موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

دادسرای راهور غرب تهران

با سلام و درود بر شما دوستان و همراهان گرامی

در این مطلب که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه می گردد؛ به شرح و بیان یکی از موضوعات حقوقی با عنوان دادسرا راهورغرب تهران خواهیم پرداخت.

در این مطلب شما را با برخی از جرائم مربوط به رانندگی و مراجع صالح به منظور رسیدگی به این جرائم آشنا خواهیم کرد. متاسفانه در کشور ما فرهنگ رانندگی شرایط مطلوب و مساعدی ندارد و در شان جامعه ایرانی نمی باشد. فرهنگ و عادت های غلط رانندگی، به همراه خودرو ها و جاده های بی کیفیت و فاقد استانداردهای جهانی موجب شده آمار سوانح و تصادفات رانندگی در کشورمان در مقایسه با دیگر کشورهای جهان بیشتر باشد. در ادامه این مطلب تلاش می شود، با برخی از جرائم ناشی از تخلفات رانندگی، مجازات های مربوط به آن و مراجع صالح به منظور رسیدگی به آن ها آشنا شویم.

بیشتر بدانید: وکیل تصادفات رانندگی

مواردی که در خصوص وکیل دادسرای راهور می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

 • دادسرای راهور کجاست؟
 • دادسرای راهور غرب تهران صلاحیت رسیدگی به کدام موضوعات را دارد؟
 • به منظور شکایت در دادسرای راهور غرب تهران به کجا مراجعه کنیم؟
 • هزینه وکیل در دادسرای راهور چقدر است؟
 • در پرونده های مربوط به دادسرای راهور غرب تهران وکیل خود را چگونه انتخاب کنییم؟

دریافت مشاوره تخصصی می توانید یکی از موضوعات مهم برای اشخاص باشد از این رو توصیه داریم قبل از هر اقدام با وکیل متخصص در موسسه حقوقی دادآوران نستوه در ارتباط باشید.

بیشتر بدانید: نحوه طرح دعوی به طرفیت صندوق تأمین خسارتهای بدنی در تصادف رانندگی

منظور از دادسرا چیست؟

در نظام حقوقی ایران رسیدگی های کیفری در طی دو مرحله به انجام می رسد، مرحله اول تحقیقات مقدماتی و مرحله بعدی رسیدگی در محاکم کیفری. دادسرا مرجع ابتدایی به منظور تحقیقات مقدماتی می باشد. اصولاً اقداماتی نظیر ثبت و قبول شکایات کیفری، تعقیب متهمین و مجرمین، تحقیقات مقدماتی و اجرای احکام کیفری توسط دادسرا انجام می گیرد. به موجب مقررات قانون آیین دادرسی کیفری ریاست دادسرا بر عهده مقام قضایی دادستان یا همان مدعی العموم است. همچنین سایر مقامات قضایی (بازپرس و دادیار) در چارچوب قانون و زیر نظر دادستان وظایف قضایی خود را انجام می دهند. در حال حاضر دادسرای عمومی و انقلاب شهر تهران به شعب تخصصی تقسیم بندی گردیده است. برای مثال، برخی از شعب دادسرا صرفاً به جرایم پزشکی و دارویی رسیدگی می کند، شعب دیگری از دادسرا به طور ویژه به جرایم مربوط به سرقت، شعبی به مفاصد اقتصادی و شعبی نیز به جرائم مربوط به تخلفات رانندگی.

البته شعب تخصصی صرفاً به همین موارد ختم نمی شود و شعب تخصصی دیگری نیز وجود دارد. خوب است بدانید، شعب تخصصی دادسرا با شعب اختصاصی تفاوت دارد. شعب تخصصی به منظور سهولت و تسریع در رسیدگی به موضوعات خاص کیفری رسیدگی می کند. البته، ارجاع موضوعات کیفری دیگر به شعب تخصصی امکانپذیر است. برای مثال، ارجاع پرونده با موضوع ضرب و جرح عمدی به دادسرای ویژه سرقت منع قانونی ندارد. اما شعب اختصاصی صرفا مجوز رسیدگی به موضوعاتی دارد که به موجب قانون در صلاحیت آن قرار داده شده است. ارجاع سایر موضوعات به دادسرای اختصاصی ممکن نخواهد بود.

بیشتر بدانید: مجازات صحنه سازی تصادف چیست؟

دادسرای راهور غرب تهران صلاحیت رسیدگی به کدام موضوعات را دارد؟

دادسرای راهور غرب تهران یا همان دادسرای ناحیه ۳۶ صلاحیت رسیدگی به جرائم ناشی از تخلفات رانندگی را دارد. در حقیقت دادسرای راهور غرب تهران یکی از شعب تخصصی دادسرای عمومی و انقلاب تهران به حساب می آید. البته همانطور که در فوق نیز اشاره نمودیم، ارجاع سایر موضوعات و پرونده های کیفری به غیر از جرایم مربوط به رانندگی به دادسرای راهور غرب تهران مانع قانونی ندارد. در ادامه این مطلب با تیم تحریریه گروه وکلای نستوه همراه باشید، تا بدانید کدام یک از جرایم به منظور انجام تحقیقات مقدماتی به دادسرای راهور غرب تهران ارجاع می شود.

همانطور که در بالا نیز گفتیم، دادسرای راهور غرب تهران یا همان دادسرای ناحیه ۳۶ یکی از شعب تخصصی دادسرای عمومی و انقلاب تهران محسوب می شود. این دادسرا مامور انجام تحقیقات مقدماتی و رسیدگی به پرونده‌های جرایم ناشی از تخلفات رانندگی است. مهمترین جرایم ناشی از تخلفات رانندگی موضوع مواد اصل ۷۱۴ الی ۷۲۸ قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات می باشد.

برخی از جرایم ناشی از تخلفات رانندگی عبارتند از:

 • قتل غیر عمد ناشی از تخلفات رانندگی در اثر بی احتیاطی و بی مبالاتی راننده مقصر حادثه
 • ایراد صدمه بدنی و جرح در اثر بی احتیاطی و بی مبالاتی راننده مقصر حادثه
 • ایجاد تغییر در مشخصات پلاک وسایل نقلیه موتوری
 • اوراق کردن وسیله نقلیه بدون داشتن مجوز راهنمایی و رانندگی
 • اطلاع ندادن سرقت و مفقود شدن پلاک وسیله نقلیه موتوری
 • رانندگی بدون داشتن گواهینامه

مواردی که در بالا گفتیم؛ مهمترین جرایم ناشی از تخلفات رانندگی در نظام حقوقی ایران است. البته جرایم دیگری که ناشی از تخلفات رانندگی باشد در قوانین خاص وجود دارد. به طور کلی دادسرای راهور غرب تهران یا همان دادسرای ناحیه ۳۶ مرجع صالح به منظور انجام تحقیقات مقدماتی در موارد گفته شده و سایر جرایم ناشی از تخلفات رانندگی است. در ادامه این مطلب با تیم تحریریه گروه وکلای نستوه همراه باشید.

بیشتر بدانید: رانندگی حین مستی

به منظور شکایت در مورد جرایم دادسرای راهور غرب تهران به کجا مراجعه کنیم؟

در گذشته به منظور ثبت شکایت می بایست، حضوری و مستقیماً به دادسرای مربوطه مراجعه می گردید. در حال حاضر شما می توانید، به منظور ثبت شکایت خود به هر یک از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی واقع در هر یک از شهرهای ایران مراجعه کنید. پس از اینکه شکایت شما به ثبت رسید، پرونده به منظور رسیدگی به دادسرای مربوطه ارسال خواهد شد.

بیشتر بدانید:وکیل تصادفات خیابان پاسداران

در پرونده های مربوط به دادسرای راهور غرب تهران و جرایم ناشی از تخلفات رانندگی وکیل خود را چگونه انتخاب کنیم؟

در پاسخ به این سوال می گوییم: شما می توانید وکیل خود را از بین هریک از وکلای رسمی عضو کانون های وکلای دادگستری انتخاب کنید. گروه وکلای نستوه متشکل از وکلای مجرب و متخصص عضو کانون وکلای دادگستری مرکز با داشتن دانش و تجربه در خصوص پرونده های دادسرای راهور غرب تهران و جرایم ناشی از تخلفات رانندگی به عنوان مشاور یا وکیل در کنار شما خواهد بود. گروه وکلای نستوه تمامی سعی و تلاش خود را به کار می گیرد، در پرونده های مربوط به دادسرای راهور غرب تهران و جرایم ناشی از تخلفات رانندگی حقوق قانونی شما تضییع نشود.

امیدوارم؛ مطلب فوق که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه گردیده است، مورد مطالعه و استفاده شما قرار گرفته باشد. شما می توانید از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با گروه وکلای نستوه تماس بگیرید.

logo-samandehi