موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

دادسرای ویژه سرقت

با سلام و درود بر شما دوستان و همراهان گرامی

در مطلب پیش رو که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه می گردد، به شرح یکی از موضوعات حقوقی تحت عنوان دادسرای ویژه سرقت خواهیم پرداخت.

پیش از شروع این بحث لازم است بدانید، سرقت یکی از جرایمی است که از دیرباز در جوامع انسانی وجود داشته و کماکان نیز وجود دارد. افزایش سرقت در جامعه می‌تواند یکی از علت های مهم در ایجاد ناامنی اجتماعی تلقی شود، امروزه متفکران جوامع مترقی دنیا به این نتیجه رسیده اند، راهکار کاهش ارتکاب جرایمی نظیر سرقت فرهنگ سازی و پیشگیری از این گونه جرائم خواهد بود، به نحوی که با بالا بردن معیار های کیفیت زندگی افراد جامعه می توان تا حدود زیادی از آمار جرایمی نظیر سرقت کاست. البته هنوز هم بسیاری از جوامع در پیشگیری از وقوع چنین جرائمی موفقیت چندانی به دست نیاورده اند، به همین خاطر دولت و قانونگذاران این جوامع سعی می کنند کاستی های مربوط به پیشگیری از  جرائم را با مجازات های خشن و عکس العمل در برابر مجرمین جبران نمایند. در صورتی که همراه ما باشید به پاسخ پرسش های زیر دست خواهید یافت.

مواردی که در خصوص دادسرای سرقت می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • منظور از دادسرا چیست؟
  • مقامات قضایی دادسرا چه افرادی هستند؟
  • منظور از دادسرای تخصصی چیست؟
  • منظور از دادسرای ویژه سرقت چیست؟
  • دادسرای ویژه سرقت به کدام سرقت ها رسیدگی می کنند؟
  • هزینه وکیل دادسرای ویژه سرقت چقدر است؟

موسسه حقوقی دادآوران نستوه ارائه دهنده خدمات حقوقی به شما عزیزان بی واسطه می باشد فلذا می توانید هم اکنون با ما از طریق راه های ارتباطی اعلامی در سایت در ارتباط باشید.

بیشتر بدانید: مجازات تهمت دزدی

منظور از دادسرا چیست؟

به طور کلی دادسرا مرجعی به منظور انجام تحقیقات مقدماتی در خصوص جرائم کیفری است. در حقیقت؛ مقامات قضایی دادسرا در راستای قانون، اقداماتی نظیر تعقیب مرتکبین و تحقیق در خصوص نحوه ارتکاب جرم را برعهده دارند. در مواردی که جرمی در جامعه اتفاق می افتد، تحقیقات مقدماتی توسط مقامات قضایی دادسرا و ضابطین دادگستری انجام می گیرد. پس از آن که تحقیقات مربوط به پرونده تکمیل شد پرونده به منظور اتخاذ تصمیم نهایی به دادگاه صالح ارجاع می شود. اداره و ریاست دادسرا برعهده دادستان یا همان مدعی العموم است و سایر مقامات قضایی بازپرس و دادیار در حدود قانون زیر نظر دادستان مشغول به کار خواهند بود. خوب است بدانید، اجرای آرای قضایی در امور کیفری نیز برعهده دادسرا می باشد.

بیشتر بدانید: وکیل سرقت

در دادسرا چه اشخاصی مشغول به کار می باشند؟

در قسمت اول این نوشتار گفتیم: ریاست و اداره دادسرا بر عهده مقامی تحت عنوان دادستان یا مدعی العموم است.  سایر مقامات قضایی یعنی بازپرس و دادیار نیز در حدود قوانین و مقررات زیر نظر دادستان مشغول به انجام وظایف قضایی خود می باشند. شعب بازپرسی زیرنظر بازپرس و شعبه دادیاری زیر نظر دادیار است. خوب است بدانید، از حیث مقررات قانون آیین دادرسی کیفری بازپرس در انجام تحقیقات مقدماتی استقلال و آزادی عمل بیشتری نسبت به دادیار دارد. توضیح اینکه، تصمیمات مهم دادیار  ‌باید به تایید و موافقت دادستانی برسد، در حالیکه درخصوص تصمیمات بازپرس اصولاً موافقت و تایید دادستان لازم نیست.

بیشتر بدانید: آیا سرقت با موتور سیکلت متعلق به دیگری برای مالک جرم دارد؟

 منظور از دادسرای تخصصی چیست؟

در قسمت های ۱ و ۲ این نوشتار دانستیم منظور از دادسرا چیست و کدام یک از مقامات قضایی در آن مشغول به کار می باشند. حال می خواهیم ببینیم، آیا در نظام حقوقی ایران دادسرای عمومی و انقلاب به انواع مختلفی تقسیم می شود یا خیر؟ در توضیح می گوییم دادسرای عمومی و انقلاب از حیث صلاحیت انجام تحقیقات در خصوص جرائم مرجعی عام به حساب می آید. در حقیقت اصل بر آن است، دادسرای عمومی و انقلاب صلاحیت انجام تحقیقات مقدماتی در خصوص تمامی جرائم را دارد. اما قانونگذار به رئیس قوه قضاییه این اختیار را داده، تا شعبی از دادسرای عمومی و انقلاب را به منظور رسیدگی تخصصی به برخی از جرایم اختصاص دهد. در واقع رئیس قوه قضاییه می تواند، در راستای قانون و به منظور سهولت در رسیدگی به پرونده های کیفری برخی از شعب دادسرای عمومی و انقلاب را صرفاً مامور رسیدگی به پرونده های خاصی نماید، منظور همان  شعب تخصصی است. برای مثال برخی از شعب دادسرای عمومی و انقلاب تهران صرفاً به امور پزشکی و دارویی رسیدگی می کند، یا برخی از شعب در حوزه مبارزه با زمین خواری و پولشویی فعالیت دارد. شعب مزبور از شعب تخصصی دادسرای عمومی و انقلاب تهران به حساب می آیند. برحسب تخصص و تجربه مقامات قضایی مستقر در شعب و کارمندان دفتری صرفاً به پرونده‌های مرتبط با موضوع شعبه رسیدگی می کنند.

بیشتر بدانید: نحوه طرح شکایت در دادسرا

منظور از دادسرای ویژه سرقت چیست؟

دربند پیش دانستیم برخی از شعب دادسرای عمومی و انقلاب تهران به صورت تخصصی به پرونده‌های کیفری با موضوعات خاص رسیدگی می نماید. شعبه ای از دادسرای عمومی انقلاب تهران نیز به طور ویژه به پرونده های مربوط به سرقت رسیدگی می کند، که از آن به دادسرای ویژه سرقت تعبیر می شود. در سال‌های اخیر با افزایش میزان سرقت در شهر تهران، مقامات بلند پایه دستگاه قضا به این فکر افتادند، شعبه ای از دادسرای عمومی و انقلاب تهران را به طور تخصصی و ویژه به منظور رسیدگی به جرایم مربوط به سرقت اختصاص دهند. مقامات قضایی دادسرای ویژه سرقت از قضات با تجربه در انجام تحقیقات مقدماتی در پرونده های مربوط به سرقت تشکیل شده است. همچنین ماموران زبده اداره آگاهی تهران در رابطه با سرقت نیز با این دادسرا همکاری می کنند.

بیشتر بدانید: چگونه می توان چک سرقتی را مسدود نمود؟

دادسرای ویژه سرقت به کدام سرقت ها رسیدگی می کند؟

در پاسخ می گوییم: اصولا رسیدگی به سرقت های مسلحانه، باندی، خشن، سازمان یافته و سرقت هایی که در صلاحیت دادسرای نواحی تهران نیست در دادسرای ویژه سرقت مورد رسیدگی قرار می گیرد.

بیشتر بدانید: تفاوت کلاهبرداری و سرقت رایانه ای چیست؟

در پرونده های مربوط به دادسرای ویژه سرقت وکیل خود را چگونه انتخاب نماییم؟

اصولاً پرونده‌های مربوط به دادسرای ویژه سرقت از اهمیت ویژه ای برخوردار است. این پرونده ها اصولاً قطور و دارای مطالب و جزییات زیادی میباشد. بنابراین توصیه و تأکید ما این است، پیش از هرگونه اقدام حقوقی و قضایی پرونده های مربوط به دادسرای ویژه وکلای رسمی دادگستری مشورت نمایید، گروه وکلای نستوه متشکل از وکلای مجرب و متخصص عضو کانون وکلای دادگستری مرکز با داشتن تجربه و تخصص در پرونده های مربوط به دادسرای ویژه سرقت همواره آماده و مشتاق است به عنوان وکیل یا مشاور در کنار شما باشد.

امیدواریم،  مطلب فوق که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه  تنظیم و ارائه گردیده است مورد مطالعه و استفاده شما قرار گرفته باشد. شما می توانید از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با گروه وکلای نستوه تماس بگیرید.

logo-samandehi