موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

دادسرای ویژه روحانیت

با سلام و درود بر شما دوستان و همراهان عزیز

در این مطلب که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه می گردد، به شرح و بیان یکی از موضوعات حقوقی تحت عنوان دادسرای ویژه روحانیت خواهیم پرداخت.

پیش از شروع بحث باید گفت، دادسرای ویژه روحانیت یک دادسرای اختصاصی در نظام قضایی و حقوقی ایران است که در سال ۱۳۵۸ و پیرو فرمان بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران تشکیل و سپس آیین نامه مربوط به آن در سال ۱۳۶۹ به تصویب رسید. در این مطلب تلاش می کنیم، به صورت کوتاه و خلاصه اطلاعاتی کاربردی در خصوص برخی از ابعاد حقوقی این دادسرا ارائه دهیم. در صورتی که تا پایان این مطلب همراه تیم تحریریه گروه وکلای نستوه باشید، به پاسخ پرسش های زیر دست خواهید یافت.

مواردی که در خصوص دادسرای ویژه روحانیت می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • منظور از دادسرا ویژه روحانیت چیست؟
  • دادسرای ویژه روحانیت صلاحیت رسیدگی به اتهامات چه افرادی را دارد؟
  • دادسرای ویژه روحانیت صلاحیت رسیدگی به چه اتهامات و موضوعاتی را دارد؟
  • محدودیت های وکیل رسمی دادگستری در دادسرای ویژه روحانیت کدام است؟
  • شرایط گرفتن وکیل برای شکایت از روحانی چگونه است؟
  • حضور وکیل در دادسرای روحانیت چگونه است؟

با عنایت و توجه بدین موضوع که مباحث حقوقی دارای پیچیدگی ها و ظرافت های خاصی می باشد توصیه داریم قبل از هر اقدام با وکیل متخصص مشاوره اخذ نمایید. موسسه حقوقی دادآوران نستوه آماده ارائه خدمات حقوقی به شما عزیزان می باشد.

بیشتر بدانید: دادسرا و دادگاه ویژه روحانیت

دادسرای ویژه روحانیت چیست؟

همانگونه که در بالا نیز اشاره کردیم، دادسرای ویژه روحانیت یک دادسرای اختصاصی در نظام حقوقی و قضایی ایران محسوب می شود. این دادسرا در سال ۱۳۵۸ به فرمان بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی (ره) تشکیل و سپس در سال ۱۳۶۹ آیین نامه مربوط به آن به تصویب رسید. شاید برایتان این سوال پیش آید، منظور از دادسرای اختصاصی چیست؟ منظور از دادسرای اختصاصی دادسرایی است که صلاحیت رسیدگی به هیچ موضوعی را ندارد، مگر موضوعاتی که به موجب قانون در صلاحیت آن دادسرا قرار گرفته باشد. سوال دیگری که باید در بند ۱ این مطلب به آن پاسخ داد اینکه، هدف از تشکیل دادسرای روحانیت چیست؟  در پاسخ به پرسش اخیر می گوییم: به منظور پیشگیری از نفوذ افراد منحرف و تبهکار در حوزه های علمیه، حفظ جایگاه و شان روحانیت و به کیفر رساندن روحانیون متخلف و مجرم، دادسرا و دادگاه ویژه روحانیت زیر نظر مقام معظم رهبری تشکیل گردیده است. همچنین وظایف این دادسرا با توجه به مقررات ماده ۲ آیین نامه مصوب سال ۱۳۶۹ به شرح ذیل است:

(الف . اقدامات لازم جهت پیشگیری از وقوع تخلف و جرائم در محدوده مسایل قضایی ب . ارشاد در امور خلاف شان ج . رسیدگی به جرایم روحانیون و پرونده هایی که به نحو موثری با اهداف این دادسرا مرتبط است).

دادسرا و دادگاه ویژه روحانیت صلاحیت رسیدگی به اتهامات کدام افراد را دارد؟

این دادسرا صلاحیت رسیدگی به اتهامات افراد روحانی را دارد. این که روحانی به چه کسی اطلاق می گردد، باید به مقررات ماده ۱۶ آیین نامه دادسراها و دادگاه های ویژه روحانیت مراجعه نمود. ماده ۱۶ راجع به این موضوع می گوید: (روحانی به کسی اطلاق می گردد که ملبس به لباس روحانیت باشد یا در حوزه مشغول تحصیل باشد یا اگر به کار دیگری مشغول است عرفا روحانی محسوب گردد). پس دانستیم، وادسرای ویژه روحانیت صلاحیت رسیدگی به اتهامات و تخلفات افراد روحانی را دارا خواهد بود، و همچنین گفتیم با توجه به آیین نامه به کدام افراد روحانی اطلاق می گردد. در ادامه خوب لست بدانید، بر اساس تبصره ماده ۳ ماده ۱۳ آیین نامه رسیدگی به (کلیه اتهامات اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام، شورای نگهبان، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، وزرا و معاونین آن ها، معاونان و مشاوران روسای سه قوه، سفرا، دادستان و رئیس دیوان محاسبات، دارندگان پایه قضایی، استانداران و فرمانداران و جرائم عمومی افسران نظامی و انتظامی از درجه سرتیپ و بالاتر، و مدیران کل اطلاعات استان ها که به لحاظ روحانی بودن نامبردگان فوق پرونده آن ها در دادسرا و دادگاه ویژه روحانیت مطرح می گردد و نیز کلیه اتهامات نمایندگان مجلس خبرگان رهبری و ائمه جمعه در دادگاه و دادسرای ویژه روحانیت تهران رسیدگی خواهد شد). همانطور که ملاحظه می شود، رسیدگی به اتهامات مقامات فوق در صورتی که روحانی باشند در صلاحیت دادسرا و دادگاه روحانیت تهران خواهد بود حتی اگر محل ارتکاب جرم مکانی غیر از تهران باشد.

بیشتر بدانید: وکیل کیفری شبانه روزی

دادسرای ویژه روحانیت صلاحیت رسیدگی به کدام موضوعات را دارد؟

مطابق ماده ۱۳ آیین نامه، دادسرا و دادگاه ویژه روحانیت در موارد زیر صالح به رسیدگی می باشند:

  • کلیه جرائم روحانیون
  • کلیه اعمال خلاف شان روحانیون
  • کلیه اختلافات محلی مخل به امنیت عمومی در صورتی که طرف اختلاف روحانی باشد
  • کلیه اموری که از سوی مقام معظم رهبری برای رسیدگی ماموریت داده می شود. همانطور که ملاحظه می شود، این دادسرا صلاحیت رسیدگی به کلیه اتهامات و جرایم کیفری روحانیون دارد. در واقع رسیدگی به تمامی جرایم روحانیون در صلاحیت دادسرا و دادگاه ویژه روحانیون است.

بیشتر بدانید: فعالیت تبلیغی علیه نظام

محدودیت های وکیل رسمی دادگستری در دادسرا و دادگاه ویژه روحانیت کدام است؟

به موجب مقررات آیین نامه متهم می تواند وکیل خود را از بین وکلای رسمی دادگستری که روحانی نیز می باشند انتخاب کند. در حقیقت، وکیلی که روحانی نیست حق مداخله و وکالت از متهمان دادسرا و دادگاه ویژه روحانیت را ندارد. البته وکلای غیر روحانی می توانند، به عنوان وکیل شاکی در پرونده های مربوط به دادسرا و دادگاه ویژه روحانیت دخالت نمایند.

گروه وکلای نستوه متشکل از وکلای مجرب و متخصص عضو کانون وکلای دادکستری مرکز همواره آماده  است به عنوان وکیل  در پرونده های مربوط به دادسرا ویژه روحانیت وکالت شکات را عهده دار شود. همچنین روحانیون متهم در دادسرا و دادگاه ویژه روحانیت می توانند از خدمات مشاوره ای گروه وکلای نستوه برخوردار شوند. گروه وکلای نستوه در ارائه خدمات مشاوره و وکالتی خود به متهمان و شکات دادسرای ویژه روحانیت از هیچ تلاشی در راستای قانون دریغ نخواهد کرد.

برخی از خدمات حقوقی و وکالتی ما در پرونده های مربوط به دادسرا و دادگاه ویژه روحانیت به شرح زیر است:

ارائه مشاوره به روحانیون متهم توسط وکلای متخصص، تنظیم لوایح دفاعیه توسط وکلای متخصص، تنظیم شکواییه توسط وکلای متخصص، قبول وکالت شکات در دادسرا و دادگاه ویژه روحانیت.

امیدواریم، این مطلب که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه گردده است، مورد مطالعه و استفاده شما قرار گرفته باشد. شما می توانید از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با گروه وکلای نستوه تماس بگیرید.

logo-samandehi