موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

دادسرای دیوان عالی کشور

با سلام و درود بر شما دوستان عزیز

در این مطلب که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه می‌شود، به بررسی یکی از موضوعات حقوقی تحت عنوان دادسرای دیوان عالی کشور خواهیم پرداخت‌. در صورتی که تا پایان این مطلب با تیم تحریریه گروه وکلای نستوه همراه باشید به پاسخ پرسش های خود دست خواهید یافت. لیکن در صورت عدم دسترسی به سوالات خود می توانید با وکیل متخصص در موسسه حقوقی دادآوران نستوه در ارتباط باشید. هم اکنون با شماره گیری تلفن های مندرج در سایت با وکلا و مشاوران موسسه در ارتباط باشید.

مواردی که در خصوص دادسرای دیوان عالی کشور می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • دیوان عالی کشور کجاست؟
  • منظور از دادسرای دیوان عالی کشور چیست؟
  • ریاست دادسرای دیوان عالی کشور با کدام مقام قضایی است؟
  • نشانی دادسرای دیوان عالی کشور کجاست؟
  • وکیل دیوان عالی کشور کیست؟
  • در پرونده های مربوط به دادسرای دیوان عالی کشور وکیل خود را چگونه انتخاب کنیم؟

موضوعات حقوقی خود را بی واسطه با ما در میان بگذارید.

بیشتر بدانیم: وکیل دیوان عالی کشور

منظور از دیوان عالی کشور چیست؟

دیوان عالی کشور عالی ترین مرجع قضایی کشور محسوب شده که برخی از وظایف آن به شرح ذیل است:

الف. دیوان عالی کشور مرجع رسیدگی فرجامی در خصوص آرای قابل فرجام در امور حقوقی است. آرای قابل فرجام در امور حقوقی در قانون آیین دادرسی دادگاه های عمومی و انقلاب درامور مدنی تعیین گردیده است و دیوان عالی کشور در رسیدگی فرجامی خود وظیفه رسیدگی شکلی و انطباق رای فرجامی با مقررات قانونی و موازین شرعی را بر عهده دارد.

ب. به موجب مقررات قانون آیین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲ دیوان عالی کشور مرجعی به منظور رسیدگی تجدیدنظر از آرای صادره در برخی از جرائم می باشد. در حقیقت، آرای صادره در پرونده هایی که مجازات قانونی آن مواردی نظیر اعدام، حبس ابد و دیگر مجازات های مهم خواهد بود قابل تجدیدنظر و رسیدگی مجدد در دیوان عالی کشور می باشد. اینکه، آرای صادره در کدام یک از موضوعات کیفری قابل  تجدیدنظر در دیوان عالی کشور است در قانون آیین دادرسی کیفری معین شده است.

پ. هیئت عمومی دیوان عالی کشور مرجع صدور آرای وحدت رویه قضایی است. در مواردی که در موضوعات مشابه آرای مختلف از محاکم صادر می شود، هیئت عمومی دیوان عالی کشور اقدام به صدور رای وحدت رویه قضایی می کند که در حکم قانون  خواهد بود.

در قسمت اول این مطلب با برخی از وظایف دیوان عالی کشور آشنا شدیم. در ادامه  همراه تیم تحریریه گروه وکلای نستوه باشید تا در خصوص دادسرای دیوان عالی کشور بیشتر بدانید.

بیشتر بدانید: تبادل لوایح در دیوان عالی کشور

منظور از دادسرای دیوان عالی کشور چیست؟

در بالا دانستیم، دیوان عالی کشور عالی ترین مرجع قضایی کشور به حساب می آید. همچنین با  برخی از وظایف آن آشنا شدیم. خوب است بدانید، در معیت دیوان عالی کشور دادسرایی تحت عنوان دادسرای کل کشور یا همان دادسرای دیوان عالی کشور وجود دارد. شاید بارها نام دادسرای کل کشور را شنیده باشید، این دادسرا همان دادسرای دیوان عالی کشور می باشد.

ریاست دادسرای دیوان عالی کشور یا همان دادسرای کل کشور با کدام مقام قضایی است؟

به طور کلی ریاست دادسرا بر عهده دادستان می باشد. دادسرایی که در حوزه قضایی شهرستان واقع شده است، تحت ریاست و نظارت دادستان شهرستان قرار دارد. ریاست دادسرای دیوان عالی کشور نیز بر عهده دادستان کل کشور است. در واقع، دادستانی کل کشور وظیفه ریاست و اداره دادسرای دیوان عالی کشور را عهده دار خواهد بود. خوب است بدانید، دادستان کل کشور که وظیفه ریاست و اداره دادسرای دیوان عالی کشور را بر عهده دارد، عالی ترین مقام دادستانی کشور به حساب آمده و بر امور دادستانی ها و دادسراهای کشور نظارت و ریاست اداری دارد.

دادستان کل کشور به طور کلی دارای وظایف و مسئولیت هایی به شرح ذیل است:

الف. به عنوان عالی ترین مقام دادستانی کشور نقش مدعی العموم را عهده دار است. در صورتی که مقامات دولتی و حکومتی مرتکب اعمال مجرمانه و ناقض حقوق عامه شوند، دادستان کل کشور در مقام مدعی العموم مرتکبین را تحت تعقیب قانونی قرار خواهد داد.

ب . دادستان کل کشور وظایف نظارتی در قبال زندان ها و موسسات تامینی و تربیتی دارد، عضویت در ستاد مبارزه با مواد مخدر، اعلام تخلف اعضای هیئت مدیره کانون وکلای دادگستری و اعضای دادسرا و دادگاه انتظامی وکلا به دادگاه انتظامی قضات، احاله پرونده های کیفری در موارد مقرر در قانون آیین دادرسی کیفری، اعاده دادرسی از احکام در موارد مقرر قانونی، وظایف در خصوص جرائم فضای سایبری و ارائه مشاوره به ریاست قوه قضاییه در برخی از موضوعات از دیگر وظایف دادستانی کل کشور است.

بیشتر بدانید: تغییر رای در دیوانعالی کشور

نشانی دادسرای دیوان عالی کشور کجاست؟

خوب است بدانید، دادسرای کل کشور یا همان دادسرای دیوان عالی کشور واقع در تهران، خیابان خیام، روبه روی خیابان بهشت، ساختمان دادستانی کل کشور می باشد. همچنین دادسرای دیوان عالی کشور دارای دفاتر معاونت های مختلف می باشد که در همان ساختمان مستقر هستند.

بیشتر بدانید: اعاده دادرسی در پرونده کلاهبرداری

در پرونده های مربوط به دادسرای دیوان عالی کشور وکیل خود را چگونه انتخاب نماییم؟

گروه وکلای نستوه متشکل از وکلای مجرب و متخصص عضو کانون وکلای دادگستری مرکز همواره آماده و مشتاق است به عنوان وکیل یا مشاور در کنارتان باشد. توصیه و تاکید گروه وکلای نستوه این است، پیش از هر گونه اقدام حقوقی یا قضایی با وکلای رسمی دادگستری مشورت نمایید. بسیار اتفاق می افتد، اشخاص به صورت خودسرانه به دادگستری مراجعه می نمایند و پس از آنکه دچار چالش های حقوقی و قضایی می شوند سعی می کنند از وکلای رسمی دادگستری کمک و مشاوره بگیرند. در خیلی از این موارد حقوق شخص مراجعه کننده تضییع شده و دیگر قابل استیفاء نیست. پس سعی نمایید، پیش از هر گونه اقدام حقوقی یا قضایی با وکبای رسمی دادگستری مشورت نمایید.

امیدواریم، مطلب فوق که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه گردیده است، مورد مطالعه و استفاده شما قرار گرفته باشد. شما می توانید از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با گروه وکلای نستوه تماس بگیرید.

logo-samandehi