موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

دادسرای اطفال

دادسرای ناحیه 29 تهران که به دادسرای اطفال و نوجوانان معروف است در اتوبان تهران کرج واقع شده است.

دادسرای اطفال، با توجه به وضعیت خاص اطفال و نوجوانان و نیاز به رسیدگی متفاوت به جرائم آنها با توجه به سن، تاثیر پذیری و نیز توجه به آینده آنها و نیز در جهت تخصصی شدن دادسراها و جلوگیری از همنشینی اطفال با مجرمان بزرگسال تشکیل شده اند.

با توجه به سن اطفال و نوجوانان و شکل گیری شخصیت آنها در این دوره بایستی روند دادرسی آنها از بزرگسالان متفاوت باشد، بر همین مبنا دادسرا و دادگاه های ویژه رسیدگی به جرائم اطفال تشکیل شده اند و همچنین شیوه بازجویی و دادرسی آنها متفاوت بوده و بر اساس قانون بایستی توسط اشخاصی انجام گردد که به روانشناسی و علوم اجتماعی آشنا هستند. مطابق قانون برای طفل پرونده شخصیت تشکیل می شود و امتیازات خاصی برای او وجود دارد.

مواردی که در خصوص دادسرای اطفال و نوجوانان می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • آدرس دادسرای اطفال کجاست؟
  • نحوه رسیدگی در دادسرای اطفال چگونه است؟
  • وکیل دادسرای اطفال کیست؟
  • اعتراض به رای دادگاه اطفال چگونه است؟

در صورت مطالعه مقاله پیش رو و وجود هرگونه سوال می توانید از طریق شماره های اعلامی با وکیل دادسرا و دادگاه اطفال در موسسه حقوقی دادآوران نستوه در ارتباط باشید.

رسیدگی در دادسرا و دادگاه اطفال و نوجوانان چگونه است؟

به جرائم دو گروه در دادگاه ها و دادسراهای اطفال رسیدگی می شود:

اول: اطفال

طفل شخصی است که به حد بلوغ شرعی نرسیده است (سن بلوغ شرعی برای پسران 15 سال و برای دختران 9 سال تمام قمری است).  

دوم: نوجوانان

اشخاصی که زیر 18 سال سن دارند نوجوان خوانده می شوند.

شخصی که مرتکب جرم شده و در حین رسیدگی سن آن بیشتر شده است در کدام مرجع به جرمش رسیدگی می شود؟

اگر فرد هنگام وقوع جرم زیر هیجده سال سن داشته باشد اما در اثنای رسیدگی، 18 ساله گردد، رسیدگی به  جرم وی همچنان در صلاحیت دادگاه ویژه اطفال و نوجوانان می باشد.
به زبان ساده چنانچه حین رسیدگی سن متهم که نوجوان می باشد از 18 سال بیشتر شود، رسیدگی به اتهام وی همچنان در صلاحیت همان دادسرا و دادگاه ویژه اطفال است.

اگر پیش از رسیدگی متهم 18 ساله گردد، رسیدگی به جرم او در محاکم عمومی خواهد بود، اما او از کلیه امتیازتی که برای کودکان و نوجوانان مقرر است، بهره مند می باشد. همچنین اگر طفل یا نوجوان با مشارکت بزرگسالان مرتکب جرمی شود، رسیدگی به جرم کودک و نوجوان در صلاحیت دادسرا و دادگاه اطفال و نوجوانان و سایر شرکا در محاکم عمومی محاکمه می گردند.

تشکیلات دادگاه ویژه جرایم اطفال و نوجوانان چیست؟

در شهرهایی که دادگاه اطفال و نوجوانوجود دارد، این دادگاه با حضور یک قاضی  و مشاور تشکیل می شود لازم به ذکر است که نظر مشاور مشورتی می باشد . نکته مهم دیگر آنکه چنانچه فردی نظامی و نوجوان، یعنی سنش کمتر از 18 سال (هجده سال تمام شمسی) باشد و مرتکب جرم نظامی شود که رسیدگی به جرم آن در صلاحیت سازمان نیروهای مسلح قضایی باشد با رعایت مقررات مربوط به رسیدگی به جرایم اطفال و نوجوان، به جرم وی در دادسرا و دادگاه نظامی رسیدگی می گردد.

ممکن است مصلحت طفل در رسیدگی بدون حضور وی باشد که در این صورت دادگاه بدون حضور وی برگزار خواهد شد. همچنین اگر طفل مرتکب جرمی باشد که در صلاحیت دادگاه کیفری یک است، به جرائم وی در دادگاه کیفری یک ویژه اطفال و نوجوانان رسیدگی خواهد شد.

نشانی دادسرای ویژه اطفال و نوجوانان کجاست؟

همانگونه که قبل تر نیز اشاره شده دادسرای شماره 29 تهران واقع در اتوبان كرج- نرسیده به عوارضی قدیم- خیابان آزادگان- پلاک ۱۴۴ است  و از طریق وسایل نقلیه عمومی نیز امکان تردد وجود دارد .

وکیل ویژه جرائم اطفال کیست؟

توصیه متخصص دعاوی کیفری اعطای وکالت به وکیل جهت حضور در دادسرا و دادگاه برای دفاع از اطفال و نوجوانان بزهکار می باشد. حضور وکیل در فرآیند دفاع از طفل بسیار موثر و مفید خواهد بود.

وکیل متخصص جرائم اطفال وکیلی است که بر قوانین و مقررات کیفری  مربوط به اطفال و نوجوانان مسلط بوده و توانایی کافی برای برقراری ارتباط با طفل و نوجوان را داشته باشد.

موسسه حقوقی دادآوران نستوه با دارا بودن وکلای برتر در زمینه جرائم اطفال و با سابقه درخشان و با در نظر گرفتن تسهیلات ویژه در خدمات شما عزیزان می باشد.

logo-samandehi