موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

دادسرای امور پزشکی

این دادسرا که نام دیگر آن دادسرای ناحیه 19 است، با محوریت رسیدگی به جرائم ارتکابی در حیطه پزشکی و دارویی و تنها با صلاحیت رسیدگی به همین جرائم فعالیت می نماید.

کلیه شکایات شهروندان از جرائم پزشکی در کلیه مناطق شهر تهران در دادسرای رسیدگی به جرائم پزشکی و دارویی رسیدگی می شود.

مواردی که در خصوص دادسرای ویژه جرایم پزشکی می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • شکایت از پزشک چگونه است؟
  • مراحل شکایت از پزشک چگونه است؟
  • آدرس وکیل برای شکایت از پزشک کجاست؟
  • چگونه از دکتر شکایت کنیم؟

جرم پزشکی چیست؟

هر جرمی که در راستای درمان و طبابت و توسط کادر درمانی واقع شود، جرم پزشکی است. تعریف جرائم پزشکی و انواع آن در قوانین مرتبط آمده است.

از مهمترین جرائم پزشکی می توان به قصور و تقصیر، خطای پزشکی تیم درمان و یا خطای تجویز و تشخیص پزشک اشاره کرد. تخلفات حرفه ای پزشکان و دندانپزشکان عضو نظام پزشکی کشور، جعل عنوان پزشک، قید درجه تخصص بالاتر از تخصص واقعی، انجام اعمال جراحی خارج از تخصص و رفتار خارج از شان پزشکی مانند دریافت مبالغ خارج از تعرفه ( زیر میزی)، از تخلفات و جرایم خاص مربوط به پزشکی و درمان می باشد.

جرم پزشکی قصور و خطای چگونه تحقق می یابد؟

برای تحقق جرم قصور وخطای پزشک بایستی اولاً قصور و خطا در تشخیص یا درمان بیماری موثر باشد، ثانیاً عدم رعایت موازین و قوانین و نظامات مربوط، توسط پزشک یا تیم درمان باعث ورود خسارت و آسیب به بیمار شده باشد و ثانیاً ورود خسارت مادی و بدنی و معنوی به بیمار بر اثر قصور و خطای پزشک یا تیم درمان باشد.

شورای حل اختلاف ویژه امور پزشکی چیست؟

در صورتی که سقف خسارت مطالبه شده توسط بیمار کم باشد، پرونده به شورای حل اختلاف ویژه پزشکی یعنی مجتمع شماره 29 ارجاع می شود.

آیا می توان همزمان در دادسرای ویژه امور پزشکی و سازمان نظام پزشکی طرح شکایت کرد؟

بله، طرح شکایت در دادسرا برای مجازات پزشک خاطی و پرداخت دیه و تحمل سایر مجازات ها است، اما شکایت حرفه ای از پزشک و تنبیه انضباطی او توسط سازمان نظام پزشکی انجام خواهد پذیرفت.

دادسرای رسیدگی به جرائم پزشکی و دارویی در کجا واقع است؟

این دادسرا در تهران، سیدخندان، خیابان دبستان، انتهای کوچه آریان محمودی واقع شده است.

رسیدگی در دادسرای ویژه جرائم پزشکی چگونه آغاز میشود؟

رسیدگی مقدماتی در این دادسرا با شکایت شاکی به وسیله ثبت شکواییه آغاز می گردد. لازم است که شاکی کلیه مدارک، ادله و مستندات خود را در شکواییه قید کرده و دلایل خود را برای شکایت بنویسد.

صلاحیت دادسرای ویژه رسیدگی به جرائم پزشکی چیست؟

رسیدگی به کلیه جرائم پزشکان، پیرا پزشکان، داروسازان، ماماها، کادر بیمارستان و کلیه کسانی که در حیطه بهداشت و درمان فعالیت دارند و همچنین این دادسرا علاوه بر جرائم پزشكی به جرائم مربوط به امور دارویی، مواد خوراكی، جرائم ثبت علایم تجاری، جرائم محیط زیست ناشی از نقض قوانین كار و جرائم ناشی از عدم رعایت استاندارد نیز رسیدگی می ‌كند. رسیدگی به قصور پزشکی و درمانی و اشتباهات پزشکان در جراحی ها، مانند جراحی های زیبایی در صلاحیت این دادسرا می باشد.

نحوه شکایت در دادسرای ویژه جرائم پزشکی چگونه است؟

برای شکایت از جرائم پزشکی، بایستی شکایت خود را در قالب شکواییه و با در دست داشتن مدارک شناسایی و ادله و مستندات نظیر پرونده پزشکی، نظریه پزشکی قانونی و کارشناس و سایر ادله ثبت کنید. پس از ثبت شکایت شما، پرونده بررسی شده و پس از بررسی به کمیسیون های مربوطه ارسال و کادر درمان یا پزشک جهت ادای توضیح احضار می شوند.

آیا اخذ برائت یا رضایت از بیمار حق شکایت را زایل میکند؟

اگر پزشک یا کادر درمان در تشخیص یا درمان یا جراحی و یا هر اقدام پزشکی دچار اشتباه، قصور، اهمال و یا مسامحه شده باشند حتی با وجود اعلام رضایت و برائت از بیمارنیز قابل تعقیب و مجازاتند.

وکیل دادسرای ویژه جرائم پزشکی و دارویی کیست؟

وکیل ویژه دادسرای امور پزشکی، وکیلی است که به قوانین مرتبط به درمان، آیین نامه ها و دستورالعمل های پزشکی آشنا بوده و بر امور کیفری احاطه کامل داشته و نیز پیگیر و سخت کوش و منظم باشد.

داشتن یک وکیل خوب و متخصص میتواند به شما کمک کند تا راحت و آسان به حق خود برسید، همچنین وکیل برای شما مناسبترین راه و مرجع رسیدگی را در نظر خواهد گرفت، علاوه بر این لازم نیست که شما در مراحل رسیدگی حضور داشته و یا وقتی را جهت پیگیری پرونده صرف نمایید.

logo-samandehi