موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

دادسرای جرایم امنیتی

دادسرا کجاست؟

با توجه به وجود حجم بسیار زیاد پرونده های قضایی مخصوصاً پرونده های کیفری مرجعی به نام دادسرا جهت انجام کلیه تحقیقات مقدماتی، حفاظت از ادله، شناسایی متهم، جلوگیری از فرار متهم و... به وجود آمده است و از حجم پرونده های موجود در دادگاه با رسیدگی اولیه می کاهد.

با توجه به تنوع موجود در پرونده های کیفری و نیاز جامعه کم کم قانونگذار دادسراهای تخصصی را برای انجام امور به صورت کاملاً تخصصی در قانون پیش بینی نمود. این موضوع می تواند موجب دقت در رسیدگی، سرعت و کیفیت در روند رسیدگی را تغییر دهد.

باید توجه داشت که شاید ماهیت جرایم در مواردی دارای اهمیت باشد و و به دلیل ملاحظات امنیتی نیازمند رسیدگی در مجتمع خاصی باشد که البته ایراداتی به این موضوع نیز وارد است که در این مقال نمی گنجد.

دادسرای امنیتی یکی از مواردی است که قانونگذار در آیین دادرسی کیفری مورد لحاظ قرار داده است که به جرایم مربوط به امنیت کشور و جرایمی که با مصالح کشور در هم آمیخته است و موارد مرتبط به آن رسیدگی می نماید.

دپارتمان حقوق کیفری گروه وکلای نستوه با توجه به دادسرای تخصصی با نام دادسرای جرایم امنیتی این موضوع را برای استفاده شما عزیزان مورد بررسی قرار می دهد.

مواردی که در خصوص دادسرای جرایم امنیتی بایستی مد نظر قرار گیرد عبارت است از

  • دادسرای امنیت در کجا قرار دارد؟
  • دادسرای امنیت به چه جرایمی رسیدگی می کند؟
  • آدرس وکیل دادسرای امنیت در تهران کجاست؟
  • هزینه وکیل دادسرای امنیت چقدر است؟
  • بهترین وکیل دادسرای جرایم امنیتی کیست؟

دادسرای جرایم امنیتی به موجب ماده 25 قانون آیین دادرسی کیفری به وجود آمد است و جالب است بدانید که دادسرای جرایم امنیتی دادسرای تخصصی می باشد و نه اختصاصی یعنی این امکان وجود دارد که پرونده های دیگر نیز در در صورت ارجاع دادستان در این دادسرا مورد بررسی و رسیدگی قرار گیرد.

دادسرای جرایم امنیتی صلاحیت رسیدگی به مواردی را دارد که به آن دادسرا ارجاع می گردد و پس از رسیدگی با صدرو قرار پرونده را به دادگاه صلاحیت دار اعم از دادگاه انقلاب، دادگاه کیفری دو... ارسال می دارد.

دادسرای جرایم امنیتی به چه مواردی رسیدگی می کند؟

حوزه صلاحیت رسیدگی به جرایم امنیتی در قانون مشخص نشده است لیکن با توجه به رویه موجود در دادسرای جرایم امنیتی مواردی را می توان در صلاحیت این دادسرا دانست که مربوط به مصالح کشور و مواردی که مربوط به امنیت کشور و موضوعات مرتبط به آن دانست. نمونه مواردی که در دادسرای جرایم امنیتی مورد رسیدگی قرار می گیرد عبارت است از اقدامات خرابکارانه و تروریستی، جاسوسی، نزاع دسته جمعی با سلاح، حمل و نگهداری سلاح، توهین به مقام رهبری، مقابله با نظام و... اینگونه موارد می باشد.

چه مصادیق در صلاحیت دادسرای جرایم امنیتی است؟

  • جرایم علیه امنیت ملی و امنیت داخلی و موارد مرتبط
  • جرایم علیه نظام اقتصادی کشور و موارد مرتبط
  • جرایم مربوط به جاسوسی و موارد مرتبط
  • اخلال در نظام اقتصادی و...

البته صلاحیت دادسرای جرایم امنیتی با توجه به عام بودن آن به گونه است که مانع از ارجاع سایر پرونده ها به این دادسرا نمی باشد.

به موجب قانون بازپرس می تواند انجام قسمتی از تحقیقات و یا دستوراتی را به ظابطان دادگستری برای انجام آن بدهد که ظابطان دادسرای جرایم امنیتی عبارتند از مامورین وزارت اطلاعات- مامورین حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی- نیروی انتظامی و... می باشد.

بهترین وکیل دادسرای جرایم امنیتی کیست؟

بهترین وکیل دادسرای جرایم امنیتی وکیلی است که ضمن دارا بودن تخصص در امور کیفری فعالیت داشته باشد و اطلاع کافی از قوانین حوزه امور کیفری داشته باشد.

جالب است بدانید که با توجه به امنیتی بودن جرایم در حیطه دادسرای جرایم امنیتی در بسیاری از موارد وکیل امکان حضور در دادسرای جرایم امنیتی را بنا بر ملاحضات امنیتی و...ندارد و می بایست شما وکیل خود را از میان وکلای ماده 48 قانون آیین دادرسی کیفری انتخاب نمایید لیکن این محدودیت صرفاً محدود به دادسرای جرایم امنیتی است و در دادگاه وکیل با محدودیتی جهت دسترسی به پرونده ندارد.

البته در مواردی نیز که پرونده در دادسرای جرایم امنتی مطرح است امکان مداخله وکیل وجود دارد و ایشان می تواند جهت ملاقات با موکل و مطالعه پرونده به این دادسرا مراجعه کند.

دادسرای جرایم امنیتی در کجا قرار دارد؟

دادسرای شهید مقدس که با عنوان دادسرای جرایم امنیتی شناخته شده است در تهران و در کنار درب ورودی زندان اوین قرار گرفته است.

logo-samandehi