موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

دادسرا امور بین الملل

دادسرای امور بین الملل که در راستای قانون آیین دادرسی کیفری و در جهت تخصصی شدن رسیدگی به پرونده ها و کاهش اطاله دادرسی و تورم کیفری ایجاد شده است یکی از شعب دادسرای عمومی و انقلاب محسوب می شود. دادسرای امور بین الملل که به دادسرای ناحیه 30 تهران شناخته شده است در معاونت قوه قضاییه واقع شده است و در صورت ارجاع پرونده توسط دادستان به تکالیف قانونی خود عمل می نماید

جالب است بدانید که دادسرای امور بین الملل فقط در تهران می باشد و در دیگر نقاط کشور هیچگونه دادسرایی تحت این عنوان نداریم. همانگونه که اشاره شد دادسرای امور بین الملل زیر مجموعه دادسرای عمومی و انقلاب تهران بوده و در تمام ایران شعبه ای ندارد و تنها  شعبه آن در تهران واقع است. این دادسرا بر اساس قانون آیین دادرسی جدید و با ابلاغ رییس قوه قضاییه ایجاد شده و فعالیت می نماید. کلیه دعاوی بین الملل در این دادسرا واقع در تهران رسیدگی می گردد.

مواردی که در خصوص دادسرای امور بین الملل می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

 • صلاحیت دادسرای امور بین الملل چیست؟
 • چه موضوعاتی در دادسرای امور بین الملل رسیدگی می شود؟
 • رسیدگی در دادسرای امور بین الملل چگونه است؟
 • وکیل دادسرای امور بین الملل کیست؟

جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با گروه وکلای نستوه در ارتباط باشید.

وظایف دادسرای امور بین الملل چیست؟

یکی از اصلی ترین وظایف دادسراها کشف جرم و تحقیقات مقدماتی مربوط به کشف حقیقت و مسائل پیرامون جرم است که این موضوع در حیطه و از جمله وظایف دادسرای امور بین الملل نیز می باشد.

به طور کلی دادسرا مرجعی است که افراد در امور کیفری در آن طرح شکایت کرده و این مرجع وظیفه دارد که به شکایت رسیدگی کرده و پس از رسیدگی مقدماتی و تحقیقات لازم، با صدور قرار مقتضی که در قانون مشخص شده است پرونده را برای تعیین و تکلیف نزد دادستان و سپس برای صدور رای به دادگاه ارسال می نماید.

رییس دادسرا دادستان است و هر دادسرا از جمله دادسرای امور بین الملل به تعداد کافی دادیار بازپرس و پرسنل دفتری جهت انجام امور محوله دارد. دادسرای امور بین الملل نیز در مواردی که داری صلاحیت است به امر کشف جرم و تحقیقات مقدماتی لازم می پردازد.

صلاحیت دادسرای امور بین الملل چیست؟

 • رسیدگی به  کلیه شکایات و دعاوی اتباع خارجی در ایران (به جز اتباع کشورهای افغانستان و بنگلادش)
 • رسیدگی به دعاوی کیفری دیپلمات ها و ایرانیانی که در خارج از کشور هستند
 • رسیدگی به اتهامات وشکایت ایرانیانی که به ایران مسترد می ‌شوند
 • طرح هرگونه ادعای کیفری علیه مقامات خارجی نیز در صلاحیت دادسرای امور بین الملل قرار دارد.

طرح شکایت در دادسرای امور بین الملل چگونه است؟

طرح شکایت در این دادسرا با تقدیم شکواییه و همراه داشتن مدارک زیر امکانپذیر است:

 • کارت ملی یا گذرنامه یا مدرک شناسایی معتبر
 • مستندات و مدارک مثبت ادعای شاکی
 • قراردادها و مدارک لازم با ترجمه رسمی
 • وکالتنامه در صورت طرح شکایت از سوی وکیل
 • پرداخت هزینه شکایت

وکیل دادسرای امور بین الملل چه کسی است؟

قبل از هر توضیح لازم است اعلام گردد هر شخص دارای پروانه وکالت می تواند به عنوان وکیل در دادسرای امور بین الملل ورود نماید البته به شرط تخصص در این زمینه به هر حال همراه داشتن وکیل در این دادسرا مزایای زیادی دارد که از جمله می توان به کاهش زمان دادرسی، عدم نیاز به حضور شخص مگر به درخواست مقام قضایی، حفظ حقوق موکل و انجام اقدامات قانونی لازم توسط وکسل اشاره کرد.

وکیل مناسب جهت وکالت در دادسرای امور بین الملل وکیلی است که علاوه بر تسلط به قوانین داخلی بر قوانین بین المللی نیز تسلط کافی داشته باشد.

موسسه حقوقی دادآوران نستوه دارای وکلای متخصص امور بین الملل با تجربه و تخصص لازم جهت انجام امور و طرح مشاوره های تخصصی و تهیه و تنظیم لوایح به زبانهای خارجی و اخذ وکالت در موارد مرتبط به امور بین الملل همراه شما هموطنان گرامی می باشد.

logo-samandehi