موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

دادسرای جرایم رایانه ای

با سلام و درود بر شما دوستان و همراهان عزیز

در مطلب حاضر به بررسی یکی از موضوعات حقوقی تحت عنوان دادسرای جرایم رایانه ای خواهیم پرداخت. در ادامه با تیم تحریریه گروه وکلای نستوه همراه باشید، تا به پاسخ پرسش های ذیل دست یابید.

مواردی که در خصوص دادسرای جرایم رایانه ای می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • منظور از جرایم رایانه ای چیست؟
  • شکایت در دادسرای جرایم رایانه ای چگونه است؟
  • آیا دادسرای جرایم رایانه ای وجود دارد؟
  • نحوه طرح شکایت در دادسرای جرایم رایانه ای چگونه است؟
  • هزینه وکیل دادسرای جرایم رایانه ای چقدر است؟

هم اکنون می توانید با وکیل دادسرای جرایم رایانه ای بی واسطه از طریق موسسه حقوقی دادآوران نستوه در ارتباط باشید و سوالات خود را بی واسطه دریافت نمایید.

بیشتر بدانید: وکیل دادسرای جرایم رایانه ای

منظور از جرائم رایانه ای چیست؟

امروزه بستر اینترنت و فضای مجازی در ابعاد مختلف زندگی بشر نقش پر رنگ و انکار ناپذیری دارد. در دنیای امروز تمامی کارهای روزمره که روزگاری  به صورت فیزیکی انجام می گرفت، از طریق بستر اینترنت و فضای مجازی قابل انجام است. امروزه شما برای خرید  ضروریات زندگی نظیر مواد غذایی، پوشاک، اثاثیه منزل، رزرو بلیط هواپیما یا اتوبوس و عملیات بانکی و... لازم نیست از درب خانه خود خارج شوید یا از یک سمت شهر به سمت دیگر آن بروید. فقط کافیست از طریق گوشی همراه یا سیستم کامپیتور خانگی خود، به اینترنت وصل شوید و تمامی کارهای روزانه خود را به صورت غیر حضوری و اینترنتی انجام دهید. گسترش به کار گیری اینترنت در زندگی مردم صرفا آثار و تبعات مثبت نداشته است.

در واقع، سودجویان و مجرمین در بستر فضای مجازی نیز تلاش خود را به منظور کسب منافع مادی از طریق ارتکاب اعمال مجرمانه به کار می گیرند. جالب است بدانید، تقریباً تمامی جرایم سنتی و فیزیکی علم حقوق جزا از طریق فضای مجازی و اینترنت قابل انجام است. با نگاهی به قانون جرایم رایانه ای در می یابیم؛ جرایمی نظیر سرقت، کلاهبرداری، جعل، تحصیل مال از طریق نامشروع، توهین، ایجاد قمارخانه و ... در بستر اینترنت و فضای مجازی نیز قابل انجام است.

در کشور ما نیز به کارگیری اینترنت از سوی مردم و فعالیت در فضای مجازی بسیار وسیع، چشمگیر و رو به رشد بوده است. از این رو اطلاع و آگاهی مردم از جرایم رایانه ای و چگونگی طرح شکایت از مجرمین اینترنتی می تواند تا حدودی ذهن فعالان مجازی را هوشیار کرده و عاملی به منظور پیشگیری از وقوع جرم اینترنتی باشد. تیم تحریریه گروه وکلای نستوه درصدد است، در ادامه این مطلب شما را با دادسرای جرایم راینه ای و چگونگی طرح شکایت در آن آشنا نماید.

بیشتر بدانید: وکیل دادسرای فرهنگ و رسانه

به منظور اطلاع از قوانین و مقررات دادسرای جرایم رایانه ای به کدام قانون مراجعه نماییم؟ خوب است بدانید، در ایران قانونی تحت عنوان قانون جرایم رایانه ای مصوب ۱۱ بهمن ۱۳۸۹ توسط مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده است که این قانون مربوط به جرایم رایانه ای و مجازات های مربوط به آن ها می باشد. البته قانون مزبور به قسمت اخیر قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات اضافه شده است. شما می توانید، به منظور مطالعه و آشنایی با مصادیق جرایم رایانه ای و مجازات های این جرایم به قانون مزبور مراجعه نمایید.

بیشتر بدانید: جرائم رایانه ای علیه عفت و اخلاق عمومی

آیا دادسرای جرایم رایانه در ایران وجود دارد؟

به طور کلی دادسرای عمومی و انقلاب بر حسب صلاحیت محلی (اصولاً) مجوز رسیدگی به تمامی جرایم را دارد. البته رییس قوه قضاییه به موجب قانون آیین دادرسی کیفری  این اختیار و صلاحیت را دارد، تا شعبی از دادسرای عمومی و انقلاب را به شعبی تخصصی به منظور رسیدگی به برخی جرایم تبدیل نماید.

شعب تخصصی با بهره گیری از قضات متخصص در موضوعات مربوطه به صورت تخصصی به برخی جرایم رسیدگی می کند. این مهم باعث می شود، رسیدگی در این پرونده ها با دقت و سرعت بیشتری انجام گیرد. برای مثال، شعبی از دادسرای عمومی و انقلاب تهران به جرائم پزشکی و دارویی رسیدگی می کند یا شعبی دیگر که به صورت تخصصی به جرایم زمین خواری و پولشویی رسیدگی خواهد کرد یا دادسرایی که به دادسرای ویژه سرقت معروف است. در این میان دادسرای جرایم رایانه ای نیز وجود دارد که به صورت تخصصی و ویژه به جرایم رایانه ای رسیدگی می کند. همچنین خوب است بدانید، دادسرای جرایم رایانه ای تهران یا همان دادسرای ناحیه ۳۱ سابقاً در خیابان شریعتی بوده که هم اکنون به نشانی فلکه دوم صادقیه، بزرگ راه آیت الله کاشانی، خیابان اباذر، نبش بوستان دوم غربی، دادسرای ناحیه ۵ سابق انتقال یافت.

بیشتر بدانید: جعل رایانه ای چیست؟

نحوه طرح شکایت در دادسرای جرایم رایانه ای چگونه است؟

به منظور ثبت شکایت خود در دادسرای جرایم رایانه ای نیاز نیست به صورت حضوری به دادسرا مراجعه نمایید. شما می توانید، از طریق دفاتر خدمات الکترونیک قضایی نسبت به ثبت شکایت خود اقدام نمایید. البته بعد از ثبت شکایت نیاز به پیگیری و مراجعه حضوری به دادسرا خواهد بود. در صورتی که شکواییه شما دارای دلایل قوی و قانع کننده باشد، دادسرا بعد از روال قانونی اقدام به صدور کیفرخواست می نماید. کیفرخواست به منظ‌ور رسیدگی به دادگاه صالح ارسال خواهد شد.

بیشتر بدانید: دسترسی غیرمجاز به داده های الکترونیک

در پرونده های مربوط به دادسرای جرایم رایانه ای وکیل خود را چگونه انتخاب نماییم؟

رسیدگی در دادسرای جرایم رایانه ای به صورت تخصصی و ویژه خواهد بود. وکیل پرونده باید  اطلاعات فنی و تخصصی در حوزه جرایم رایانه ای داشته باشد، تا بتواند دفاعیاتی صحیح و موثر ارائه نماید. باور کنید، دفاع در این گونه پرونده ها به مراتب از دیگر پرونده های کیفری سخت تر و دارای جنبه های تخصصی بیشتری می باشد. گروه وکلای نستوه با بهره گیری از وکلای مجرب و متخصص در حوزه جرایم رایانه ای آماده و مشتاق است، در پرونده های مربوط به جرایم رایانه ای به عنوان وکیل یا مشاور در کنارتان باشد.

امیدواریم؛ مطلب فوق که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه گردیده است، مورد مطالعه و استفاده شما قرار گرفته باشد. شما می توانید از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با گروه وکلای نستوه تماس بگیرید.

logo-samandehi