موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

دادسرای انتظامی قضات

شاید در ورود به دادگستری تصور نمایید که قضات همگی دارای مصونیت قضایی باشند و هرگونه رفتاری که بخواهند می توانند داشته باشند. در پاسخ باید اذعان داشت این نحوه تفکر درست نیست و برای رفتار حرفه ای و شایسته قضات نهاد های نظارتی وجود دارد از جمله این نهادها می توان به دادسرای انتظامی قضات اشاره نمود. شاید سوالاتی در ذهن شما وجود داشته باشد بر این اساس که دادسرای انتظامی قضات کجاست؟ برای شکایت از قاضی به کجا مراجعه کنیم؟ مدارک شکایت از قاضرسیدگی در دادسرای انتظامی قضات چگونه است؟ وکیل دای چیست؟ شرایط شکایت در دادسرای انتظامی قضات چیست؟ بهترین وکیل شکایت از قاضی کیست؟ این ها شاید تعدادی از سوالاتی باشد که در ذهن شما در خصوص دادسرای انتظامی قضات وجود داشته باشد از این رو مقاله پیش رو توسط گروه وکلای نستوه در موسسه حقوقی دادآوران نستوه جهت اطلاع از نحوه شکایت در دادسرای انتظامی قضات تقدیم می گردد.

دادسرای انتظامی قضات برای نظارت بر نحوه رفتار و عملکرد قضات و همچنین رسیدگی به تخلفات قضات در تهران تشکیل شده است و مطابق با قانون نظارت بر رفتار قضات رسیدگی می نماید.

در کنار دادسرای انتظامی قضات دادگاه عالی و دادگاه تجدیدنظر نیز در تهران تشکیل می شود.

شکایت در دادسرای انتظامی قضات: برای شکایت از قاضی متخلف بایستی به دادسرای انتظامی قضات واقع در خیابان خیام، کاخ دادگستری مراجعه نمایید البته در حال حاضر نقل و انتقالاتی در دادسرای انتظامی قضات وجود دارد و به ساختمان دادگاه کیفری (چندین متر جلوتر) در حال انتقال می باشد.

برای شکایت از قاضی متخلف دو حالت وجود دارد 

الف- به عنوان اصیل در دادسرای انتظامی قضات حاضر شده اید.

ب- به عنوان وکیل و به وکالت از موکل در دادسرای انتظامی قضات حاضر شده اید.

در هر صورت در بدو ورود از دستگاه شماره مربوط به دادسرای انتظامی قضات را دریافت می نمایید و منتظر نوبت می شوید.

پس از تایید مدارک توسط کارشناس مربوط به امور دادسرای انتظامی قضات برگه ورود به شما تحویل می گردد و می توانید وارد دادسرای انتظامی قضات شوید.

شکایت در دادسرای انتظامی قضات نیازمند فرم مخصوص شکایت نمی باشد و صرفاً می بایست شرایطی که در ذیل بدان پرداخته می شود رعایت گردد. همچنین برای شکایت در دادسرای انتظامی قضات نیازمند حضور در تهران نمی باشید. شما می توانید از طریق پست (البته توصیه نمی شود) و یا به روسای دادگستری استان ها مراجعه نموده و شکایت انتظامی خود را تحویل نمایید و ایشان موظفند شکایت انتظامی را دریافت نموده و رسیدی به شاکی انتظامی تحویل و سپس ظرف یک هفته پرونده را به دادسرای انتظامی قضات ارسال نمایند. برای شکایت در داسرای انتظامی قضات می توانید از طریق پست جمهوری اسلامی ایران اقدام نمایید برای طرح شکایت از این طریق بایستی مدارک خود را در یکی از دفاتر اسناد رسمی برابر اصل نموده و ذیل شکایت را گواهی امضا نمایید.

چنانچه به صورت حضوری به دادسرای انتظامی قضات مراجعه نمودید پس از ورود به دادستان دادسرای انتظامی قضات مراجعه می نمایید و شکایت خود را تقدیم می دارید.

شرایط شکایت در دادسرای انتظامی قضات

1- چنانچه به عنوان وکیل در دادسرای انتظامی قضات اقامه دعوا می نمایید به یاد داشته باشید می بایست حق شکایت انتظامی در وکالتنامه شما تصریح شده باشد یعنی در وکالتنامه قید گردد شکایت انتظامی در دادسرای انتظامی قضات

2- هویت قاضی یا قضات مورد شکایت را بایستی مشخص نمایید

3- سمت شاکی انتظامی در پرونده قضایی چنانچه شکایت بر اساس پرونده قضایی باشد بایستی مشخص گردد.

4- نام، نام خانوادگی و اطلاعات کامل شاکی و در صورت وجود وکیل اطلاعات کامل ایشان در شکواییه درج گردد

5- در شکایت بایستی تصریح گردد به اینکه تخلف قاضی مستند به کدامیک از مواد قانون نظارت بر رفتار قضات می باشد.

6- ارائه مستندات اثبات شکایت و مشخص بودن یا کلی نبودن شکواییه یکی از شرایط شکایت در دادسرای انتظامی قضات است.

7- امضا شاکی یا وکیل وی و در صورت عدم امکان امضا اثر انگشت وی یکی از ملزومات است.

8- پرداخت هزینه شکایت در دادسرای انتظامی قضات نیز الزامی است.

هزینه دادرسی (هزینه تمبر) در دادسرای انتظامی قضات 30 هزار تومان می باشد، چنانچه مستقیماً به دادسرای انتظامی قضات مراجعه نموده باشید این مبلغ فعلاً به صورت نقدی اخذ می گردد و به صورت تمبر بر روی شکایت الصاق می گردد. در هر صورت امکان الصاق تمبر در دادگستری ها نیز وجود دارد و منع قانونی در این خصوص وجود ندارد.

ادله مورد استفاده در دادسرای انتظامی قضات 

1- شهادت شهود و در مواردی می توان برای اثبات اقدام به تنظیم صورتجلسه در محل نمود.

2- دستور های کتبی قاضی متخلف که می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

3- ضبط صدا و یا تصویر قاضی متخلف نیز یکی از ادله می تواند باشد.

4- مواردی که توسط سرپرست گزارش داده می شود و...

وکیل دادسرای انتظامی قضات : با عنایت بدین موضوع که وکالت تخصص و تبحر در هر زمینه را طلب دارد در خصوص تخلف انتظامی قضات نیز صادق است و وکلای دادگستری که در زمینه شکایت در دادسرای انتظامی قضات تبحر دارند نیک می دانند که مهمترین دلیل و ابزار برای شکایت از قاضی متخلف مطالعه پرونده می باشد و از خلال همین پرونده می توان اقدام به طرح شکایت از قاضی متخلف نمود. جالب است بدانید نحوه مطالعه پرونده برای شکایت از قاضی در دادسرای انتظامی قضات متفاوت با مطالعه پرونده برای دفاع از متهم است.

در مواردی جدای از آنکه رفتار قاضی تخلف انتظامی و یا تخلف از نظامات قانونی به حساب می آید دارای وصف مجرمانه نیز می تواند باشد فلذا در این موارد نیز می توانید با طرح شکایت در دادسرای کارکنان دولت نیز اقدام قانونی نمایید. البته چنانچه موضوع دارای وصف جزایی نیز باشد دادسرای انتظامی قضات نیز راساً موضوع را به دادسرای کارکنان دولت برای رسیدگی ارجاع می نماید.

با مراجعه به متخصصین و اهل فن در هر زمینه می توانید نسبت به بازپسگیری حقوق قانونی خود اقدام نمایید، اگر قرار باشد بعضی از رفتارها در دادگستری اصلاح گردد نیازمند رفتار قانون مدار می باشد. از این رو موسسه حقوقی دادآوران نستوه دارای تیم متخصص در زمینه شکایت انتظامی از قضات متخلف آماده ارائه خدمات حقوقی در این زمینه به شما عزیزان می باشد، هم اکنون می توانید با مشاورین و وکلای متخصص در این زمینه در ارتباط باشید.

logo-samandehi