موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

دادسرای فرهنگ و رسانه

در دهه های اخیر و با گسترش رسانه، شاهد ارتکاب نوع خاصی از جرائم بودیم که به وسیله رسانه ارتکاب میابد. رسانه ها قدرت زیادی در تاثیر گذاری و نیز پخش اخبار دارند و ممکن است یک خبر دروغ، حیثیت یک نهاد را بر باد دهد.

با افزایش کار محاکم دادگستری و تورم پرونده ها و نیز لزوم رسیدگی تخصصی به جرائم مختلف، در سالهای اخیر دادسراهای تخخصی زیادی به وجود آمادند که گرچه در واقع شعبی تخصصی از محاکم عمومی هستند، لکن به طور تخصصی و تنها در حیطه صلاحیت قانونی به جرائم مرتبط رسیدگی می کنند.

یکی از این دادسراهای اختصاصی دادسرای ویژه فرهنگ و رسانه می باشد.

در ایم مقاله که توسط گروه وکلای نستوه تهیه و تنظیم شده است قصد داریم در خصوص این دادسرا و صلاحیت آن اطلاعات کاربردی تقدیم نماییم.

مواردی که در خصوص دادسرای ویژه فرهنگ و رسانه می بایست مد نظر قرار گیر عبارت است از

  • آدرس دادسرای فرهنگ و رسانه کجاست؟
  • هزینه وکیل در دادسرای فرهنگ و رسانه چقدر می شود؟
  • دفاع در دادسرا چگونه است؟
  • چگونه از اوراق پرونده کپی تهیه نماییم؟

صلاحیت دادسرای فرهنگ و رسانه چیست؟

دادسرای فرهنگ و رسانه، در راستای تخصصی شدن محاکم، در سال 1389 با سه شعبه بازپرسی به وجود آمد و شروع به کار کرد. بر اساس شنیده ها مقرر است که دادگاه فرهنگ و رسانه نیز در معیت این دادگاه به وجود آید. همانطور که گفته شد، دادسرای فرهنگ و رسانه صلاحیت رسیدگی به جرائم خاص را دارد. این جرائم، ماهیتاً جرایمی هستند که با موضوع رسانه و فرهنگ در ارتباط می باشند. همچنین لازم است بدانید که این دادسرا به جرائم رایانه ای حوزه فرهنگ و رسانه نیز رسیدگی می نماید.

چه موضوعاتی در دادسرای فرهنگ و رسانه پیگیری می شود؟

 انتشار مطالب خلاف واقع شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک و اینستاگرام، کانال های تلگرامی، سایت ها و تمامی محیط های مجازی، در نقش یک رسانه، انتشار عکس های خصوصی افراد در رسانه های مجازی یا اینترنت و نیز توهین و هتاکی به مقدسات دینی در رسانه های مجازی و بطور کلی وقوع هر گونه جرمی در رسانه های مجازی به دادسرای فرهنگ در صلاحیت دادسرای فرهنگ و رسانه می باشد.

 همچنین جرائم ارتکابی در سایر رسانه ها اعم از رادیو و تلویزیون، مجلات و روزنامه ها و کلیه رسانه های نوشتاری، شنیداری و تصویری نیز در بحث ارتکاب جرم و یا شکایت کیفری از رسانه ها، در صلاحیت  دادسرای فرهنگ و رسانه می باشد.

دادسرای فرهنگ و رسانه در کجا واقع است؟

ابتدا باید گفت که دادسرای فرهنگ و رسانه ویژه تهران بوده و در سایر شهرها، دادسرای تحت این عنوان وجود ندارد و ممکن است شعبی به این موضوع اختصاص یافته و یا به دادسرای عمومی و انقلاب ارجاع گردد. دادسرای فرهنگ و رسانه در طبقه همکف دادسرای عمومی و انقلاب تهران واقع در میدان پانزده خرداد واقع است.

مقامات قضایی دادسرای فرهنگ و رسانه چه کسانی هستند؟

مقامات قضایی دادسرای فرهنگ و رسانه از بین قضات محاکم عمومی و انقلاب انتخاب شده اند. با توجه به ماهیت تخصصی این دادسرا، لازم است که قضات آن با قوانین مربوط به رسانه، کپی رایت، قوانین مربوط به سایبر، قوانین مطبوعات و هیات منصفه و سایر قوانین آشنایی کافی داشته باشند.

چگونه در دادسرای فرهنگ و رسانه شکایت کنیم؟

باید گفت بیشتر جرائمی که در این دادسرا رسیدگی میگردند مربوط به نظم عمومی بوده و شاکی خصوصی نداشته و توسط دادستان به بازپرس ارجاع می گردد، لکن شکایت اشخاص از رسانه ها مانند شکایت از نشر اکاذیب یا افترا و غیره در این دادسرا با ثبت شکواییه و ارائه ادله و مستندات لازم صورت خواهد پذیرفت.

پیشنهاد موسسه دادآوران نستوه:

همانطور که در این مقاله خواندیم و اطلاع یافتیم، دادسرای فرهنگ و رسانه مرجعی تخصصی برای رسیدگی به جرائم خاص است. بهتر است بدانید که در پرونده های مربوط به این دادسرا پیچیدگی و ظرافت هایی وجود دارد که شما را به عنوان فردی غیر کارشناس، دچار سردرگمی و اشتباه خواهد کرد.

بنابراین چنانچه در خصوص دادسرای فرهنگ و رسانه یا نیازمند مشاوره و اعطای وکالت می باشید هم اکنون با ما در ارتباط باشید.

logo-samandehi