موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

دادسرای امنیت

با سلام و درود بر شما دوستان و همراهان گرامی

در این مطلب که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه می گردد، به شرح و بیان یکی از موضوعات مهم حقوقی با عنوان دادسرای امنیت خواهیم پرداخت. اگر تا پایان این مطلب همراه تیم تحریریه گروه وکلای نستوه باشید، به پاسخ پرسش های ذیل دست خواهید یافت.

مواردی که در خصوص دادسرای امنیت می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

 • منظور از دادسرای امنیت چیست؟
 • آیا دادسرای امنیت یک دادسرای اختصاصی محسوب می شود؟
 • رسیدگی به تحقیقات مقدماتی کدام یک از جرائم در صلاحیت دادسرای امنیت است؟
 • در پرونده های مربوط به دادسرای امنیت چگونه وکیل خود را انتخاب نماییم؟
 • دادسرای امنیت کجاست؟
 • دادسرا کجاست؟

برای دریافت مشاوره حقوقی و تخصصی می توانید هم اکنون با وکیل متخصص در موسسه حقوقی دادآوران نستوه در ارتباط باشید و از مشاروه تخصصی بهره مند گردید.

بیشتر بدانید: دادگاه ارشاد

دادسرا چیست؟

دادگستری شامل دادسرا و دادگاه است، با این توضیح که اصولاً دادسرا مرجعی ابتدایی به منظور انجام تحقیقات مقدماتی در خصوص جرایم کیفری می باشد. البته در قوانین و مقررات ایران دادسرا دارای وظایف دیگری از جمله اجرای احکام کیفری و رسیدگی به امور حسبی نیز است.  از آنجا که موضوع این مطلب مربوط به دادسرای امنیت می باشد، پس صرفاً در مورد تحقیقات مقدماتی جرایم که یک بخش از وظایف دادسرا ها در دادگستری ایران است صحبت خواهیم کرد. به موجب مقررات قانون آیین دادرسی کیفری مصوب سال ۱۳۹۲ در مواردی که جرم تحقق می یابد، مقامات قضایی دادسرا تحقیقات مقدماتی در خصوص جرم را آغاز میکنند، پس از خاتمه تحقیقات این امکان وجود دارد، پرونده منتج به صدور قرار منع تعقیب شده و یا با صدور کیفرخواست به دادگاه صالح ارجاع شود.

فرض کنید، در حوزه قضایی دادسرای تهران شخص الف مرتکب بزه کلاهبرداری  شود. در صورتی که مقام قضایی از طرق مشخص شده در قانون از وقوع بزه کلاهبرداری مطلع و آگاه شود، تحقیقات مقدماتی در خصوص این جرم را آغاز می‌کند. تحقیقات مقدماتی با نظارت و دستورات صادره از سوی مقامات قضایی دادسرا و همکاری ضابطین دادگستری (مأمورین کلانتری و مامورین اداره آگاهی) به انجام می رسد. پس از آن که محرز و مسجل شد شخص الف مرتکب بزه کلاهبرداری شده است، پرونده با صدور قرار جلب به دادرسی و نهایتاً کیفرخواست به منظور رسیدگی به دادگاه صالح ارسال می گردد. خوب است بدانید، ریاست دادسرا بر عهده مقام دادستان یا همان مدعی العموم است. همچنین سایر مقامات قضایی یعنی بازپرس و دادیار نیز در راستای قانون زیر نظر دادستان مشغول به فعالیت می باشند. با این توضیح که بازپرس ریاست شعب بازپرسی را بر عهده دارد و اصولاً در انجام تحقیقات مقدماتی  مستقل از دادستان اقدام می نماید، اما دادیار مستقیماً زیر نظر دادستانی میباشد و کلیه قرارهای نهایی دادیار می بایست به نظر و موافقت دادستان برسد.

بیشتر بدانید: دادسرای جرایم امنیتی

 آیا دادسرای امنیت یک دادسرای اختصاصی محسوب می شود؟

اصولاً دادسرای عمومی و انقلاب صلاحیت عام به منظور رسیدگی به تمامی جرایم را دارا می باشد، مگر جرایمی که به موجب قانون رسیدگی به آن در صلاحیت مراجع دیگری قرار داده شده است. همچنین ریاست قوه قضاییه می تواند اقدام به تشکیل دادسرای عمومی و انقلاب به صورت تخصصی نماید. شعب دادسراهای عمومی و انقلاب به صورت تخصصی به برخی از جرایم رسیدگی می نمایند. این شعب از مراجع اختصاصی به حساب نمی آیند، بلکه همان شعب دادسرای عمومی و انقلاب می باشند که با تشخیص رئیس قوه قضاییه به صورت تخصصی به پرونده‌های خاصی رسیدگی می نمایند. برای مثال در تهران برخی از شعب دادسرای عمومی و انقلاب صرفاً به جرایم دارویی و پزشکی رسیدگی می‌کند، یا شعب دیگری از دادسرای عمومی و انقلاب به جرائم مربوط به مبارزه با پولشویی و زمین‌خواری اختصاص دارد، همچنین دادسرای ویژه سرقت و دادسرای امنیت نیز وجود دارد که به صورت تخصصی به پرونده‌های کیفری خاصی رسیدگی می نمایند. پس تا اینجا دانستیم، دادسرای امنیت شعبی از دادسرای عمومی و انقلاب می باشد که بنا به تشخیص رئیس قوه قضائیه به صورت تخصصی به پرونده های کیفری با موضوع امنیتی رسیدگی خواهد کرد. سوالی که در اینجا باید مطرح و به آن پاسخ دهیم  اینکه، آیا دادسرای امنیت صلاحیت رسیدگی به پرونده های کیفری با موضوعات غیر امنیتی را نیز دارا می باشد؟ همانطور که در بالا گفتیم دادسرای امنیت شعب تخصصی از دادسرای عمومی و انقلاب به حساب می آید، بنابراین ارجاع پرونده های غیر امنیتی به دادسرای امنیت منع قانونی ندارد.

بیشتر بدانید: دادسرای جرائم پولی و بانکی

انجام تحقیقات مقدماتی در خصوص کدام پرونده ها در صلاحیت دادسرای امنیت است؟

همانطور که از نام دادسرای امنیت پیداست انجام تحقیقات مقدماتی در خصوص پرونده های مربوط به جرایم امنیتی در صلاحیت دادسرای امنیت است. خوب است بدانید، مواد ۴۹۸ الی  ۵۱۲ قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات به جرایم ضد امنیت داخلی و خارجی کشور اختصاص دارد.

برخی از این جرایم عبارتند از:

 • تشکیل یا اداره گروهی که هدف آن برهم زدن امنیت کشور است.
 • عضویت در گروه هایی که هدف ان برهم زدن امنیت کشور است.
 • فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران.
 • جاسوسی.
 • تحریک نیروهای رزمنده یا سایر نیروهای مسلح به عصیان و فرار از میدان جنگ.
 • همکاری با دول متخاصم و ...

بیشتر بدانید: مجازات خرید مشروبات الکلی

در پرونده های مربوط به دادسرای امنیت وکیل خود را چگونه انتخاب نماییم؟

متاسفانه در حال حاضر با توجه به مقررات قانون آیین دادرسی کیفری مصوب سال ۱۳۹۲ انتخاب وکیل دادگستری در پرونده های مربوط به دادسرای امنیت با محدودیت از سوی قانون گذار و قوه قضایی مواجه شده است. به موجب تبصره ماده ۴۸ قانون فوق در مرحله تحقیقات مقدماتی مربوط به پرونده های امنیتی متهمین صرفاً می‌توانند وکلای خود را از بین وکلای مورد تایید رییس قوه قضاییه انتخاب و معرفی نمایند. این تبعیض ناروا باعث شده است، متهمین پرونده های امنیتی از خدمات تخصصی و وکالتی وکلای حرفه ای که در فهرست ارائه شده از سوی قوه قضاییه جایی ندارند محروم شوند. امیدواریم در آینده نزدیک با بازنگری در قوانین و مقررات قانون آیین دادرسی کیفری این محدودیت و تبعیض  از نظام قضایی ایران حذف شود تا متهمین پرونده های امنیتی در انتخاب وکیل خود در مرحله تحقیقات مقدماتی با محدودیت و مانع قانونی مواجه نباشند.

گروه وکلای نستوه با بهره‌گیری از وکلای مجرب و متخصص عضو کانون وکلای دادگستری مرکز همواره مشتاق و آماده است در پرونده های امنیتی به عنوان مشاور و وکیل در کنار شما باشد.

برخی از خدمات حقوقی گروه وکلای نستوه عبارت است از:

بررسی دقیق و مدارک و ارائه مشاوره تخصصی توسط وکلای متخصص، تنظیم دادخواست حقوقی توسط وکلای متخصص، تنظیم شکوائیه در تمامی امور کیفری توسط وکلای متخصص،تنظیم لوایح حقوقی و کیفری توسط وکلای متخصص، قبول وکالت به منظور مطالعه پرونده  و ارائه راهکار قانونی، قبول وکالت و دفاع از حقوق قانونی شما در کلیه مراجع قضایی و سایر مراجع قانونی

امیدواریم، مطلب فوق که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه  تنظیم و ارائه گردیده است، مورد مطالعه استفاده شما قرار گرفته باشد. شما می توانید از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با گروه وکلای نستوه تماس بگیرید.

بیشتر بدانید: وکیل دادگاه تجدیدنظر انقلاب

logo-samandehi