موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

دادسرای انقلاب

با سلام و درود بر شما دوستان و همراهان عزیز

درمطلب پیش رو که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه می‌شود، به بررسی یکی از موضوعات حقوقی تحت عنوان دادسرای انقلاب خواهیم پرداخت. در صورتی که تا انتهای این مطلب همراه تیم تحریریه گروه وکلای نستوه باشید به پاسخ پرسش های خود دست خواهید یافت.

مواردی که در خصوص دادسرای انقلاب می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • منظور از دادسرا عمومی و انقلاب چیست؟
  • منظور از دادسرای تخصصی چیست؟
  • دادسرای تخصصی چه تفاوتی با دادسرای اختصاصی دارد؟
  • آیا دادسرایی به اسم دادسرای انقلاب وجود دارد؟
  • در پرونده‌های مربوط به دادسرای انقلاب وکیل خود را چگونه انتخاب نماییم؟

قبل از هرچیز لازم به ذکر است می توانید جهت دریافت مشاوره تخصصی هم اکنون با وکیل متخصص در موسسه حقوقی دادآوران نستوه در ارتباط باشید و پاسخ سوالات خود را دریافت نمایید.

بیشتر بدانید: وکیل دادگاه انقلاب

منظور از دادسرای عمومی و انقلاب چیست؟

دادگستری ایران متشکل از دادسرای عمومی و انقلاب به همراه دادگاه می باشد. اصولاً دادسرا مرجع اولیه تحقیقات مقدماتی در خصوص همه جرایم است. با این توضیح که، در صورت وقوع جرم در جامعه مقامات قضایی دادسرا در راستای قانون تحقیقات مقدماتی را انجام داده و پس از آن که پرونده از حیث تحقیقات مقدماتی تکمیل شد، با صدور قرار جلب به دادرسی و نهایتاً صدور کیفرخواست پرونده به منظور رسیدگی به دادگاه صالح ارسال می شود.

آیا دادسرای انقلاب مرجعی جداگانه به حساب می‌آید؟

پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷ دادسرای انقلاب اسلامی به منظور رسیدگی به اتهامات مسئولین رژیم سابق تشکیل گردید و این دادسرا در معیت دادگاه انقلاب به پرونده های مربوطه رسیدگی می نمود. اما رفته رفته با تحولات قانون‌گذاری، دادسرای عمومی و انقلاب در یکدیگر ادغام شده  به نحوی که در حال حاضر دادسرای انقلاب به عنوان مرجع اختصاصی که جدا از دادسرای عمومی مشغول به رسیدگی های قضایی باشد وجود ندارد.

 اصولاً دادسرای عمومی و انقلاب در حوزه قضایی شهرستان تشکیل می شود و  دارای شعبه دادیاری و بازپرسی است. بازپرس ها و دادیارها در راستای قانون زیر نظر دادستان تحقیقات مقدماتی تمامی جرایم را عهده دار هستند. پس از آنکه تحقیقات مقدماتی به پایان رسید درصورتی که رسیدگی به اتهام در صلاحیت دادگاه انقلاب باشد پرونده به منظور رسیدگی به دادگاه انقلاب صالح ارسال خواهد شد.

بیشتر بدانید: دادگاه انقلاب

منظور از دادسرای تخصصی چیست؟

دادسرای تخصصی شعبی از دادسرای عمومی و انقلاب است که بنا به تشخیص رئیس قوه قضائیه به صورت تخصصی به برخی از پرونده‌ها و جرایم خاص رسیدگی می کند. برای نمونه دادسرای ویژه مبارزه با زمین خواری، دادسرای ویژه جرایم پزشکی و دارویی، دادسرای ویژه سرقت، دادسرای ویژه امنیت و ... شعبی از دادسرای عمومی و انقلاب می باشند که بنا به تشخیص رئیس قوه قضائیه به صورت تخصصی به پرونده های خاص با موضوعات مربوطه رسیدگی می کنند.

دادسرای تخصصی چه تفاوتی با دادسرای اختصاصی دارد؟

در پاسخ به این سوال می گوییم:

 دادسرای تخصصی شعبی از دادسرای عمومی و انقلاب است که به منظور سهولت و تسریع در رسیدگی های قضایی به موضوعات خاص رسیدگی می کند. با این توضیح که، ارجاع سایر موضوعات به شعب تخصصی منع قانونی ندارد. برای مثال ارجاع پرونده های مربوط به کلاهبرداری به دادسرای ویژه سرقت امکان پذیر است. اما در کنار دادسرای تخصصی دادسرای اختصاصی نیز وجود دارد. دادسرای اختصاصی صلاحیت رسیدگی به هیچ جرمی را ندارد، مگر جرایمی که به موجب قانون در صلاحیت دادسرای اختصاصی باشد. نظیر دادسرا و دادگاه مربوط به جرایم نیروهای مسلح.  برخلاف دادسرای تخصصی ارجاع سایر پرونده‌ها و موضوعات به دادسرای اختصاصی با منع قانونی همراه است.

بیشتر بدانید: وکیل در میرداماد

آیا دادسرای تحت عنوان دادسرای انقلاب وجود دارد یا خیر؟

به طور کلی دادسرای عمومی و انقلاب دادسرایی واحد به حساب می‌آید، که دارای شعب بازپرسی و دادیاری است. هریک از این شعب می‌تواند بر حسب قانون  به موضوعات و جرایمی که رسیدگی به آن در صلاحیت دادگاه انقلاب است رسیدگی کرده و تحقیقات مقدماتی را انجام دهد.

پس از آنکه تحقیقات مقدماتی تکمیل شد در صورتی که نظر بر مجرمیت متهم باشد پرونده با صدور قرار جلب به دادرسی و کیفرخواست به دادگاه انقلاب صالح ارجاع خواهد شد. خوب است بدانید، بر اساس مقررات قانون آیین دادرسی کیفری دادگاه انقلاب از محاکم اختصاصی محسوب شده و در واقع دادگاه انقلاب صلاحیت رسیدگی به هیچ جرمی را ندارد مگر جرایمی که به موجب قانون رسیدگی به آن در صلاحیت دادگاه انقلاب باشد. پس دانستیم، دادسرای عمومی و انقلاب مرجعی واحد محسوب شده و هر کدام از شعب دادیاری و بازپرسی موجود در آن می تواند به پرونده هایی که رسیدگی به آن در صلاحیت دادگاه انقلاب است رسیدگی کرده و تحقیقات مقدماتی مربوط به آن را انجام دهد. اما خود دادگاه انقلاب مرجعی اختصاصی محسوب می شود.

در پرونده های مربوط به دادسرای انقلاب وکیل خود را چگونه تعیین کنیم؟

البته در فوق توضیح دادیم، دادسرای عمومی و انقلاب مرجعی واحد محسوب می شود که هر یک از شعب آن صلاحیت رسیدگی به پرونده های مربوط به دادگاه انقلاب را دارد. اما در اینجا فرض را بر این می گذاریم پرونده‌ای که رسیدگی به آن در صلاحیت دادگاه انقلاب است در یکی از شعب بازپرسی یا دادیاری دادسرای عمومی و انقلاب مطرح شده است، حال وکیل خود را چگونه انتخاب کنیم؟ در پاسخ می گوییم: گروه وکلای نستوه با بهره گیری از دانش و تخصص وکلای عضو کانون وکلای دادگستری مرکز همواره آماده و مشتاق است به عنوان وکیل یا مشاور در پرونده‌های مربوط به دادسرای انقلاب و دادگاه انقلاب در کنارتان با شد. ما ابتدا کلیه اسناد و مدارک پرونده شما را با دقت مورد مطالعه و بررسی قرار می دهیم و سپس راهکار قانونی لازم را به شما خواهیم گفت. در پاره ای از مواقع نیز اخذ وکالت به منظور مطالعه پرونده در دادسرا لازم و ضروری است. وکلای متخصص ما ابتدا از شما وکالتی به منظور مطالعه پرونده اخذ کرده و  سپس با مراجعه به دادسرا و مطالعه پرونده اطلاعات مربوط پرونده و راهکار قانونی را در اختیار شما قرار خواهند داد.

امیدوارم مطلب فوق که توسط تیم تحریریه وکلای نستوه تنظیم گردیده است مورد مطالعه و استفاده شما قرار گرفته باشد. شما می توانید، از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با گروه وکلای نستوه تماس  بگیرید.

logo-samandehi