موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

دادسرای زمین خواری

با سلام و درود بر شما دوستان و همراهان گرامی

در مطلب پیش رو که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه می گردد، به شرح و بیان یکی از موضوعات حقوقی تحت عنوان دادسرای زمین خواری خواهیم پرداخت.

به طور کلی یکی از راه های مبارزه با فساد در جامعه برخورد شدید و قانونی در قبال اشخاصی است که با تجاوز به اراضی و اموال دولتی و عمومی حقوق یک ملت را تضییع می نمایند، تا از این طریق به منافع مادی و نامشروع خود دست یابند. دادسرای ویژه زمین خواری  بنا به تشخیص ریاست قوه قضاییه به عنوان شعبه  تخصصی در دادسرای عمومی و انقلاب و در راستای مبارزه با فساد و عکس العمل شدید در قبال متجاوزان به اراضی و املاک عمومی و دولتی تشکیل شده است. در این مطلب تلاش می‌کنیم، شما را با دادسرای ویژه زمین خواری آشنا نماییم. در صورتی که تا پایان این مطلب همراه تیم تحریریه گروه وکلای نستوه باشید، به پاسخ پرسش‌های مورد نظر خود دست خواهد یافت.

مواردی که در خصوص وکیل دادسرای زمین خواری می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • نشانی دادسرا زمین خواری کجاست؟
  • منظور از دادسرای زمین خواری چیست؟
  • دادسرای زمین خواری صلاحیت رسیدگی به کدام موضوعات را دارد؟
  • در پرونده های مربوط به دادسرای زمین خواری وکیل خود را چگونه انتخاب کنیم؟
  • دفاع در دادسرای زمین خواری چگونه است؟

هر موضوع تخصصی نیازمند حضور شخص دارای تخصص می باشد. موسسه حقوقی دادآوران نستوه با تشکیل تیمی از وکلای زبده تحت عنوان گروه وکلای نستوه آماده ارائه خدمات حقوقی به شما عزیزان می باشد.

منظور از دادسرا چیست؟

در نظام حقوق کیفری ایران رسیدگی در طی دو مرحله انجام می گیرد. مرحله اول انجام تحقیقات مقدماتی از سوی مرجعی تحت عنوان دادسرا است. رسیدگی در دادسرا به صورت غیرعلنی، تفتیشی و محرمانه انجام می گیرد. فرصت دفاع متهمین در مرحله دادسرا به صورت محدود خواهد بود. برای مثال در برخی از جرایم اجازه مطالعه پرونده یا دسترسی به اوراق پرونده به متهم یا وکیل وی داده نمی شود. همچنین به موجب تبصره ماده ۴۸ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب سال ۱۳۹۲ در برخی از جرایم انتخاب وکیل از سوی متهم با محدودیت های قانونی مواجه خواهد بود، به نحوی که متهم صرفاً می تواند وکیل خود را از بین وکلای مورد تایید ریاست قوه قضاییه انتخاب نماید. پس از انکه پرونده به دادگاه ارسال گردید، محدودیت های دفاعی متهم نیز رفع خواهد شد. در مرحله رسیدگی در دادگاه متهم یا وکیل وی می تواند آزادانه پرونده را مطالعه کند و یا از اوراق  پرونده  رونوشت تهیه نماید. همچنین انتخاب وکیل  در مرحله دادگاه با هیچ محدودیت قانونی مواجه نیست. خوب است بدانید، ریاست اداره دادسرا بر عهده مقام دادستان است. سایر مقامات قضایی (بازپرس و دادیار) در راستای قانون زیر نظر دادستان وظایف قضایی خود را انجام می دهند.

بیشتر بدانید: وکیل زمین خواری

تصمیمات قضایی در دادسرا به چه نحوی اتخاذ می گردد؟

در صورتی که مقام قضایی دادسرا نظر برای مجرمیت متهم داشته باشد پرونده با صدور قرار جلب به دادرسی و کیفرخواست به منظور رسیدگی به دادگاه صلاحیتدار ارسال می گردد، اما چنانچه مقام قضایی دادسرا مجرمیت متهم را احراز نکند، اقدام به صدور قرار منع تعقیب خواهد نمود.

منظور از دادسرای زمین خواری چیست؟

قانون این اجازه را به ریاست قوه قضاییه داده که بنا به تشخیص خود در دادسرای عمومی و انقلاب یا محاکم عمومی شعب تخصصی ایجاد نماید. این شعب به صورت تخصصی به موضوعاتی خاص رسیدگی می کند.

بیشتر بدانید: وکیل دادسرای ناحیه یک

هدف از ایجاد شعب تخصصی در دادسرای عمومی و انقلاب و محاکم عمومی چیست؟

در شعب تخصصی رسیدگی ها از سوی مقامات قضایی متخصص که دارای اشراف نسبت به موضوعات مربوطه می باشد انجام می گیرد، این مهم خود باعث می شود؛ سرعت، دقت و تخصص در رسیدگی‌ها بیشتر شود. با توجه به توضیحات فوق باید بدانید، دادسرای ویژه زمین خواری یکی از شعب تخصصی دادسرای عمومی و انقلاب است، که از سوی ریاست قوه قضاییه به منظور رسیدگی های تخصصی در پرونده‌های مربوط به زمین خواری تشکیل گردیده است. این شعب به صورت تخصصی به پرونده‌های مربوط به زمین خواری رسیدگی می‌کند، اما ارجاع سایر موضوعات کیفری به شعب دادسرای زمین خواری منع قانونی ندارد.

نشانی دادسرای زمین خواری کجاست؟

دادسرای ویژه زمین‌خواری در تهران به نشانی میدان ونک، ابتدای خیابان ملاصدرا،خیابان پردیس، نبش کوچه زاینده رود شرقی، پلاک ۵۹ می باشد.

بیشتر بدانید: دادسرای انقلاب

دادسرای ویژه زمین خواری صلاحیت رسیدگی به کدام موضوعات دارد؟

همانطور که در بالا اشاره شد، دادسرای ویژه زمین خواری یکی از شعبه تخصصی دادسرای عمومی و انقلاب می باشد، که بنا به تشخیص ریاست قوه قضاییه به منظور رسیدگی به موضوعات مربوط به زمین خواری تشکیل گردیده است. برخی از موضوعات مربوط به زمین خوردیم که رسیدگی به آن در صلاحیت دادسرای ویژه زمین خواری است عبارتند از: رسیدگی های کیفری در خصوص تجاوز به اراضی و املاک متعلق به دولت و سازمان های دولتی، تجاوز به اراضی و اموال عمومی، جنگلها و مراتع و منابع طبیعی وکوه ها، تغییر کاربری غیرمجاز اراضی مزروعی و کشاورزی و ... .

به منظور ثبت شکایت در خصوص پرونده های مربوط به دادسرای ویژه زمین خواری به کجا مراجعه کنیم؟

شما می توانید به منظور ثبت شکایت به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی واقع در هر یک از شهرهای ایران مراجعه کنید. پس از آنکه شکایت شما با رعایت تشریفات مقرر قانونی ثبت گردید، پرونده به منظور رسیدگی کیفری و انجام تحقیقات مقدماتی به دادسرای ویژه زمین خواری ارسال می گردد.

در پرونده‌های مربوط به دادسرای ویژه زمین‌خواری وکیل خود را چگونه انتخاب کنیم؟

در پرونده‌های مربوط به این دادسرا می توانید؛ وکیل خود را از بین هر یک از وکلای رسمی عضو کانون های وکلای دادگستری ایران یا مرکز امور مشاوران قوه قضاییه انتخاب کنید. گروه وکلای نستوه متشکل از وکلای مجرب و متخصص در حوزه های حقوق کیفری و حقوقی و با داشتن تجربه، تخصص و دانش در خصوص پرونده های مربوط به دادسرای ویژه زمین خواری آماده و مشتاق است به عنوان وکیل یا مشاور در کنار شما عزیزان باشد. گروه وکلای نستوه در راستای قانون از هیچ تلاش و کوششی به منظور احقاق حقوق قانونی شما دریغ نخواهد کرد.

امیدواریم، مطلب فوق که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه گردیده است مطالعه و استفاده شما قرار گرفته باشد شما می توانید از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با گروه وکلای نسل و تماس بگیرید.

logo-samandehi