موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

دادسرای امور حسبی

امور حسبی کدامند؟

بر خلاف تصمیمات قضاوتی که بر مبنای اختلافات ما بین افراد صادر می شود، در امور حسبی علی القاعده اختلافی مابین اشخاص وجود ندارد و دادگاه به اختلافی رسیدگی نمی کند بلکه تصمیماتی هستند که بدون وجود اختلاف از سوی اشخاص نیاز به مداخله قضایی و صدور حکم دارند.

در واقع امور حسبی، اموری هستند که متقاضی صدور حکم با دیگران خصومتی نداشته و بر اساس قانون رسیدگی به موضوع مورد درخواست در دادگاه به عمل می آید. پس در مواردی که تقاضا مستلزم مورد خطاب قرار دادن دیگران نیست و اشخاص ثالث نیز به آن اعتراضی ندارند، پس دادگاه فصل خصومتی نمی نماید.

مواردی که در خصوص امور حسبی می بایست مد نظر قرار گیرد عبارت است از

  • آدرس دادسرای امور حسبی کجاست؟
  • رسیدگی در دادسرای امور حسبی چگونه است؟
  • دادسرای امور حسبی به چه موضوعاتی رسیدگی می نماید؟
  • وکیل دادسرای امور حسبی کیست؟

در صورت نیاز به هرگونه مشاوره و اخذ مشاوره می توانید از طریق شماره های درج شده در سایت با وکیل دادسرای امور حسبی در گروه وکلای نستوه در ارتباط باشید.

انواع تصمیمات حسبی کدامند؟

انواع تصمیمات حسبی عبارتند از:

1- احکام حسبی

در واقع دادگاه به موضوعی رسیدگی کرده و حکم صادر میکند، مانند حکم عزل امین و...

2- تصمیمات حسبی

تصمیمات حسبی مواردی هستند که اعتبار امر مختومه نداشته و شامل قاعده اعتبار امر مختومه نیستند به طور مثال ماده 40 قانون امور حسبی مقرر می دارد هرگاه دادگاه راساً یا بر حسب تذکر به خطای تصمیم خود برخورد، در صورتی که آن تصمیم قابل پژوهش نباشد می‌تواند آن را تغییر دهد.

3- دستورات

دستورات امور حسبی مانند دستورات امور ترافعی می باشد در واقع دستوراتی است که دادگاه در اثنای رسیدگی می گیرد، مانند دستور نشر آگهی و...

صلاحیت دادسرای امور حسبی چیست؟

رسیدگی به امور حسابی در صلاحیت دادگاه حقوقی است. موضوعاتی که در صلاحیت دادسرای امور حسبی است شامل اموری مانند قیمومیت، تعیین قیم و اختیارات و مسئولیت های او، عزل قیم، امین، امور راجع به غایب مفقود الاثر و تعیین امین و اداره اموال وی، صدور حکم موت فرضی، ترکه، وصیت، سرپرستی اطفال بی سرپرست، اهدای جنین، فرزندخواندگی غیرقانونی، تغییر جنسیت و امثالهم می باشد.

نحوه طرح دادخواست در دادسرای امور حسبی چگونه است؟

بر اساس قانون رسیدگی به امور حسبی با دادخواست کتبی یا شفاهی است، قواعد این دادسرا مانند دادگاه های حقوقی بوده و نیابت قضایی و سایر موارد مانند دیگر دادگاه ها است. همچنین موارد رد دادرس در این دادگاه نیز مجری ست.

هزینه ثبت دادخواست امور حسبی چقدر است؟

مبلغ ثبت دادخواست های امور حسبی مبلغ پانصد هزار ریال می باشد.

نشانی جدید دادسرای امور حسبی کجاست؟

نشانی جدید این دادسرا که به عنوان دادسرای ناحیه 25 نیز شناخته شده است عبارت است از تهران- خیابان سئول- تقاطع رشید یاسمی- نبش خیابان مهتاب و با شماره تماس 88627515 می باشد.

وکیل دادسرای امور حسبی کیست؟

برای طرح دعاوی حسبی یا اخذ دستورات دادگاه در این موارد و برای مواردی نظیر فرزند خواندگی یا تغییر جنسیت و یا قیمومیت و سایر موراد مربوط به امور حسبی می توانید با وکلای متخصص امور حسبی موسسه حقوقی دادآوران نستوه در تماس بوده و مشاوره های لازم را کسب نمایید.

logo-samandehi