلاقی و اجتماعی را بر عهده دارد.

آدرس دادسرای ارشاد کجاست؟

دادسرای ارشاد تهران در خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمد قصیر(بخارست سابق) جنب بیمارستان آسیا واقع شده است.

وظایف دادسرای ارشاد چیست؟

دادسرای تخصصی ارشاد تهران، یا دادسرای ناحیه 21 یکی از دادسراهای عمومی و انقلاب است که در معیت مجتمع قضایی ارشاد فعالیت می کند.

از جمله جرایمی که دادسرای ارشاد صلاحیت رسیدگی  به آن را دارد، می توان ازجرایمی مانند نگهداری، توزیع و فروش مشروبات الکی و سکر آور و همچنین انتشار یا خرید و فروش اقلام فرهنگی مستهجن مانند فیلم و نوار اشاره نمود. گرچه رسیدگی مقدماتی  به جرائم اخلاقی جز وظایف دادسرای ارشاد است، لکن باید بدانیم بر اساس ماده 306 قانون آیین دادرسی کیفری، رسیدگی مقدماتی به جرائم منافی عفت مستقیماً با دادگاه و مقام قضایی می باشد و در مورد جرائم منافی عفت دادسرا و ضابطان به هیچ عنوان حق مداخله و تحقیق ندارند. بنابراین رسیدگی مقدماتی  به این جرائم مستقیماً با دادگاه است. اما اگر رابطه نامشروع، فارغ از جنبه جسمانی باشد (مانند رابطه نامشروع پیامکی) رسیدگی مقدماتی به این جرم در صلاحیت دادسرای ارشاد می باشد.

صلاحیت دادسرای ارشاد در رسیدگی به جرائم زیر است:

  • رسیدگی به انجام افعال حرامی درمرئی و منظر دیگران و یا اماکن عمومی که در قانون دارای مجازات نیست، لکن موجب جریحه دار شدن عفت عمومی می‌گردد.
  • حضور زنان در معابر و اماکن عمومی بدون داشتن حجاب شرعی و برخلاف قانون کشور
  • رسیدگی به جرم دایر کردن مرکز فساد و فحشا اگر مشمول حد قوادی نگردد و همچنین دایر کردن قمارخانه.
  • ساخت، نگهداری، خرید و یا فروش و یا توزیع مشروبات الکی و سکر آور
  • نوشتن نوشته، طرح، گراور، نقاشی، تصاویر، مطبوعات، اعلانات، علایم و یا ساختن فیلم و یا نوار سینما و محصولات فرهنگی مستهجن که موجب جریحه دار کردن عفت و یا اخلاق عمومی ‌شود و به جهت توزیع یا نمایش و یا تجارت باشد (قابل ذکر است نگهداری شخصی این موارد جرم محسوب نمی گردد)
  • نگهداری و فروش تجهیزات ارسال و دریافت برای ماهواره.

دادگاه رسیدگی کننده به تصمیمات دادسرای ارشاد کدام است؟

دادگاه ارشاد، مرجع صالح رسیدگی به تصمیمات دادسرای ارشاد است.

همچنین جرایم جنسی به طور مستقیم برای رسیدگی به این دادگاه ارجاع می شوند و اگر مجازات آنها حبس طویل المدت و یا سلب حیات باشد (مانند لواط و زنای به عنف و زنای محصنه) پرونده به طور مستقیم به دادگاه کیفری یک ارسال می شود.

دادگاه ارشاد در خیابان شهید بهشتی روبروی خیابان سلیمان خاطر واقع است.

آیا در دادسرای ارشاد به وکیل نیازمندیم؟

بله، چه به عنوان متهم و چه تحت عنوان شاکی، چنانچه در مورد جرائم گفته شده به دادسرای ارشاد احضار شدید، بهتر است همراه خود وکیل به همراه داشته باشید. در مواردی تنها یک دفاع مناسب می تواند شما را تبرئه نموده و از سوسابقه  و مشکلات آتی برای شما جلوگیری نماید.

وکیل متخصص دادسرای ارشاد چه کسی می باشد؟

وکیل متخصص دادسرای ارشاد، وکیل کیفری است، وکیل بایستی به صلاحیت ها آشنایی کامل داشته و نیز به فقه و اصول اسلامی و قوانین موضوعه کیفری نیز احاطه کافی داشته باشد.

logo-samandehi