موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

دادسرا نظامی

دادسرای نظامی با عنوان سازمان قضایی نیروهای مسلح شناخته شده است و به موجب قانون مرجع اختصاصی جهت رسیدگی به جرایم مربوط به وظایف خاص نیروهای نظامی و انتظامی به حساب می آید. این صلاحیت به موجب ماده 597 قانون آیین دادرسی کیفری مشخص شده است که مقرر نموده است:

ماده 597- به جرائم مربوط به وظایف خاص نظامی و انتظامی اعضای نیروهای مسلح به‌ جز جرائم در مقام ضابط دادگستری در سازمان قضائی رسیدگی می ‌شود.

تبصره ۱ـ رسیدگی به جرائمی که امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری اجازه فرموده‌اند در دادگاه ها و دادسراهای سازمان قضائی نیروهای مسلح رسیدگی شود، مادامی که از آن عدول نشده در صلاحیت این سازمان است.

تبصره ۲ـ منظور از جرائم مربوط به وظایف خاص نظامی و انتظامی، جرائمی است که اعضای نیروهای مسلح در ارتباط با وظایف و مسوولیت‌های نظامی و انتظامی که طبق قانون و مقررات به عهده آنان است مرتکب گردند.

تبصره ۳ـ رهایی از خدمت مانع ‌رسیدگی به‌ جرائم زمان اشتغال در دادگاه‌ نظامی نمی ‌شود.

تبصره ۴ـ جرم در مقام ضابط دادگستری، جرمی است که ضابطان در حین انجام وظایف قانونی خود در ارتباط با جرائم مشهود و یا در راستای اجرای دستور مقام قضائی دادگستری مرتکب می‌شوند.

مواردی که در خصوص دادسرای نظامی می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • دادسرای نظامی کجاست؟
  • دفاع در دادسرای نظامی چگونه است؟
  • وکیل دادسرای نظامی کیست؟
  • شکایت در دادسرای نظامی چگونه است؟
  • اعتراض به رای دادسرای نظامی چگونه است؟

همراه با مطالعه مطلب تهیه شده توسط وکیل دادگستری در موسسه حقوقی دادآوران نستوه می توانید در هر زمان در صورت نیاز اقدام به تماس با این موسسه نموده و از مشاوره تخصصی با وکیل دادسرای نظامی بهره مند گردید.

شکایت در دادسرای نظامی چگونه است؟

چنانچه شما به عنوان شاکی قصد طرح شکایت در دادسرای نظامی را داشته باشید در اولین قدم می بایست عنوان شکایت را مسخص نموده و سپی اشخاص مورد شکایت را به همراه درجه مشخص و ادله و مدارک خود از جمله نامه پزشکی قانونی، شهود و... را در برگ شکواییه تعیین نموده و پیوست شکواییه نمایید. شکایت در دادسرای نظامی به صورت دستی قابل دریافت است و امکان ثبت شکایت از طریق دفاتر خدمات قضایی تا کنون فراهم نشده است.

سامانه 197 هرچند برای ثبت شکایت از ماموران نیروهای انتظامی راه اندازی شده است لیکن نتیجه دلخواه را به شما نمی دهد و بهتر است ضمن تماس با این سامانه و تنظیم صورتجلسه در اسرع وقت به دادسرای نظامی مراجعه نمایید.

مراحل شکایت در دادسرای نظامی چگونه است؟

پس از ثبت شکایت پرونده جهت بررسی و تنظیم گزارش و اخذ اظهارات طرفین و شهود ایشان به بازرسی ناجا ارجاع می گردد و سپس با تنظیم گزارش به دادسرا عودت داده می شود و توسط دادستان به یکی از شعب دادیاری و یا بازپرسی ارجاع می گردد. هیچ تفاوتی بین شعب دادیاری و بازپرسی نیست و هیچکدام در رسیدگی تفاوتی با دیگری ندارند. در صورت تحقق جرم با اخذ اظهارات شاکی و شهود ایشان و ملاحظه مدارک و مستندات دادسرا برای متهم ابلاغ جهت حضور ارسال می نماید. در صورت حضور متهم تفهیم اتهام شده و در صورتی که نتواند از اتهام انتسابی دفاع نماید برای ایشان قرار تأمین کیفری صادر می شود.

پس از اخذ آخرین دفاع بازپرس و یا دادیار اقدام به صدور قرار متناسب با ادله و مدارک نموده و پرونده را برای اظهارنظر نزد دادستان ارسال می نماید. چنانچه نظر بازپرس و دادستان بر وقوع جرم باشد پرونده با صدور کیفر خواست به دادگاه ارسال می گردد و چنانچه نظر هردو بر منع یا موقوفی تعقیب به دلیل عدم ارتکاب جرم و یا فقدان ادله باشد پرونده بایگانی می شود.

آیا قرار دادسرا نظامی قابل اعتراض است؟

این موضوع را باید تفکیک نمود به نحوی که قرار جلب به دادرسی و صدور کیفرخواست غیرقابل اعتراض است و دفاع از این موضوع در دادگاه امکان پذیر است لیکن قرار منع و یا موقوفی تعقیب از طرف شاکی ظرف مدت 10 روز از تاریخ ابلاغ قابل اعتراض در دادگاه کیفری دو می باشد. توجه داشته باشید اعتراض خارج از مهلت پذیرفته نمی شود. البته اعتراض به دفتر شعبه دادسرا تقدیم می گردد و خود شعبه اعتراض را به همراه پرونده به دادگاه ارسال می نماید. نظر دادگاه برای دادسرا لازم الاتباع است یعنی در صورتی که دادگاه نظر دادسرا را نقض کند، دادسرا مکلف به تبعیت می باشد.

دفاع در دادسرای نظامی چگونه است؟

هریک از طرفین می تواند در پرونده خود در دادگاه نظامی دو تعداد دو وکیل، دادگاه نظامی یک تعداد سه وکیل داشته باشد لیکن فقط یک وکیل می تواند در دادسرا همراه متهم حاضر شود. دفاع در دادسرا و دادگاه نظامی را حتی الامکان به وکیل بسپارید و از دفاع خودسرانه اجتناب نمایید به تجربه ثابت شده است در مواردی که اشخاص بدون مشاوره با وکیل اقدام به دفاع نموده اند عناوین اتهامی را بیشتر نموده و موجب پیچیده تر شدن پرونده شده اند به هرروی دفاع در دادسرای نظامی امری تخصصی است که نیاز به دانش دارد لیکن به طور مثال در خصوص تفهیم اتهام در دادسرا دفاع بدین شکل صورت می گیرد.

بازپرس مکلف به تفهیم موضوع اتهام به متهم می باشد و قبل از تفهیم اتهام حق هیچگونه پرسشی را ندارد. فلذا صرفاً اعلام عنوان جرم کفایت نمی کند و بازپرس تکلیف قانونی برای تفهیم اتهام دارد همانگونه که اعلام گردید قبل از تفهیم اتهام نباید به هیچ سوالی پاسخ داده شود و این موضوع می تواند به صورت تذکر به بازپرس در صورتجلسه قید گردد.

در تفهیم اتهام موضوع اتهام می بایست مشخص گردد یعنی فعل یا ترک فعلی که به موجب قانون جرم شناخته شده است به صورت شفاف و به نحوی که برای متهم قابل درک باشد مشخص گردد. تفهیم ادله اتهام نیز از جمله موارد تفهیم اتهام به حساب می آید که موضوع بسیار مهمی است که باید از سوی دادسرا رعایت گردد. ادله باید به صورت مشخص به متهم تفهیم گردد به طور مثال اگر ادله فیلم ضبط شده دوربین باشد صرف استناد و یا گزارش بازرسی کفایت نمی کند و باید فیلم به رویت متهم برسد همچنین در صورت وجود شهود باید شهادت آنان استماع گردد و...

دفاع در اتهام فراتر از نمونه ای بود که در این مطلب به صورت مختصر اشاره گردید و نیازمند تسلط کافی به پرونده می باشد. از سویی بهترین دفاع اطلاع وکیل از شرح ماوقع به صورت واقعیت و بدون کمی و کاستی و سپس مطالعه پرونده و نهایتاً دفاع در پرونده می باشد.

logo-samandehi